Aİİ-də “Müasir alman cəmiyyətində İslama münasibət” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Azad Berlin Universitetinin məzunu, Avropa İxtisasartırma Mərkəzinin baş müəllimi dr. Rüfət Səttarovun təqdimatında “Müasir alman cəmiyyətində İslama münasibət” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ-nin Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva seminar iştirakçılarını salamlayaraq, İnstitutun fəaliyyətə başladığı gündən təlim, tərbiyə, tədris işinin təşkili, həyata keçirilməsi ilə yanaşı, maarifləndirmə və təbliğat xarakterli tədbirlərə, görüşlərə də xüsusi önəm verdiyini qeyd edib. Mövzunun əhəmiyyətinə toxunaraq, Aİİ-nin təhsilin keyfiyyətinə xüsusi önəm verməklə yanaşı, tələbələrin ictimai-mədəni fəaliyyətinin təşkili üçün də səylə çalışdığını bildirib.
“Azad Berlin” Universitetinin məzunu, Avropa İxtisasartırma Mərkəzinin baş müəllimi dr. Rüfət Səttarov “Müasir alman cəmiyyətində İslama münasibət” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. R. Səttarov müxtəlif mədəniyyətlərə malik alman cəmiyyətində mövcud problemlər və dinlərin bir-birlərinə qarşılıqlı ehtiram göstərmələri barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, İslam Almaniyanın modern və dəyişməkdə olan cəmiyyətinin bir parçasıdır.
R.Səttarov bir dövlətin sərhədləri daxilində müxtəlif etnomədəni tərəflərin dinc yanaşı yaşamaq, öz mədəni xüsusiyyətlərini, həyat tərzini rəsmən ifadə etmək hüququna malik olduğunu vurğulayıb. Həmçinin Almaniyada yaşayan müsəlmanların cəmiyyətə inteqrasiyasından, dünyada ekstremizm və dini-ideoloji münaqişələrlə mübarizənin aparılması üçün tolerantlıq və multikultural mühitin hökm sürdüyü ölkələrin təcrübəsindən yararlanmağın əhəmiyyətindən bəhs edib.
Sonda R.Səttarov tələbələrin çoxsaylı suallarını cavablandırıb, seminar iştirakçıları ilə fikir mübadiləsi aparıb.

В АИТ был проведен семинар на тему «Отношение к Исламу в современном немецком обществе»
В Азербайджанском Институте Теологии организован семинар на тему «Отношение к Исламу в современном немецком обществе» в презентации выпускника Свободного университета Берлина, старшего преподавателя Европейского квалификационного центра, доктора Руфата Саттарова
Заведующая отделом образования АИТ Зарифа Алиева поприветствовала участников семинара и отметила, что с самого начала деятельности Института, помимо организации обучения, воспитания и учебной работы, особое внимание уделяется мероприятиям просветительского и ознакомительного характера, а также встречам. Коснувшись значимости темы, она отметила, что наряду с тем, что АИТ придает особое значение качеству образования, здесь также прилагают усилия для организации социальной и культурной деятельности студентов.
Выпускник Свободного Берлинского университета, старший преподаватель Европейского квалификационного центра, доктор Руфат Саттаров выступил с докладом на тему «Отношение к Исламу в современном немецком обществе». Р. Саттаров сообщил о существующих проблемах в немецком обществе, в котором объединились различные культуры, и взаимном уважении религий. Он отметил, что Ислам является частью современного и меняющегося немецкого общества.
Р. Саттаров подчеркнул, что в пределах одного государства разные этнокультурные стороны имеют право на мирное сосуществование, официальное выражение своих культурных особенностей и образа жизни. Он также рассказал об интеграции мусульман, живущих в Германии, в общество, важности использования опыта стран, где господствует толерантность и мультикультурализм, для борьбы с экстремизмом и религиозно-идеологическими конфликтами в мире.
В завершение Р. Саттаров ответил на многочисленные вопросы студентов и обменялся идеями с участниками семинара.