Aİİ rektoru “Tələbələrin dostu” sosial mükafatına layiq görülüb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov ali təhsil müəssisəsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi məqsədilə həyata keçirdiyi tədbirlərlə tələbələrin rəğbətini qazanaraq, ölkənin ən böyük təhsil səhifəsi olan və ölkə ali məktəblərini özündə birləşdirən “Azərbaycan universitetləri” “Facebook” səhifəsinin təsis etdiyi “Tələbələrin dostu” sosial mükafatına layiq görülüb.
“Azərbaycan universitetləri” “Facebook” səhifəsinin rəhbəri Zöhrab Süleyman “Tələbələrin dostu” sosial mükafatını rektor Ceyhun Məmmədova təqdim edib.
Görüş zamanı rektor İnstitutda təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, idarəetmənin daha çevik və səmərəli qurulması, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi üçün həyata keçirilən böyük islahatlar, çoxsaylı layihələr haqqında məlumat verib, qarşıya qoyulan hədəf və məqsədlərlə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Aİİ rəhbəri vurğulayıb ki, güclü şəxsiyyət yetişdirmək üçün tələbələrə dərin bilik, zəngin dünyagörüş, yüksək mədəniyyət aşılamaq İnstitutun əsas məqsədlərindəndir. O bildirib ki, vətənpərvər mütəxəssislərin hazırlanması yönündə dərin dini və dünyəvi biliklərə, yüksək intellektə malik kadrların yetişdirilməsi İnstitutun qarşıya qoyduğu vəzifələrdəndir. C.Məmmədov qeyd edib ki, bu məqsədlərə nail olmaq üçün Aİİ bütün gücünü və potensialını səfərbər edib, göstərilən yüksək inam və etimadı doğrultmağa çalışır.
Rektor Aİİ-də dövlətin qayğı və təminatı ilə hər cür şəraitin yaradıldığını, təhsilin ödənişsiz əsaslarla həyata keçirildiyini, ayrıca xarici dil kurslarının təşkil edildiyini, İnstitutda tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi istiqamətində müxtəlif mövzularda seminar və görüşlərin təşkil olunduğunu vurğulayıb.
Ali təhsil müəssisəsində qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürməsi üçün tələb olunan bütün zəruri addımların atıldığını və bundan sonra da atılacağını bildirən rektor tələbələrə valideyn qayğısı ilə yanaşıldığını nəzərə çatdırıb.
Zöhrab Süleyman İnstitut yarandığı gündən etibarən, öz fəaliyyətində milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğinə, tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun, Vətənə sevginin və ona bağlılığın gücləndirilməsinə xüsusi önəm verildiyini qeyd edib. Həmçinin Aİİ-nin mütərəqqi yeniliklərlə cəmiyyətdə nüfuzunun xeyli yüksəldiyini və müsbət imicinin formalaşdığını vurğulayıb.

Ректор АИТ награжден социальной премией «Друг студентов»
Ректор Азербайджанского Института Теологии (АИТ), доктор философии по теологии Джейхун Мамедов, завоевав восхищение студентов мерами, принятыми для обеспечения прозрачности и объективности в высшем учебном заведении, был награжден социальной премией «Друг студентов», учрежденной страницей «Азербайджанские университеты» в «Facebook», крупнейшей образовательной страницей страны, объединившей в себе университеты республики.
Руководитель страницы «Азербайджанские университеты» в «Facebook», Зохраб Сулейман, вручил социальную премию «Друг студентов» ректору Джейхуну Мамедову.
В ходе встречи ректор проинформировал студентов о повышении качества образования в Институте, создании более гибкого и эффективного управления, масштабных реформах для расширения международных отношений, многочисленных проектах и поделился своими взглядами о дальнейших целях и задачах.
Руководитель АИТ подчеркнул, что основными целями Института являются привитие глубоких знаний, богатого мировоззрения и высокой культуры студентам для развития сильной личности. По его словам, задачей Института в направлении подготовки патриотических специалистов является воспитание высокообразованных кадров с глубокими религиозными и светскими знаниями, высоким интеллектом. Дж. Мамедов отметил, что для достижения этих целей AИТ мобилизовал все свои силы и потенциал и пытается оправдать проявленное ему высокое доверие.
Ректор отметил, что в АИТ благодаря заботе и обеспечению государства созданы все условия: обучение осуществляется на бесплатной основе, организованы отдельные курсы иностранных языков, для обеспечения высокого мировоззрения, интеллектуального уровня, духовного мира и побуждения к научным исследованиям студентов в Институте проводятся семинары и встречи на различные темы.
Отметив, что в высшем учебном заведении были предприняты все необходимые шаги для обеспечения прозрачных отношений между учителями и студентами, основанных на взаимном доверии, ректор сказал, что он проявляет к студентам родительскую заботу.
Зохраб Сулейман отметил, что со дня создания Института в его деятельности особая важность придается пропаганде национальных и духовных ценностей, укреплению патриотического духа, любви и привязанности к Родине учащихся. Он также подчеркнул, что за счет прогрессивных новшеств значительно возрос авторитет в обществе и сформировался позитивный имидж АИТ.