Rusiyanın “Minbar” jurnalında Azərbaycan haqqında yazılar dərc olunub
Rusiyanın Milli Elmlər Akademiyası Şərqşünaslıq İnstitutunun “Minbar” İslam araşdırmaları jurnalının sonuncu sayında Azərbaycan haqqında məlumatlar dərc olunub.
Jurnalın ilk səhifəsində ulu öndər Heydər Əliyevin “İslam Sivilizasiyasi Qafqazda” I Beynəlxalq Simpoziumunun açılış mərasimindəki nitqindən – “Qafqazda İslamın yayılması və inkişaf etməsi Qafqaz xalqlarının tarixinin böyük bir hissəsini təşkil edir, eyni zamanda, İslam sivilizasiyasının Qafqaz xalqlarına bəxş etdiyi dəyərli töhfələrin olmasını əks etdirir” – sözləri qeyd olunub. Eyni zamanda, jurnalın birinci səhifəsində XIX əsrə aid Azərbaycanın milli geyimləri, mətbəx əşyaları və xalçası da əks olunub.
Baş redaktoru Bolqar İslam Akademiyasının rektoru Rafiq Muxametşin olan jurnalda Azərbaycan haqqında məqalələr də nəşr edilib.
Dünyanın müxtəlif ölkələrinin tanınmış alimlərinin daxil olduğu jurnalın Redaksiya Heyətinin sədri Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki, tarix elmləri doktoru, professor Vitali V.Naumkindir.
Qeyd edək ki İslamın yaranmasından müasir dövrə qədər onun bütün sahələrini əks etdirən tarixi, psixoloji və teoloji cəhətdən əsaslandırılmış “Minbar” jurnalı İslam dini və İslam dünyasının bütün aspektlərini əhatə edir.
Məlumat üçün bildiririk ki, jurnalın baş redaktorunun müavinləri – Rusiya Elmlər Akademiyası Şərqşünaslıq İnstitutunun Mərkəzi Asiya, Qafqaz və Ural-Volqa Tədqiqat Mərkəzinin elmi işçisi Şəmil Kəşşaf və Moskva Dövlət Psixoloji-Pedaqoji Universiteti Etnopsixologiya və Çoxmədəniyyətli təhsilin psixoloji problemləri kafedrasının dosenti Olqa Pavlova “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunda iştirak ediblər. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təşkil olunan görüşlər zamanı “Minbar” jurnalının növbəti saylarında Beynəlxalq Simpozium haqqında məlumatların çap olunması qərara alınıb.

The last issue of the journal Minbar published by the Institute of Oriental Studies of the Russian National Academy of Sciences presented information about Azerbaijan.
The first page of the journal presents quotations from the speech of national leader Heydar Aliyev at the opening ceremony of the 1st International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia: "The spread and development of Islam in the Caucasus constitutes a large part of the history of the Caucasian peoples and at the same time, it reflects the valuable contributions of Islamic civilization to the Caucasian peoples’ culture." The first page of the journal also reflects national clothes, kitchen utensils and carpets belonging to the 19th century Azerbaijan.
The journal also published articles about Azerbaijan under the editorship of Rafik Mukhametshin, Rector of the Bulgarian Islamic Academy (Russia).
The Board of Advisors of the journal include well-known scholars from different countries of the world and Chairman of the board is Vitali V. Naumkin, Academician of the Russian Academy of Sciences.
It should be noted that the journal publishes historically, psychologically and theologically grounded research works that cover all aspects of Islam and Islamic world from the birth of Islam to modern times.
Shamil Kashaf, Deputy Editor-in-Chief of the journal, Research fellow of the Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences and Olga Pavlova, Associate Professor of Moscow State University of Psychology and Education attended the 2nd symposium on Islamic Civilization in Caucasia. During the meetings organized at Azerbaijan Institute of Theology, the representatives of the journal decided to highlight the 2nd International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia in the next issue of the journal.