Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov: “Öz sahəsinin peşəkarı olmaq, yüksək dil biliklərinə, nitq qabiliyyətinə yiyələnmək vacibdir”.
04 İyul, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri İsmayıllı rayonuna olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mirdaməd Sadıqov qonaqları salamlayaraq bildirib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə təhsil sisteminin inkişafı ilə bağlı aparılan islahatlar dövlətin həyata keçirdiyi sosial siyasətin başlıca istiqamətlərindən birini təşkil edir. M.Sadıqov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə İsmayıllı rayonunda yaradılan şəraitdən, sürətli inkişafdan, təhsilə göstərilən qayğıdan, İsmayıllı ziyalılarına, ailmlərinə, elm adamlarına verilən qiymətdən bəhs edib. Qeyd edib ki, şagirdlərin vətənpərvərlik, Azərbaycançılıq ruhunda, milli-mənəvi dəyərlər əsasında inkişafına daha ciddi yanaşılmalı, təlim və tərbiyənin uğurları bir-birini tamamlamalıdır.
Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov bildirib ki, ölkəmizdə təhsil islahatlarının aparılması, təhsil infrastrukturunun əsaslı şəkildə yenilənməsi və Azərbaycan təhsilinin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyması Prezident cənab İlham Əliyevin bu sahəyə göstərdiyi diqqət və qayğının bariz nümunəsidir. Bu sahəyə müasir və çevik yanaşmalar sayəsində təhsil müəssisələrimiz istər keyfiyyət göstəriciləri, istərsə də daha sağlam mənəvi-psixoloji mühitin təmin olunması baxımından ciddi uğurlara imza atır.
Aİİ rektoru abituriyentlərə sevdikləri ixtisası seçməyi tövsiyə edərək bildirib ki, öz sahəsinin peşəkarı olmaq, yüksək dil biliklərinə, nitq qabiliyyətinə yiyələnmək vacibdir.
Ali təhsil müəssisəsinin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, məqsəd və hədəfləri haqqında bəhs edən Aİİ rektoru İnstituta qəbulun tam ödənişsiz əsaslarla aparıldığını nəzərə çatdırıb. Vurğulayıb ki, bu, ilahiyyatçı olmaq istəyən, lakin təhsil haqqını ödəyə bilməyən abituriyentlər üçün böyük bir şansdır. Əsas məqsədlərimizdən biri mövhumat və xurafatdan uzaq, yüksək dini və dünyəvi biliklərə malik mütəxəssislərin yetişdirilməsidir.
Aİİ-nin ərəb dili müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elvüsal Məmmədov qeyd edib ki, İlahiyyat İnstitutunun təsis edilməsi ölkəmizin dini və ictimai həyatı üçün mühüm hadisədir və Azərbaycan Dövlətinin dinə, milli-mənəvi dəyərlərə verdiyi əhəmiyyətin göstəricisidir.
E.Məmmədov bildirib ki, ali təhsil müəssisəsində həm dini, həm də dünyəvi elmləri bilən, müxtəlif dillərə yiyələnən ziyalı ilahiyyatçı kadrlar və din xadimləri hazırlanır. Belə kadrların hazırlanması dinin insanlara doğru şəkildə çatdırılması, həmçinin din sahəsindəki təhlükəli tendensiyaların qarşısının alınması baxımından vacibdir. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu qeyd olunan parametrlərə uyğun gələn kadrların hazırlanması üçün lazımi potensiala malikdir.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin hansı formada təşkil olunduğu, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. Qeyd edib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacaq. F.Yusifova tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini nəzərə çatdırıb.
Sonda tədbir iştirakçılarına Aİİ-nin tanıtım videoçarxı, ictimai fəaliyyətini əks etdirən materiallar nümayiş olunub.

«Важно быть профессионалом в своей области, овладеть языковыми знаниями и речевыми навыками высокого уровня».
04 Июль, 2019
Азербайджанский Институт Теологии (АИТ) продолжает проводить информационные мероприятия просветительского характера в нескольких регионах страны с целью привлечения высокоинтеллектуальной и образованной молодежи в Институт на 2019-2020 учебный год. Следующий визит института был в Исмаиллинский район.
Вначале были возложены цветы к памятнику общенационального лидера Гейдара Алиева, почтена память гениального руководителя.
Открыв мероприятие вступительной речью, глава исполнительной власти Исмаиллинского района Мирдамад Садыгов поприветствовал гостей и сказал, что реформы в развитии системы образования в нашей стране, проводимые под руководством президента Ильхама Алиева, являются одним из основных направлений социальной политики государства. М. Садыгов рассказал об условиях, созданных в Исмаиллинском районе под руководством президента Ильхама Алиева, о стремительном развитии, заботе об образовании, значении, придаваемом исмаиллинской интеллигенции, деятелям науки и ученым. Он отметил, что следует отнестись серьезно к развитию учеников в духе патриотизма, в духе азербайджанства, на основе национальных и духовных ценностей, а успехи обучения и воспитания должны дополнять друг друга.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов сказал, что реформы в сфере образования в нашей стране, существенное обновление образовательной инфраструктуры и вступление азербайджанского образования на новый уровень являются ярким примером внимания и заботы Президента господина Ильхама Алиева. Благодаря современным и гибким подходам в этой области наши учебные заведения добиваются значительных успехов в плане качественных показателей и более здоровой морально-психологической среды.
Ректор АИТ порекомендовал абитуриентам выбрать свою любимую профессию и отметил, что важно быть профессионалом в своей области и приобрести языковые знания и речевые навыки высокого уровня.
Говоря об истории создания высшего учебного заведения, его деятельности, целях и задачах, ректор АИТ отметил, что прием в Институт проводится на совершенно бесплатной основе. Он подчеркнул, что это отличный шанс для тех, кто хочет стать теологом, но не может позволить себе оплатить плату за обучение. Одной из наших основных целей является обучение специалистов с высокими религиозными и светскими знаниями, которые далеки от суеверий и предрассудков.
Преподаватель арабского языка АИТ, кандидат философских наук Эльвусал Мамедов отметил, что создание Института Теологии является важным событием для религиозной и общественной жизни нашей страны и свидетельствует о том значении, которое Азербайджанское Государство придает религии, национальным и духовным ценностям.
Э. Мамедов сказал, что в высшем учебном заведении готовятся образованные кадры-теологи и религиозные деятели, знакомые как с религиозными, так и со светскими науками, и владеющие различными языками. Подготовка таких кадров важна для правильного ознакомления людей с религией, а также с точки зрения предотвращения опасных тенденций в области религии. Азербайджанский Институт Теологии обладает необходимым потенциалом для подготовки кадров, соответствующих этим параметрам.
Заведующая Отделом магистратуры и докторантуры АИТ Фидан Юсифова, дала подробную информацию о форме приема в высшее учебное заведение, а также о существующих специальностях. Она отметила, что каждый студент, поступивший в Институт, будет в полной мере пользоваться необходимыми условиями, бесплатным образованием и другими привилегиями, созданными благодаря заботе и вниманию государства. Ф. Юсифова отметила, что студенты будут обеспечены бесплатной одеждой и питанием, кроме занятий они будут вовлечены в отдельные курсы иностранных языков и получат другие преимущества.
В завершение участникам мероприятия были продемонстрированы ознакомительный видеоролик и материалы, отображающие общественную деятельность АИТ.