Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri Türkiyəyə “Yay məktəbi”nə yola düşüb
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov “Yay məktəbi”nə gedən tələbələrlə görüşərək, onlara uğurlar arzulayıb. Tələbələrə öz tövsiyələrini verən C.Məmmədov gənclərin ölkəni və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu layiqincə təmsil edəcəklərinə ümidvar olduğunu bildirib.
Rektor tələbələri “Yay məktəbi” müddətində məsuliyyətli olmağa və yaradılan şəraitdən səmərəli faydalanmağa çağırıb. Onlara verilən tapşırıqları vaxtında yerinə yetirməyi və asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələrini tövsiyə edib. Gənclərin karyera imkanlarının genişləndirilməsində bilik və bacarığın hər zaman öndə dayandığını söyləyən rektor hər bir gəncin tələbəlik illərindən gələcək karyerası barədə düşünməli olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra tələbələr “Yay məktəbi”ndə onlar üçün təşkil edilən proqramın gündəliyi ilə tanış olublar. Qeyd edək ki, gənclərə bu müddət ərzində müxtəlif dərslər keçiləcək, həmçinin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün tarixi abidələrə, məscidlərə ziyarətlər təşkil olunacaq.
“Yay məktəbi” Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu, Türkiyə Cümhuriyyətinin Təhsil nazirliyi və Dəyanət İşləri Başqanlığı arasında əldə edilmiş razılığa əsasən baş tutacaq.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələrin qurulmasında maraqlıdır. Aİİ ötən bir il ərzində müxtəlif ölkələrin universitetləri ilə, həmçinin Türkiyə, Rusiya, Malaziya ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələr yaradıb, Türkiyənin Ankara, İstanbul, Marmara, “29 Mayıs”, Kırıkkale universitetləri ilə əməkdaşlıq protokolları imzalayıb

Студенты Азербайджанского Института Теологии отправились в Турцию на «Летнюю школу»
Ректор АИТ Джейхун Мамедов встретился со студентами, отправляющимися на «Летнюю школу» и пожелал им успехов. Дж. Мамедов дал студентам некоторые советы и выразил надежду о том, что они будут достойно представлять страну и Азербайджанский Институт Теологии.
Ректор призвал студентов быть ответственными за время «Летней школы» и эффективно пользоваться созданными условиями. Он посоветовал им вовремя выполнять данные им поручения и эффективно проводить свободное время. Ректор отметил, что при расширении карьерных возможностей молодежи знания и навыки всегда находятся на первом месте, и подчеркнул, что каждый молодой человек со студенческих времен должен думать о своей будущей карьере.
Затем студенты ознакомились с ежедневным расписанием организованной для них программы «Летней школы». Следует отметить, что в этот период для молодежи будут проводиться различные уроки, а для эффективного досуга будут организованы посещения исторических памятников и мечетей.
«Летняя школа» состоится на основе соглашения между Азербайджанским Институтом Теологии и Министерством Образования Турецкой Республики и Департаментом по Делам Религии.
Обращаем ваше внимание, что Азербайджанский Институт Теологии заинтересован в установлении контактов с зарубежными университетами. В прошлом году АИТ установил контакты с университетами разных стран, а также с образовательными учреждениями Турции, России и Малайзии, и подписал протоколы о сотрудничестве с университетами Анкары, Стамбула, Мармары, «29 Mayıs» и Кырыккале.