Aİİ-də psixoloqla görüş keçirlib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) psixoloq İlkin Kazımlı ilə tələbələrin görüşü təşkil olunub.
Görüşü Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin dekanı, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov açaraq bildirib ki, təhsil müəssisəsi tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, mütaliə, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün ardıcıl seminarlar, görüşlər, “dəyirmi masa”lar təşkil edir. M.Mürsəlov mövzunun əhəmiyyətinə toxunaraq, Aİİ-nin təhsilin keyfiyyətinə xüsusi önəm verdiyi ilə yanaşı, tələbələrin sosial həyatının səmərəli təşkili üçün də səylə çalışdığını bildirib.
Sonra psixoloq İlkin Kazımlı qeyd edib ki, görüşün məqsədi gənclərin daxili dünyalarını tanımalarına dəstək olmaq, onların özləri və ətraf mühitlə əlaqələrinə təsir edən başlıca amilləri şərh etmək, şəxsin daxili dünyasında apardığı səssiz söhbətlərin onun istək və motivasiyalarına necə təsir bağışladığını göstərməkdir. Psixoloq gənclərin mənəvi cəhətdən özlərini daha yaxşı tanımaları, daxili potensiallarını üzə çıxarmaları, həmçinin problemi həlletmə bacarıqlarından da bəhs edib.
İ.Kazımlı gənclərə bir sıra məsələlərin həllində soyuqqanlı olmağı, qarşılaşdıqları çətinlikləri təbii qəbul etməklə adiləşdirməyi tövsiyə edib. Həmçinin bəzi problemlərin həllində psixoloji durumun köməklik göstərə biləcəyini də nəzərə çatdırıb.

В АИТ прошла встреча с психологом
Азербайджанский Институт Теологии (АИТ) была организована встреча студентов с психологом Илькином Казымлы.
Открывая встречу, декан факультета Теологии АИТ, доктор философских наук Мирнияз Мюрсалов сказал, что учебное заведение организует серию семинаров, встреч и «круглых столов» для обогащения мировоззрения, повышении интеллектуального уровня, духовного обогащения студентов, поощрения к научным поискам, укрепления патриотических чувств, приобщения к чтению, привития навыков социальной ответственности, включая развитие навыков индивидуального самовыражения. Коснувшись важности темы, М. Мурсалов отметил, что АИТ не только придает особое значение качеству образования, но и прилагает усилия к организации эффективного досуга студентов.
Далее психолог Илькин Казымлы отметил, что цель встречи – помочь молодым людям узнать свой внутренний мир, прокомментировать основные факторы, влияющие на них и их связь с окружающим миром, и показать, как внутренние монологи влияют на желания и мотивацию человека.
Психолог также рассказал об умении молодежи узнать себя лучше с моральной стороны, раскрыть свой внутренний потенциал, а также их умении решать проблемы.
И. Казымлы посоветовал молодым людям быть хладнокровными в решении ряда вопросов и упрощать трудности, воспринимая их как что-то естественное. Он также отметил, что психологическая ситуация может помочь решить некоторые проблемы.