Aİİ-də “Gözəl Quran oxuma” müsabiqəsi təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığlı ilə “Gözəl Quran oxuma” müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqədə Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin tələbələri iştirak ediblər. İlahiyyat fakültəsinin dekanı, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov, dekan müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Kövsər Tağıyev və İnstitutun Baş müəllimi Ənvər Mustafayev münsiflər heyətində təmsil olunublar.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə çıxış edən Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov ali tədris müəssisəsinin istedadlı və bacarıqlı tələbələrin üzə çıxarılması istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb. Müsabiqənin əhəmiyyətini vurğulayan C.Məmmədov tələbələrin bilik səviyyələrini, bacarıq imkanlarını nümayiş etdirmələri baxımından, bu istiqamətdə təşkil olunan müsabiqə və bilik yarışlarının xüsusi rol oynadığını bildirib.
Sonra İlahiyyat fakültəsinin dekanı, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov gənclərə tövsiyələrini verib, həmçinin müsabiqənin şərtləri haqqında ətraflı bəhs edib. Bu müsabiqənin tələbələrə təcrübə qazanmaq imkanı verdiyini bildirib. Həmçinin, gənclərə gələcəkdə geniş auditoriya qarşısında çıxış etmək fürsəti yaratdığını vurğulayıb.
Tələbələr tərəfindən maraqla qarşılanan müsabiqədə qaliblər münsiflər heyətinin qiymətləndirməsi əsasında müəyyənləşib. Beləliklə, “Gözəl Quran oxuma” müsabiqəsində birinci yerə IV kurs tələbəsi Məmmədov Ruslan, ikinci yerə III kurs tələbəsi Ağamirzəzadə Mirzəli, üçüncü yerə isə IV kurs tələbəsi Rəcəbov Elvin layiq görülüblər.

В АИТ был организован конкурс «Красивое чтение Корана»
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) при организации Студенческого Научного Общества был проведен конкурс «Красивое чтение Корана».
В конкурсе приняли участие студенты факультета Теологии АИТ. В составе жюри были представлены декан факультета Теологии, кандидат философских наук Мирнияз Мурсалов, заместитель декана, кандидат философских наук Ковсар Тагиев и главный преподаватель института Анвар Мустафаев.
Выступая на мероприятии, начавшемся со звучания гимна Азербайджанской Республики, ректор АИТ Джейхун Мамедов привлек внимание к тому, что высшее учебное заведение проводит различные мероприятия по выявлению талантливых и способных студентов.
Подчеркнув важность конкурса, Дж. Мамедов сказал, что конкурсы и соревнования на знания, организованные в этом направлении, играют особую роль в демонстрации уровня знаний и навыков студентов.
Затем декан теологического факультета, кандидат философских наук Мирнияз Мурсалов дал советы молодежи, а также рассказал об условиях конкурса. Он сказал, что этот конкурс дает студентам возможность получить опыт. Он также добавил, что в будущем у молодых людей будет возможность выступить перед широкой аудиторией.
Победители конкурса, вызвавшего интерес студентов, были определены на основании оценки членов жюри.
Таким образом, первое место на конкурсе «Красивое чтение Корана» занял студент IV курса Руслан Мамедов, второе - студент III курса Агамирзазаде Мирзали, а третье - студент IV курса Эльвин Раджабов.