Aİİ-də “Müasir alman cəmiyyətində İslama münasibət” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Azad Berlin Universitetinin məzunu, Avropa İxtisasartırma Mərkəzinin baş müəllimi dr. Rüfət Səttarovun təqdimatında “Müasir alman cəmiyyətində İslama münasibət” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ-nin Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva seminar iştirakçılarını salamlayaraq, İnstitutun fəaliyyətə başladığı gündən təlim, tərbiyə, tədris işinin təşkili, həyata keçirilməsi ilə yanaşı, maarifləndirmə və təbliğat xarakterli tədbirlərə, görüşlərə də xüsusi önəm verdiyini qeyd edib. Mövzunun əhəmiyyətinə toxunaraq, Aİİ-nin təhsilin keyfiyyətinə xüsusi önəm verməklə yanaşı, tələbələrin ictimai-mədəni fəaliyyətinin təşkili üçün də səylə çalışdığını bildirib.
“Azad Berlin” Universitetinin məzunu, Avropa İxtisasartırma Mərkəzinin baş müəllimi dr. Rüfət Səttarov “Müasir alman cəmiyyətində İslama münasibət” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. R. Səttarov müxtəlif mədəniyyətlərə malik alman cəmiyyətində mövcud problemlər və dinlərin bir-birlərinə qarşılıqlı ehtiram göstərmələri barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, İslam Almaniyanın modern və dəyişməkdə olan cəmiyyətinin bir parçasıdır.
R.Səttarov bir dövlətin sərhədləri daxilində müxtəlif etnomədəni tərəflərin dinc yanaşı yaşamaq, öz mədəni xüsusiyyətlərini, həyat tərzini rəsmən ifadə etmək hüququna malik olduğunu vurğulayıb. Həmçinin Almaniyada yaşayan müsəlmanların cəmiyyətə inteqrasiyasından, dünyada ekstremizm və dini-ideoloji münaqişələrlə mübarizənin aparılması üçün tolerantlıq və multikultural mühitin hökm sürdüyü ölkələrin təcrübəsindən yararlanmağın əhəmiyyətindən bəhs edib.
Sonda R.Səttarov tələbələrin çoxsaylı suallarını cavablandırıb, seminar iştirakçıları ilə fikir mübadiləsi aparıb.

AIT held a seminar on the Attitude of Modern German Society to Islam
Dr. Rufat Sattarov, Graduate of Free University of Berlin, Senior lecturer at the European Center for Advanced Studies, delivered a presentation on the Attitude of Modern German Society to Islam.
Zarifa Aliyeva, Head of the Department of Academic Affairs at AIT, welcomed the seminar attendees and noted that the Institute attaches particular importance to the organization of educational and academic as well as promotional activities since its inception. Speaking of the importance of the issue, she stressed that AIT efforts to organize social and cultural activities for students along with the organization of quality of education.
Dr. Rufat Sattarov, Graduate of Free University of Berlin, Senior lecturer at the European Center for Advanced Studies delivered a presentation on the Attitude of modern German society to Islam. R. Sattarov informed the meeting attendees about the existing problems of German society which consists of diverse cultures and mutual respect of religions. He stressed that Islam is a part of modern and changing German society.
R. Sattarov emphasized that members of diverse ethnic backgrounds and cultures have the right to coexist peacefully within the borders of one state, express their cultural characteristics and lifestyles. He also mentioned the importance of benefiting from the experience of the countries where tolerance and multiculturalism dominate to integrate Muslims in Germany into society, combat extremism and religious-ideological conflicts in the world.