Rusiya Federasiyasının Müsəlman Ruhani İdarəsi sədrinin birinci müavini, Moskva İslam İnstitutunun (Mİİ) rektoru, professor Damir Muxetdinov Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət edib.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov D.Muxetdinovu salamlayaraq, qonağı ali təhsil müəssisəsində görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Daha sonra İnstitutun hazırkı fəaliyyəti, tədris prosesi, təhsilalanlar barədə geniş məlumat verib.
A.Şirinov imzalanan əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində həyata keçirilə biləcək layihələr barədə danışıb, təkliflərini səsləndirib.
Daha sonra Rusiya Federasiyasının Müsəlman Ruhani İdarəsi sədrinin birinci müavini, Moskva İslam İnstitutunun rektoru, professor Damir Muxetdinov Mİİ-də aparılan elmi tədqiqatlar haqqında geniş məlumat verib. O, əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində tələbə mübadiləsi, bir sıra digər layihələrin həyata keçirilməsinin mümkünlüyünü ifadə edib.
Görüşdən sonra “Müasir İslam düşüncəsi” mövzusunda seminar təşkil olunub. Aİİ əməkdaşları və tələbələrinin iştirakı ilə baş tutan tədbirdə Mİİ rektoru Damir Muxetdinov və Aİİ rektoru Aqil Şirinov çıxış ediblər.
Seminarda Allahın varlığı, fərqli Tanrı təsəvvürləri, İslam düşüncəsində müxtəlif məktəblərin rolu, radikallaşma və digər mövzular haqqında bəhs olunub.

Professor Damir Mukhetdinov, First Deputy Chairman of the Muslim Spiritual Administration of the Russian Federation, Rector of the Moscow Islamic Institute (MII), paid a visit to Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
AIT rector, Associate professor Agil Shirinov, welcomed Damir Mukhetdinov and expressed his pleasure to see the guest at the Institute. He provided detailed information about the current activities of the Institute, the teaching process, and the students.
A.Shirinov discussed the projects that can be implemented under the terms of the signed cooperation memorandum and offered suggestions.
Later, professor Damir Mukhetdinov, Rector of the Moscow Islamic Institute and First Deputy Chairman of the Muslim Spiritual Administration of the Russian Federation, provided extensive information about the scientific research at MMI. Within the framework of the cooperation memorandum, he expressed the possibility of student exchange and the implementation of a number of other projects.
Following the meeting, a seminar on "Modern Islamic thought" was scheduled. Damir Mukhetdinov, Rector of the Moscow Islamic Institute and Agil Shirinov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, spoke at the event, which was attended by AIT staff members and students.
The seminar addressed the existence of God, various conceptions of God, the role of various schools of thought in Islamic thought, radicalization, and other issues.