Aİİ-də buraxılış işlərinin müdafiəsi davam edir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun İlahiyyat fakültəsində bakalavrların buraxılış işlərinin müdafiəsi keçirilib.
Buraxılış işlərinin müdafiəsinə 7 nəfərdən ibarət Yekun Dövlət Attestasiya Komissiyası nəzarət edib. BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin kafedra müdiri, akademik Vasim Məmmədəliyevin sədrlik etdiyi müdafiədə tələbələr buraxılış işlərinin mövzularına uyğun olaraq, komissiya üzvlərini məlumatlandırıblar. Bakalavrlar müəllimlərin suallarını cavablandırıb, opponentlər tərəfindən müsbət rəy alıblar.
Müdafiə prosesində iştirak edən Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov buraxılış işlərini müdafiə edən tələbələrə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. C.Məmmədov bakalavrların müxtəlif mövzularda yazdıqları buraxılış işlərinin təqdimatını dinləyib, mövzularla ilə bağlı tövsiyələrini verib. Qeyd edib ki, məzunlarımız onlara göstərilən etimadı gələcək həyatlarında öz fəaliyyəti ilə doğruldacaqlarına, doğma vətənimizin adını daim uca tutacaqlarına və layiqincə təmsil edəcəklərinə, ölkəmizin qüdrətlənməsi naminə çalışacaqlarına, onun hərtərəfli inkişafına öz töhfələrini verəcəklərinə inanırıq.
Akademik Vasim Məmmədəliyev tələbələrə uğurlu buraxılış işi müdafiəsinə görə təbrik edib. Bildirib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması ölkəmiz üçün xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Akademik gənclərə ixtisaslarının məsuliyyətini xatırladaraq, onlara bu çətin yolda uğurlar arzulayıb.
İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov çıxış edərək tələbələrə məzun olduqdan sonra əldə etdikləri bilik və bacarıqları dövlətimizin inkişafı, xalqımızın rifahı naminə sərf edəcəklərinə ümidvar olduğunu bildirib.
Yekun qiymətləndirməyə əsasən, tələbələrin biliyi sonuncu dəfə dəyərləndirilib, bununla da onlar təhsillərini başa vuraraq diplom alacaqlar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli sərəncamı ilə yaradılıb. Sərəncama əsasən Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsi Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun strukturuna daxil edilib.

Thesis defense process continues at AIT
The Faculty of Theology at Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held the thesis defense of bachelor’s students.
The defense was supervised by the Final State Attestation Commission consisting of 7 members and was chaired by Academician Vasim Mammadaliyev, Dean of the Faculty of Oriental Studies at BSU. The students informed the members of the commission about their researches. They responded to questions from teachers and received positive opinions.
AIT rector Jeyhun Mammadov attended the defense process and wished the students success in their future activities. Jeyhun Mammadov listened to the students’ presentations on various topics and gave them his recommendations. He said that our graduates will justify the confidence reposed in them, honor the name of our homeland, work for the sake of the development of the country and contribute to its development.
Academician Vasim Mammadaliyev congratulated the students for their successful defense. He stressed that establishment of Azerbaijan Institute of Theology is of special importance for the country. Mentioning the responsibilities, the Academician wished the students success in this difficult path.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology, delivered a speech and expressed his confidence that graduates will use their knowledge and skills for the development of the state and welfare of the people.
Students’ knowledge was finally evaluated according to the result of the defense and they will be considered graduates and receive a diploma after this process.
It should be noted that Azerbaijan Institute of Theology was established by President Ilham Aliyev’s Decree dated February 9, 2018. According to the order, the Faculty of Theology of Baku State University is included in the structure of Azerbaijan Institute of Theology.