Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov: “Öz sahəsinin peşəkarı olmaq, yüksək dil biliklərinə, nitq qabiliyyətinə yiyələnmək vacibdir”.
04 İyul, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri İsmayıllı rayonuna olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mirdaməd Sadıqov qonaqları salamlayaraq bildirib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə təhsil sisteminin inkişafı ilə bağlı aparılan islahatlar dövlətin həyata keçirdiyi sosial siyasətin başlıca istiqamətlərindən birini təşkil edir. M.Sadıqov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə İsmayıllı rayonunda yaradılan şəraitdən, sürətli inkişafdan, təhsilə göstərilən qayğıdan, İsmayıllı ziyalılarına, ailmlərinə, elm adamlarına verilən qiymətdən bəhs edib. Qeyd edib ki, şagirdlərin vətənpərvərlik, Azərbaycançılıq ruhunda, milli-mənəvi dəyərlər əsasında inkişafına daha ciddi yanaşılmalı, təlim və tərbiyənin uğurları bir-birini tamamlamalıdır.
Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov bildirib ki, ölkəmizdə təhsil islahatlarının aparılması, təhsil infrastrukturunun əsaslı şəkildə yenilənməsi və Azərbaycan təhsilinin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyması Prezident cənab İlham Əliyevin bu sahəyə göstərdiyi diqqət və qayğının bariz nümunəsidir. Bu sahəyə müasir və çevik yanaşmalar sayəsində təhsil müəssisələrimiz istər keyfiyyət göstəriciləri, istərsə də daha sağlam mənəvi-psixoloji mühitin təmin olunması baxımından ciddi uğurlara imza atır.
Aİİ rektoru abituriyentlərə sevdikləri ixtisası seçməyi tövsiyə edərək bildirib ki, öz sahəsinin peşəkarı olmaq, yüksək dil biliklərinə, nitq qabiliyyətinə yiyələnmək vacibdir.
Ali təhsil müəssisəsinin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, məqsəd və hədəfləri haqqında bəhs edən Aİİ rektoru İnstituta qəbulun tam ödənişsiz əsaslarla aparıldığını nəzərə çatdırıb. Vurğulayıb ki, bu, ilahiyyatçı olmaq istəyən, lakin təhsil haqqını ödəyə bilməyən abituriyentlər üçün böyük bir şansdır. Əsas məqsədlərimizdən biri mövhumat və xurafatdan uzaq, yüksək dini və dünyəvi biliklərə malik mütəxəssislərin yetişdirilməsidir.
Aİİ-nin ərəb dili müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elvüsal Məmmədov qeyd edib ki, İlahiyyat İnstitutunun təsis edilməsi ölkəmizin dini və ictimai həyatı üçün mühüm hadisədir və Azərbaycan Dövlətinin dinə, milli-mənəvi dəyərlərə verdiyi əhəmiyyətin göstəricisidir.
E.Məmmədov bildirib ki, ali təhsil müəssisəsində həm dini, həm də dünyəvi elmləri bilən, müxtəlif dillərə yiyələnən ziyalı ilahiyyatçı kadrlar və din xadimləri hazırlanır. Belə kadrların hazırlanması dinin insanlara doğru şəkildə çatdırılması, həmçinin din sahəsindəki təhlükəli tendensiyaların qarşısının alınması baxımından vacibdir. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu qeyd olunan parametrlərə uyğun gələn kadrların hazırlanması üçün lazımi potensiala malikdir.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin hansı formada təşkil olunduğu, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. Qeyd edib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacaq. F.Yusifova tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini nəzərə çatdırıb.
Sonda tədbir iştirakçılarına Aİİ-nin tanıtım videoçarxı, ictimai fəaliyyətini əks etdirən materiallar nümayiş olunub.

Jeyhun Mammadov: “It is important to be a professional of one’s speciality, acquire high-level language and speaking skills”
04 July, 2019
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) continues its promotional events in the regions of Azerbaijan with the aim of attracting high-level and intellectual students for the 2019-2020 academic year. The next visit of the Institute staff was to Ismayilli district.
Laying flowers at the monument of Heydar Aliyev, the Institute officials paid tribute to the memory of national leader.
Mirdamad Sadigov, Head of the Executive Power in Ismayilli District, welcomed the guests and said that reforms implemented under the leadership of President Ilham Aliyev for the development of the education system in the country constitute one of the main directions of the state social policy. M. Sadigov mentioned the conditions created in Ismayilli under the leadership of President Ilham Aliyev, rapid development, care for education, Ismayilli intellectuals, scholars and scientists. He noted that the development of students in the spirit of patriotism, Azerbaijani nationalism and national and spiritual values should be taken into consideration seriously and the achievements of training and education should complement one another.
AIT rector Jeyhun Mammadov said that the implementation of educational reforms in the country, constant renovation of the educational infrastructure and starting new educational stages are a clear example of President Ilham Aliyev’s attention and care. Thanks to modern and flexible approaches, our educational institutions are making significant progress in terms of quality indicators and a more healthy psychological environment.
The Rector recommended the applicants to choose their favorite subject and noted that it is important to be a professional of one’s speciality, acquire high level language and speaking skills.
Mentioning the history of the Institute, its activities, goals and objectives, the Rector noted that the education at the Institute is tuition-free. He stressed that this is a great chance for those who want to become a theologian but are not able to pay tuition fees. One of our main goals is to prepare specialists with high religious and secular knowledge who are far from superstitions and ignorance.
Elvusal Mammadov, PhD in Philosophy, Instructor of Arabic at AIT, noted that the establishment of the Institute of Theology is an important event for the religious and public life of the country and is an example of the importance attached to religion and spiritual values by Azerbaijani state.
E.Mammadov said that the Institute prepares religious specialists who have knowledge of both religious and secular sciences and acquire different languages. Preparation of such specialists is important in terms of introducing religion in a right way and preventing dangerous trends. Azerbaijan Institute of Theology has the necessary potential for the training of specialists who match with these parameters.
Fidan Yusifova, Head of the Department of Graduate Studies at AIT, delivering a presentation, mentioned admission rules to the Institute and existing majors. She noted that each student would benefit from the necessary conditions, tuition-free education and other privileges created by the state. F. Yusifova said students will be provided with free uniforms, food, foreign language courses and other advantages.
At the end, promotional materials and video reflecting the social activities of AIT were demonstrated for the participants.