Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və Pakistan Müsəlman İnstitutu "İslamda mötədillik konsepsiyası" mövzusunda vebinar təşkil edib
30 İyun, 2021
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) ilə Pakistan Müsəlman İnstitutu arasında imzalanan əməkdaşlıq haqqında Memorandum çərçivəsində "İslamda mötədillik konsepsiyası" mövzusunda vebinar təşkil olunub.
“ZOOM” proqramı vasitəsilə baş tutan tədbirdə hər iki müəssisənin alim və mütəxəssisləri müxtəlif mövzularda çıxışlar ediblər.
Salamlama və açılış nitqi ilə çıxış edən Pakistan Müsəlman İnstitutunun rektoru Sahibzada Sultan Ahmed Ali Aİİ ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinin və belə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyinə toxunub.
Aİİ rektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov açılış nitqi ilə çıxış edərək, yalnız başqa mədəniyyətlərlə hesablaşan və onların nailiyyətlərindən istifadə edən mədəniyyətlərin inkişaf edə biləcəyini vurğulayıb. İslam mədəniyyətinin başqa mədəniyyətlərə eksklüziv deyil, inklüziv yanaşdığını qeyd edən A.Şirinov bildirib ki, İslam yarandığı dövrdən digər mədəniyyətlərin uğuruna biganə qalmamış, onların nailiyyətlərindən istifadə etməyə çalışmışdır.
İslamın birgəyaşayış anlayışından söhbət açan rektor bildirib ki, fərqliliyimiz birlikdə yaşamağımıza maneə deyildir: “Əhalisinin əksəriyyəti müsəlmanlardan ibarət olan Azərbaycan tarixən islami birgəyaşayış ənənəsinin yaşandığı ən gözəl nümunələrdən biri olmuşdur”, – deyə o qeyd edib.
A.Şirinov daha sonra mövcud vəziyyətin analizi və problemlərin həll yolları haqqında bəhs edib: “Qlobal bir kəndə çevrilmiş dünyamız tarixin heç bir dövründə olmadığı qədər bu gün mədəniyyətlərin ittifaqına və birgəyaşayış ənənəsinin inkişaf etdirilməsinə möhtacdır. Çox təəssüf ki, müasir dünyamızda bu ənənəni təhdid edən ünsürlər az deyildir. Bunun qarşısını almaq üçün İslamın ənənəvi ümumbəşəri dəyərlərinin modern insanın düşüncəsinə xitab edəcək şəkildə təqdim və təbliğ olunması böyük əhəmiyyət kəsb edir. Müsəlman teoloqlarının və din xadimlərinin üzərinə bu baxımdan böyük öhdəlik düşür”.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov “Ölçülmüş və balanslaşdırılmış olmağın cəmiyyətə təsiri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, münasibətlərin balanslaşdırılmasında qəbuletmə, razılaşma, həzm etmə, dözüm və səbir kimi insani fəaliyyət və keyfiyyətlər geniş şəkildə cəmləşir. Balanslaşdırılmış vəziyyətlərin təmin edilməsi həm də cəmiyyət üzvlərinin düşüncə tərzlərinin nisbi bərabərləşməsindən asılı olur.
İlahiyyat fakültəsinin dekanı E. Əzizova vebinarda “İslam mötədilliyinin dinamikliyi: dini mətn, tarix və təcrübə” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
E. Əzizova məruzəsində dini ekstremizm zəminində son onilliklərin aktual mövzularından birinə çevrilən, həmçinin İslam dünyasında bir çox eyniadlı tədqiqat qurumlarının açılmasına səbəb olan mötədillik mövzusunun Qurani-Kərimdə və Məhəmməd peyğəmbərin hədislərindəki əsaslarından bəhs edib. Məruzəçi, həmçinin ondördəsrlik İslam mədəniyyətindən nümunələr gətirərək, mötədilliyin İslam cəmiyyətlərinin sosial, iqtisadi, hüquqi və dini həyatındakı rolunu vurğulayıb. O, Azərbaycanın nümunəsində, nəzəri əsasları İslamın Müqəddəs Kitabında və Peyğəmbərin sünnəsində əks olunmuş mötədilliyin müsəlman cəmiyyətlərinin həyat tərzindəki təzahüründən bəhs edib.
Dinşünaslıq kafedrasının müdiri, dos. A. Qafarov məruzəsində mötədillik anlayışını birgəyaşayış nümunəsində müzakirə edib. Bildirib ki, elmi və texnoloji inkişaflar və qloballaşma çoxmədəniyyətli cəmiyyətlər üçün qaçılmazdır. Məsələni sosioloji aspektdən dəyərləndirən A. Qafarov multikultural mühitin cəmiyyətlər üçün üstünlükləri ilə yanaşı, sosial, mənəvi, dini və siyasi zəmində bəzi mənfi halların ortaya çıxmasına da şərait yaratdığını qeyd edib.
Məruzəçi cəmiyyətdə mötədilliyin dəyər olaraq öyrənildiyini və onun yaşanan bir amil olduğunu vurğulayaraq, bu səpkili elmi-ictimai, mənəvi və siyasi tədbirlərin əhəmiyyətli olduğunu nəzərə çatdırıb. Azərbaycanın bu istiqamətdə müsəlman ölkələrinə nümunə olduğunu qeyd edən A. Qafarov ölkəmizdə mötədillik və tolerantlığın hüquqi, mədəni, ədəbi və dini əsaslarından bəhs edib.
