Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Ağcabədi rayonunda abturiyentlərlə görüş təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri Ağcabədi rayonuna olub.
Aİİ kollektivi öncə Ağcabədi Rayon İcra Hakimiyyətinin məsul işçiləri ilə birlikdə şəhərin mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edərək, dahi rəhbərin xatirəsini ehtiramla yad edib.
Ağcabədi Bayraq Muzeyində təşkil olunan görüşdə Ağcabədi Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Naibə Mustafayeva qeyd edib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan təhsilində sistemli islahatlar aparılaraq, Ulu Öndərin təhsil siyasəti uğurla davam etdirilir. Cənab Prezidentin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət nəticəsində təhsil sisteminin inkişafı ilə bağlı aparılan islahatlar bu sektorun inkişafının dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olduğunun bariz nümunəsidir. Bildirib ki, hazırda təhsilimiz ayrı-ayrı sahələr üzrə deyil, bütövlükdə kompleks şəkildə inkişaf edir.
Sonra Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin miras qoyduğu, özündə yüksək norma və dəyərlər sistemini ehtiva edən ənənələr Prezident cənab İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirilir. Dövlət başçısının rəhbərliyi ilə Azərbaycanda həyata keçirilən təhsil islahatlarının başlıca qayəsi təhsil sisteminin inkişafı, uğurlu nəticələrin qazanılmasıdır. Bildirib ki, respublikada təhsilin inkişafına göstərilən diqqət və qayğı ölkəmizin gələcəyi hesab olunan bugünkü gənclərin sağlamruhlu, dövlətçiliyimizə sədaqətli, vətənpərvər şəxsiyyətlər kimi formalaşacağına böyük ümidlər yaradır.
İnstitut haqqında məlumat verən C.Məmmədov ali təhsil müəssisəsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradıldığını qeyd edib. Vurğulayıb ki, ali tədris ocağı Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılması, inkişafı və dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının təmin olunması məqsədilə yaradılıb. İnstitut rəhbəri Aİİ-də qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürməsi üçün tələb olunan bütün tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin dekan müavini Kövsər Tağıyev çıxışında ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi haqqında məlumat verib. Təhsil müəssisəsinin fəaliyyətindən bəhs edən K.Tağıyev tələbələrə dəstək xidmətləri, məzunlar üçün iş imkanları haqqında ətraflı məlumat verib.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin hansı formada təşkil olunduğu, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. O qeyd edib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacaq. F.Yusifova tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini bildirib.

Azerbaijan Institute of Theology met with university applicants in Aghjabadi
Azerbaijan Institute of Theology holds promotional events in the regions of Azerbaijan with the aim of attracting high-level and intellectual students for the 2019-2020 academic year. The Institute staff visited Aghjabadi district.
The AIT team first visited Heydar Aliyev’s monument and paid tribute to the memory of the national leader together with the officials of Executive Power of Aghjabadi district.
Naiba Mustafayeva, Deputy Head of the Executive Power in Agjhabadi district, Head of the Social-Political and Humanitarian Affairs Department, noted that the education policy of the Great Leader is successfully being continued through the implementation of systematic reforms in Azerbaijani education under the leadership of President Ilham Aliyev. Reforms in the development of the education system, which are the results of the purposeful policy pursued by President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva, are clear examples of the development of this sector as one of the main priorities of the state policy. She noted that the education system is developing in a complex way rather than in separate areas.
AIT rector Jeyhun Mammadov further noted that the traditions with high norms and values system formed by the great leader Heydar Aliyev, are successfully being developed by President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva. The major goal of the education reforms implemented in the country under the leadership of the President is the development of the education system and achievement of successful results. He added that the care and attention to the development of education in the republic creates great hopes about the younger generation’s development as healthy, loyal and patriotic personalities.
Giving information about the Institute, Mr. Mammadov noted that the Institute was established by President Ilham Aliyev’s Decree dated February 9, 2018. He emphasized that the Institute was established to train high-level specialists for the organization of religious activities in the country and preservation of religious and moral environment based on the historical traditions of the Azerbaijani people and the logical result of the state policy. The rector noted AIT implemented all the measures required for the establishment of transparent teacher and student relations based on mutual trust.
Kovsar Tagiyev, Deputy dean of the Faculty of Theology, gave information about the educational process in the Institute. Talking about the Institute activities, Mr. Kovsar Tagiyev informed the participants about student support services and job opportunities for graduates.
Fidan Yusifova, Head of the Department of Graduate Studies at AIT, made a presentation on admission rules to the Institute and existing majors. She noted that each student would benefit from the necessary conditions, tuition-free education and other privileges created by the state. Ms. Yusifova said students will be provided with free uniforms, food, foreign language courses and other advantages.