Aİİ-də buraxılış işlərinin müdafiəsi davam edir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun İlahiyyat fakültəsində bakalavrların buraxılış işlərinin müdafiəsi keçirilib.
Buraxılış işlərinin müdafiəsinə 7 nəfərdən ibarət Yekun Dövlət Attestasiya Komissiyası nəzarət edib. BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin kafedra müdiri, akademik Vasim Məmmədəliyevin sədrlik etdiyi müdafiədə tələbələr buraxılış işlərinin mövzularına uyğun olaraq, komissiya üzvlərini məlumatlandırıblar. Bakalavrlar müəllimlərin suallarını cavablandırıb, opponentlər tərəfindən müsbət rəy alıblar.
Müdafiə prosesində iştirak edən Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov buraxılış işlərini müdafiə edən tələbələrə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. C.Məmmədov bakalavrların müxtəlif mövzularda yazdıqları buraxılış işlərinin təqdimatını dinləyib, mövzularla ilə bağlı tövsiyələrini verib. Qeyd edib ki, məzunlarımız onlara göstərilən etimadı gələcək həyatlarında öz fəaliyyəti ilə doğruldacaqlarına, doğma vətənimizin adını daim uca tutacaqlarına və layiqincə təmsil edəcəklərinə, ölkəmizin qüdrətlənməsi naminə çalışacaqlarına, onun hərtərəfli inkişafına öz töhfələrini verəcəklərinə inanırıq.
Akademik Vasim Məmmədəliyev tələbələrə uğurlu buraxılış işi müdafiəsinə görə təbrik edib. Bildirib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması ölkəmiz üçün xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Akademik gənclərə ixtisaslarının məsuliyyətini xatırladaraq, onlara bu çətin yolda uğurlar arzulayıb.
İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov çıxış edərək tələbələrə məzun olduqdan sonra əldə etdikləri bilik və bacarıqları dövlətimizin inkişafı, xalqımızın rifahı naminə sərf edəcəklərinə ümidvar olduğunu bildirib.
Yekun qiymətləndirməyə əsasən, tələbələrin biliyi sonuncu dəfə dəyərləndirilib, bununla da onlar təhsillərini başa vuraraq diplom alacaqlar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli sərəncamı ilə yaradılıb. Sərəncama əsasən Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsi Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun strukturuna daxil edilib.

В АИТ продолжается защита выпускных работ
Прошла защита выпускных работ бакалавров факультета теологии Азербайджанского института теологии (АИТ).
Защита выпускных работ прошла под контролем Итоговой государственной аттестационной комиссии в составе 7 человек. На защите под председательством заведующего кафедрой факультета «Востоковедение» БГУ, академика Васима Мамедалиева студенты проинформировали членов комиссии в соответствии с темами своих выпускных работ. Бакалавры ответили на вопросы преподавателей, получили от оппонентов положительные отзывы.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов, принявший участие в процессе защиты, пожелал студентам, защищающим выпускные работы, успехов в их дальнейшей деятельности. Дж. Мамедов послушал презентацию выпускных работ на разные темы, написанные бакалаврами, дал советы в связи с темами. «Мы верим в то, что наши выпускники оправдают доверие, оказанное им, в дальнейшей деятельности, будут всегда гордо нести звание страны и достойно представят ее, будут трудиться ради дальнейшего укрепления мощи страны, внесут свой вклад в ее всестороннее развитие», - сказал ректор АИТ.
Академик Васим Мамедалиев поздравил студентов в связи с успешной защитой выпускных работ. Он отметил, что создание Азербайджанского института теологии имеет особое значение для страны. Академик напомнил выпускникам ответственность специальностей, по которым они обучаются, пожелал им успехов на этом сложном пути.
Выступивший декан факультета теологии Мирнияз Мурсалов отметил, что верит в то, что после выпуска студенты будут использовать полученные знания и навыки ради развития страны, благополучия народа.
Согласно итоговой оценке знания студентов были в последний раз оценены, тем самым они, завершив образование, получат дипломы.
Отметим, что Азербайджанский институт теологии создан по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года. Согласно Распоряжению факультет теологии Бакинского Государственного Университета был включен в структуру Азербайджанского института теологии.