Vebinarda Pakistan Müsəlman İnstitutunun məsul şəxslərinin və müvafiq sahə üzrə alim və mütəxəssisləri – Ravalpindi Qızlar Universitetinin keçmiş rektoru Prof. Dr. Aalia Sohail Khan, Pakistanın Çin və Belçikadakı keçmiş səfiri Naghmana Hashmi, NUST Sülh və Konflikt İnstitunun keçmiş müdiri, Dr. Shahid Ahmed Hashmatın müxtəlif mövzularda çıxışları dinlənilib.

Азербайджанский Институт Теологии и Пакистанский Мусульманский Институт организовали вебинар на тему «Концепция умеренности в исламе»
30 Июнь, 2021
В рамках Меморандума о сотрудничестве, подписанного между Азербайджанским Институтом Теологии (АИТ) и Пакистанским Мусульманским Институтом организован вебинар на тему «Концепция умеренности в исламе».
На мероприятии, организованном посредством программы «ZOOM», выступили ученые и специалисты обоих учреждений. Выступления охватывали широкий спектр тем.
Выступивший с приветственной и вступительной речью ректор Пакистанского Мусульманского Института Сахибзада Султан Ахмед Али подчеркнул важность расширения сотрудничества с АИТ и проведения подобных мероприятий.
Ректор АИТ, доктор философии по философии Агиль Ширинов в своей вступительной речи подчеркнул, что способностью развития обладают лишь те культуры, которые учитывают иные культуры и используют их достижения. Подчеркнув, что отношение исламской культуры к иным культурам является инклюзивным, а не эксклюзивным господин Ширинов отметил, что с момента возникновения ислама, религия не оставалась равнодушной к успехам иных культур и пыталась использовать их достижения.
Говоря о концепции сосуществования в исламе, ректор отметил, что наши различия не являются препятствием для совместного проживания: «Азербайджан, где большинство населения составляют мусульмане, исторически является одним из лучших примеров сосуществования в исламе».
Затем господин Ширинов рассказал об анализе текущей ситуации и способах решения проблем: «Наш мир, превратившийся в глобальную деревню, как никогда в истории нуждается в объединении культур и развитии традиций сосуществования. Печально, что в современном мире эта традиция сталкивается со множеством угроз. Для предотвращения подобных угроз, необходимо представлять и пропагандировать традиционные универсальные ценности ислама в форме, соответствующей современному мышлению людей. В этой связи много зависит от мусульманских теологов и религиозных деятелей, перед которыми стоит важная задача».
Исполнительный директор Бакинского международного центра мультикультурализма Раван Гасанов выступил с докладом на тему «Влияние взвешенности и уравновешенности на общество». Он отметил, что для уравновешения отношений широко используются человеческие действия и качества, как принятие, согласие, смирение, выносливость и терпение. Обеспечение уравновешения ситуации также зависит от относительного единства образа мышления членов общества.
Декан факультета теологии Э. Азизова выступила на вебинаре с докладом на тему «Динамика исламской умеренности: религиозный текст, история и практика».
В ходе своего выступления Э. Азизова рассказала об основах темы умеренности в Священном Коране и хадисах Пророка Мухаммеда, которая стала причиной открытия одноимённых исследовательских учреждений в Исламском мире и превратилась в одну из самых актуальных тем последнего десятилетия на фоне религиозного экстремизма.
Докладчица привела примеры из 14-ти вековой исламской культуры и подчеркнула роль умеренности в социальной, экономической, правовой и религиозной жизни исламских обществ. На примере Азербайджана она рассказала о проявлении умеренности, теоретические основы которой отражены в Священном писание ислама и Сунне Пророка, в образе жизни мусульманских обществ.
Заведующий кафедрой религиоведения, доцент А. Гафаров в своем докладе рассмотрел концепцию умеренности на примере сосуществования. Он отметил, что научно-технический прогресс и глобализация неизбежны для мультикультурных обществ. Оценивая вопрос с социологической точки зрения, господин Гафаров отметил, что наряду с преимуществами мультикультурной среды для общества, подобная среда также создает условия для определённых негативных факторов, возникающих на социальной, духовной, религиозной и политической почве.
Подчеркнув, что умеренность изучается в обществе как ценность и весомый фактор, докладчик отметил значимость таких научных, социальных, духовных и политических мероприятий. Отметив, что в этом направлении Азербайджан является примером для мусульманских стран, Гафаров рассказал о правовых, культурных, литературных и религиозных основах умеренности и толерантности в нашей стране.
В ходе вебинара были заслушаны выступления официальных лиц Пакистанского мусульманского института, а также ученых и экспертов, специализирующихся в этой области. Среди выступивших были бывший ректор Университета Равалпинди для девушек профессор Аалия Сохаил Хан, бывший посол Пакистана в Китае и Бельгии Нагмана Хашми, бывший директор Институт мира и исследования конфликтов NUST Шахид Ахмед Хашмат.