Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri təşkil olunub.
Tədbirdə Aİİ-nin nəşr etdirdiyi “Erməni Təcavüzünün Tanıdılması” İctimai Birliyinin sədri Səriyyə Cəfərovanın “Geriyə baxma” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Ali təhsil müəssisəsinin rektoru Aqil Şirinov çıxış edərək, Xocavənd rayonunun Qaradağlı kəndində ermənilərin törətdiyi soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad edib.
Daha sonra A.Şirinov fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş qətliamın dünyada görünməyən ən dəhşətli soyqırımlarından biri olduğunu, bu günlərdə Xocalı sakinlərinin xüsusi amansızlıqla öldürüldüklərini qeyd edib. Bildirib ki, Xocalı soyqırımına dünya səviyyəsində hüquqi qiymət verilməli və bu dəhşətli faciəni törədənlər öz layiqli cəzalarını almalıdırlar.
Aİİ rəhbəri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Xocalı soyqırımının otuzuncu ildönümü haqqında Sərəncamına diqqət çəkərək qeyd edib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu da faciənin tanıdılması məqsədilə silsilə tədbirlər həyata keçirəcək.
A.Şirinov daha sonra bildirib ki, xalqımız 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı işğal altında olan torpaqlarını azad edərək, erməni faşistlərinə layiqli cavabını verib.
Vətən müharibəsinin davam etdiyi günlərdən bəhs edən A.Şirinov ermənilərin məkrli siyasətindən də danışıb. Rektor günahsız, dinc əhaliyə qarşı Bərdədə, Gəncədə törədilən terror aktlarına diqqət çəkib.
Daha sonra “Geriyə baxma” kitabının müəllifi Səriyyə Cəfərova çıxış edib. Kitab haqqında geniş məlumat verən S.Cəfərova bildirib ki, əsər 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni vandalları tərəfindən törədilmiş Xocalı soyqırımından bəhs edir. Soyqırımı zamanı 613 nəfər şəhid olmuşdur – onlardan 70 nəfəri ahıldır. Müəllif vurğulayıb ki, bu insanların faciəli həyatı kitabda öz əksini tapıb.
Tədbirdə Xankəndi Məcburi Köçkünlərə Sosial Dəstək İctimai Birliyinin sədri Xatirə Vəliyeva çıxış edərək, xatirələrini bölüşüb.
Sonda Xətai rayonu şəhid Asəf Ağayev adına 25 saylı orta məktəbin şagirdləri çıxış edərək, Xocalıya aid şeirlər səsləndiriblər.

В Институте теологии состоялось памятное мероприятие, посвященное 30-летней годовщине Ходжалинского геноцида
17 Февраль, 2022
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) проведено памятное мероприятие, посвященное 30-летней годовщины Ходжалинского геноцида.
В рамках мероприятия состоялась презентация книги председателя Общественного объединения «Признание армянской агрессии» Сарийи Джафаровой «Geriyə baxma» (Не оглядывайся назад), изданной АИТ.
Сначала светлая память шехидов Ходжалы была почтена минутой молчания.
Выступивший ректор АИТ Агиль Ширинов почтил память жертв геноцида, совершенного армянами в селе Гарадаглы Ходжавендского района.
Далее он отметил, что резня, совершенная в ночь с 25 на 26 февраля, является одной из самых страшных трагедий в мире. В ходе этой резни жители Ходжалы были убиты с особой жестокостью. Он подчеркнул необходимость правовой оценки Ходжалинского геноцида в мировом масштабе и достойного наказания тех, кто совершил эту страшную резню.
А.Ширинов упомянул о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о 30-летней годовщине Ходжалинского геноцида и сообщил, что и в Азербайджанском институте теологии будет организован цикл мероприятий с целью признания трагедии.
Далее ректор АИТ довел до внимания, что в результате 44-дневной Отечественной войны азербайджанский народ дал достойный ответ армянским фашистам, освободив оккупированные земли.
А.Ширинов, упомянувший об Отечественной войне, рассказал о коварной политике армян. Ректор привлек внимание к террористическим актам, совершенным в Барде и Гяндже по отношению к невинному, мирному населению.
Далее выступила Сарийя Джафарова - автор книги «Geriyə baxma». Она предоставила обширную информацию о книге и сообщила, что в труде повествуется о Ходжалинском геноциде, совершенном армянскими вандалами в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года. В результате геноцида 613 человек стали шехидами, из них 70 стариков. Она довела до внимания, что трагическая жизнь этих людей нашла свое отражение в этой книге.
Выступившая в мероприятии председатель Общественного объединения социальной поддержки вынужденных переселенцев «Ханкенди» Хатира Велиева поделилась своими воспоминаниями.
В конце учащиеся средней школы №25 имени шехида Асафа Агаева Хатаинского района озвучили стихотворения о Ходжалы.