Beynəlxalq forum öz işini uğurla yekunlaşdırıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və “İdrak” İctimai Birliyinin birgə təşkil etdikləri “Müasir çağırışlar kontekstində MDB ölkələrində islamşünaslıq” mövzusunda beynəlxalq forum öz işini uğurla yekunlaşdırıb.
Bağlanış nitqi ilə çıxış edən Aİİ rektoru Aqil Şirinov ikigünlük forumun önəmli mövzuya həsr olunduğunu qeyd edərək, tədbirin işinə qatılan elm adamlarına təşəkkürünü bildirib. O, qeyd edib ki, Forumun əsas mövzusu və istiqamətlərini özündə ehtiva edən məruzələr – MDB dövlətlərindən və dünyanın bir çox ölkəsindən islamşünaslıq sahəsində tanınmış tədqiqatçı alimlərin çıxışları gələcəkdə kitab şəklində çap olunacaq.
A.Şirinov İslam dünyasında elmin inkişafı, MDB ölkələrində İslamşünaslığın mövcud vəziyyəti və onun inkişaf perspektivləri barədə də söhbət açıb.
Sovet dövründə ölkəmizdə din siyasəti haqqında danışan Aİİ rektoru müasir Azərbaycanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlət-din münasibətləri sahəsində həyata keçirdiyi siyasi kursun hazırda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. A.Şirinov vurğulayıb ki, ölkəmiz dünyada dinlərarası dialoqun və tolerant dəyərlərin mövcud olduğu məkan kimi tanınır.
“İdrak” İctimai Birliyinin sədri cənab Rüfət Quliyev bağlanış mərasimində çıxış edərək, tədbirin təşkilində əməyi keçənlərə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, “Müasir çağırışlar kontekstində MDB ölkələrində islamşünaslıq” mövzusunda baş tutan beynəlxalq forum müxtəlif millətlərə məxsus olan alimlərlə tanış olmağımıza fürsət yaratdı.
Gürcüstan Parlamentinin deputatı Tariel Nakaidze forum təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. O, tədbirdə dinlənilən məruzələrin hər birini yüksək qiymətləndirib. Qeyd edib ki, “Müasir çağırışlar kontekstində MDB ölkələrində islamşünaslıq” mövzusunun müxtəlif aspektlərdən araşdırıldığının şahidi olduq.

International forum concludes successfully
The international forum on "Islamic Studies in CIS Countries in the Context of Modern Challenges", co-organized by Azerbaijan Institute of Theology (AIT) and the Idrak Public Union, has concluded successfully.
AIT rector, Agil Shirinov, who delivered the closing speech, noted that the two-day forum was dedicated to an important topic and expressed gratitude to the scientists who participated in the event. He stated that the reports containing the main forum topics and directions - speeches of well-known researchers in the field of Islamic studies from the CIS states and many other countries around the world - will be published in the future as a book.
A.Shirinov discussed the progress of science in the Islamic world, the state of Islamic studies in the CIS nations, and the future of the field.
When discussing the religious policy during the Soviet era, the AIT rector stated that the political course implemented by the Great Leader Heydar Aliyev in the field of state-religion relations in modern Azerbaijan is being successfully continued by President Ilham Aliyev. A. Shirinov emphasized that our country is known around the world for its interreligious dialogue and tolerant values.
Mr. Rufat Guliyev, Chairman of the Idrak Public Union, spoke at the closing ceremony and expressed his gratitude to those who helped organize the event. He noted that the international forum on "Islamic studies in the CIS countries in the context of modern challenges" provided participants with an opportunity to meet scholars from various nationalities.
Tariel Nakaidze, a member of the Georgian Parliament, thanked the forum organizers. He expressed his appreciation about the reports. He noted that Islamic studies in the CIS countries in the context of modern challenges examined from various perspectives in the forum.