Aİİ rektoru “Tələbələrin dostu” sosial mükafatına layiq görülüb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov ali təhsil müəssisəsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi məqsədilə həyata keçirdiyi tədbirlərlə tələbələrin rəğbətini qazanaraq, ölkənin ən böyük təhsil səhifəsi olan və ölkə ali məktəblərini özündə birləşdirən “Azərbaycan universitetləri” “Facebook” səhifəsinin təsis etdiyi “Tələbələrin dostu” sosial mükafatına layiq görülüb.
“Azərbaycan universitetləri” “Facebook” səhifəsinin rəhbəri Zöhrab Süleyman “Tələbələrin dostu” sosial mükafatını rektor Ceyhun Məmmədova təqdim edib.
Görüş zamanı rektor İnstitutda təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, idarəetmənin daha çevik və səmərəli qurulması, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi üçün həyata keçirilən böyük islahatlar, çoxsaylı layihələr haqqında məlumat verib, qarşıya qoyulan hədəf və məqsədlərlə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Aİİ rəhbəri vurğulayıb ki, güclü şəxsiyyət yetişdirmək üçün tələbələrə dərin bilik, zəngin dünyagörüş, yüksək mədəniyyət aşılamaq İnstitutun əsas məqsədlərindəndir. O bildirib ki, vətənpərvər mütəxəssislərin hazırlanması yönündə dərin dini və dünyəvi biliklərə, yüksək intellektə malik kadrların yetişdirilməsi İnstitutun qarşıya qoyduğu vəzifələrdəndir. C.Məmmədov qeyd edib ki, bu məqsədlərə nail olmaq üçün Aİİ bütün gücünü və potensialını səfərbər edib, göstərilən yüksək inam və etimadı doğrultmağa çalışır.
Rektor Aİİ-də dövlətin qayğı və təminatı ilə hər cür şəraitin yaradıldığını, təhsilin ödənişsiz əsaslarla həyata keçirildiyini, ayrıca xarici dil kurslarının təşkil edildiyini, İnstitutda tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi istiqamətində müxtəlif mövzularda seminar və görüşlərin təşkil olunduğunu vurğulayıb.
Ali təhsil müəssisəsində qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürməsi üçün tələb olunan bütün zəruri addımların atıldığını və bundan sonra da atılacağını bildirən rektor tələbələrə valideyn qayğısı ilə yanaşıldığını nəzərə çatdırıb.
Zöhrab Süleyman İnstitut yarandığı gündən etibarən, öz fəaliyyətində milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğinə, tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun, Vətənə sevginin və ona bağlılığın gücləndirilməsinə xüsusi önəm verildiyini qeyd edib. Həmçinin Aİİ-nin mütərəqqi yeniliklərlə cəmiyyətdə nüfuzunun xeyli yüksəldiyini və müsbət imicinin formalaşdığını vurğulayıb.

Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology (AIT), PhD in Theology, received Friend of Students social award for ensuring the transparency and objectivity in the Institute from the country’s largest educational Facebook page Azerbaijani Universities.
Zohrab Suleyman, Manager of the Azerbaijani Universities Facebook page, presented the social award to Rector Jeyhun Mammadov.
The Rector outlined the quality of education in the Institute, the establishment of a more flexible and efficient management, large-scale reforms and projects carried out to develop international relations and shared his views on the goals and objectives of the Institute.
AIT rector emphasized that the primary goal of the Institute is to teach students profound knowledge, rich outlook and high culture for the development of a strong personality. He said the mission of the Institute is to prepare highly-educated and patriotic specialists with deep religious and secular knowledge. J.Mammadov noted that AIT mobilized all its power and potential to achieve these goals and strives to justify the confidence reposed in the Institute.
The Rector mentioned the conditions created thanks to the state care, tuition-free education in the Institute, extra foreign language courses for students, seminars and meetings on various topics organized to develop world-outlook, intellectual level and spiritual world of students.
Noting that the Institute has and will take all the necessary steps to ensure transparent teacher-student relations, the Rector said students are treated with parent love.
Zohrab Suleyman said the Institute attaches particular importance to the promotion of the national and spiritual values in its activity, development of the patriotic feelings, love and affection for the Motherland in students. He also emphasized that with its progressive innovations, the reputation of AIT has increased significantly in the society shaping a positive image for the Institute.