Azərbaycan İlahiyat İnstitutu 22 iyul – Milli Mətbuat Günü münasibətilə media nümayəndələrini mükafatlandırıb
17 İyul, 2019
Azərbaycan İlahiyat İnstitutu (Aİİ) 22 iyul – Milli Mətbuat Günü münasibətilə tədbir təşkil edib.
Tədbirdə Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, millət vəkili Əflatun Amaşov, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədov, kütləvi informasiya agentliklərini rəhbərləri və jurnalistlər iştirak ediblər.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən siyasət nəticəsində, mətbuatımız özünün yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Rektor qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi 1969-1982-ci illərdə və 1993-cü ildən sonrakı dövrdə də bütün sahələrə olduğu kimi, yazarlara, mətbuat işçilərinə, qələm əhlinə xüsusi diqqət və qayğı göstərib. Ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən sonra, hər il iyulun 22-si Milli Mətbuat Günü kimi qeyd olunur.
Rektor bildirib ki, Həsən bəy Zərdabinin təsis etdiyi “Əkinçi” qəzetinin nəşri bütün Qafqazda əks-səda doğuraraq, xalqımızın milli oyanışında, birliyinin möhkəmləndirilməsində böyük rol oynayıb. C.Məmmədov mətbuatın dövlət-din münasibətlərinə xüsusi diqqət və həssaslıqla yanaşmasını yüksək qiymətləndirib, media nümayəndələrini bu sahədə həyata keçirilən islahatları ictimaiyyətə çatdırmaqda daha da fəal olmağa çağırıb. Dünyada, xüsusilə din sahəsində baş verən dəyişikliklərin ictimaiyyətə çatdırılmasında fəal jurnalist mövqeyi ilə seçilən mətbuat nümayəndələrini 22 İyul - Milli Mətbuat Günü münasibətilə təbrik edib.
Media nümayəndələrini təbrik edən Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov mürəkkəb, lakin şərəfli inkişaf yolu keçmiş Milli Mətbuatımızın xalqımızın maariflənməsində, milli dəyərlərin təbliğində mühüm vasitə olduğunu bildirib, Azərbaycanda medianın inkişafı istiqamətində zəruri tədbirlərin həyata keçirildiyini nəzərə çatdırıb.
Ə.Amaşov bildirib ki, Həsən bəy Zərdabinin redaktoru olduğu "Əkinçi" qəzeti Azərbaycan xalqının milli şüurunu oyadıb. Həmçinin 144 il öncə Azərbaycan mətbuatının əsasını qoyan “Əkinçi” qəzetinin şanlı ənənəsinin bugünkü mətbuatımız tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Ə.Amaşov daha sonra bildirib ki, Azərbaycan tolerant ölkədir və respublikamızda mövcud olan bu mühitin təbliğində medianın rolu böyükdür. O qeyd edib ki, xarici qüvvələrin dindən sui-istifadə cəhdlərinin qarşısının alınmasında media nümayəndələrinin fəaliyyəti önəmlidir. O, milli-mənəvi və dini dəyərlərimizin təbliğ və təşviq edilməsində, dinin gözəl və düzgün formada ictimaiyyətə çatdırılmasında media nümayəndələrinin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü qeyd edib.
Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində təşkil olunan tədbirdə Aİİ-nin fəaliyyətini obyektiv işiqlandıran, fəallığı ilə seçilən media nümayəndələri təltif olunublar.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) organized an event dedicated to July 22 National Press Day.
The event was attended by MP Aflatun Amashov, Chairman of the Press Council of Azerbaijan; Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology; heads of mass media and journalists.
AIT rector Jeyhun Mammadov welcomed the event participants and said the national press has entered a new stage of development in the country thanks to the policy formed by national leader Heydar Aliyev and pursued by President Ilham Aliyev. The Rector stressed that as in all fields, national leader Heydar Aliyev paid special attention to writers and journalists in 1969 -1982 and during the period after 1993. After the country gained its independence, the country marks July 22 as the National Press Day.
The Rector stressed that the publication of the newspaper Akinchi founded by Hasan bay Zardabi played a great role in the formation of national consciousness and unity resonating among people in the whole Caucasus. Jeyhun Mammadov highly appreciated media attention to the state-religion relations and called on media representatives to be more active to highlight the reforms in this area. He congratulated journalists for their active positions on the changes in the field of theology and religion on the occassion of July 22 National Press Day.
Congratulating media representatives, Aflatun Amashov, Chairman of the Press Council of Azerbaijan, said going through a complicated, but honorable developmental way, National Press has been an important means for educating people and promoting national values. He said the necessary measures have been taken to develop media in Azerbaijan.
A.Amashov emphasized that published under the editorship of Hasan bay Zardabi, the newspaper Akinchi gave new impetus to the formation of national consciousness in Azerbaijan. The glorious tradition formed by Akinchi 144 years ago, is being successfully continued by today's press.
A. Amashov further noted that Azerbaijan is a tolerant country and the role of the media in the promotion of this environment is prominent. He stressed that the activity of the media is important for the prevention of the attempts of negative forces that act under the cover-up of religion. He said media representatives have responsibility to promote national-spiritual and religious values and introduce religion in an unbiased way.
The event was organized at the International Press Center. At the end, the representatives of the media were awarded for their objective activity.