Azərbaycan İlahiyat İnstitutu 22 iyul – Milli Mətbuat Günü münasibətilə media nümayəndələrini mükafatlandırıb
17 İyul, 2019
Azərbaycan İlahiyat İnstitutu (Aİİ) 22 iyul – Milli Mətbuat Günü münasibətilə tədbir təşkil edib.
Tədbirdə Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, millət vəkili Əflatun Amaşov, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədov, kütləvi informasiya agentliklərini rəhbərləri və jurnalistlər iştirak ediblər.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən siyasət nəticəsində, mətbuatımız özünün yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Rektor qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi 1969-1982-ci illərdə və 1993-cü ildən sonrakı dövrdə də bütün sahələrə olduğu kimi, yazarlara, mətbuat işçilərinə, qələm əhlinə xüsusi diqqət və qayğı göstərib. Ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən sonra, hər il iyulun 22-si Milli Mətbuat Günü kimi qeyd olunur.
Rektor bildirib ki, Həsən bəy Zərdabinin təsis etdiyi “Əkinçi” qəzetinin nəşri bütün Qafqazda əks-səda doğuraraq, xalqımızın milli oyanışında, birliyinin möhkəmləndirilməsində böyük rol oynayıb. C.Məmmədov mətbuatın dövlət-din münasibətlərinə xüsusi diqqət və həssaslıqla yanaşmasını yüksək qiymətləndirib, media nümayəndələrini bu sahədə həyata keçirilən islahatları ictimaiyyətə çatdırmaqda daha da fəal olmağa çağırıb. Dünyada, xüsusilə din sahəsində baş verən dəyişikliklərin ictimaiyyətə çatdırılmasında fəal jurnalist mövqeyi ilə seçilən mətbuat nümayəndələrini 22 İyul - Milli Mətbuat Günü münasibətilə təbrik edib.
Media nümayəndələrini təbrik edən Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov mürəkkəb, lakin şərəfli inkişaf yolu keçmiş Milli Mətbuatımızın xalqımızın maariflənməsində, milli dəyərlərin təbliğində mühüm vasitə olduğunu bildirib, Azərbaycanda medianın inkişafı istiqamətində zəruri tədbirlərin həyata keçirildiyini nəzərə çatdırıb.
Ə.Amaşov bildirib ki, Həsən bəy Zərdabinin redaktoru olduğu "Əkinçi" qəzeti Azərbaycan xalqının milli şüurunu oyadıb. Həmçinin 144 il öncə Azərbaycan mətbuatının əsasını qoyan “Əkinçi” qəzetinin şanlı ənənəsinin bugünkü mətbuatımız tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Ə.Amaşov daha sonra bildirib ki, Azərbaycan tolerant ölkədir və respublikamızda mövcud olan bu mühitin təbliğində medianın rolu böyükdür. O qeyd edib ki, xarici qüvvələrin dindən sui-istifadə cəhdlərinin qarşısının alınmasında media nümayəndələrinin fəaliyyəti önəmlidir. O, milli-mənəvi və dini dəyərlərimizin təbliğ və təşviq edilməsində, dinin gözəl və düzgün formada ictimaiyyətə çatdırılmasında media nümayəndələrinin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü qeyd edib.
Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində təşkil olunan tədbirdə Aİİ-nin fəaliyyətini obyektiv işiqlandıran, fəallığı ilə seçilən media nümayəndələri təltif olunublar.

Азербайджанский Институт Теологии наградил представителей СМИ по случаю 22 июля - Дня Национальной Прессы
17 Июль, 2019
Азербайджанский Институт Теологии (АИТ) организовал мероприятие по случаю 22 июля – Дня Национальной Прессы.
В мероприятии приняли участие председатель Совета Прессы Азербайджана, депутат Афлатун Амашов, ректор Азербайджанского Института Теологии Джейхун Мамедов, руководители средств массовой информации и журналисты.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов поприветствовал участников мероприятия и сказал, что в результате политики, заложенной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и продолжаемой Президентом господином Ильхамом Алиевым, наша пресса вступила в новый этап своего развития. Ректор подчеркнул, что с 1969 по 1982 и после 1993 года наряду со всеми областями великий лидер Гейдар Алиев уделял особое внимание и заботу писателям и работникам средств массовой информации. После обретения независимости наша страна отмечает 22 июля как День Национальной Прессы.
Ректор отметил, что издание газеты «Экинчи», основанной Гасаном беком Зардаби, создав резонанс на всем Кавказе, сыграло большую роль в национальном пробуждении и укреплении единства народа. Дж. Мамедов высоко оценил особое внимание и чуткое отношение средств массовой информации к государственно-религиозным отношениям и призвал представителей СМИ активнее доводить до общественности реформы в этой области. Он поздравил представителей прессы, которые отличались активной позицией в доведении до общественности происходящих в мире изменений, особенно в области религии, с 22 июля - Днем Национальной Прессы.
Поздравив представителей СМИ, председатель Совета Прессы Азербайджана Афлатун Амашов, сказал, что наша национальная пресса, прошедшая сложный, но достойный путь развития, является важным средством для просвещения народа, пропаганды национальных ценностей, а также отметил, что были приняты необходимые меры для развития СМИ в Азербайджане.
А. Амашов сказал, что газета «Экинчи», редактором которой являлся Гасан бек Зардаби, пробудила национальное самосознание азербайджанского народа. Также он отметил, что наша сегодняшняя пресса успешно продолжила славную традицию газеты «Экинчи», заложившую основы азербайджанской прессы 144 года назад.
Далее А. Амашов сказал, что Азербайджан является толерантной страной, и роль СМИ в пропаганде этой среды, существующей в нашей республике, велика. Он отметил, что деятельность представителей СМИ важна для предотвращения попыток иностранных сил злоупотреблять религией. Он отметил, что представители средств массовой информации несут большую ответственность за пропаганду и поощрение наших национально-духовных и религиозных ценностей, доведение религии до общественности в прекрасной и правильной форме.
На мероприятии, организованном в Международном Пресс-Центре, были награждены представители СМИ, объективно осветившие деятельность АИТ и отличившиеся своей активностью.