Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda ilk Məzun Günü keçirilib
İyunun 28-də Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun ilk Məzun Günü keçirilib. Tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, ölkəmizdə təhsilə göstərilən dövlət qayğısından bəhs edib. Ulu öndər Heydər Əliyevin təhsilin inkişafına hər zaman xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini qeyd edən rektor vurğulayıb ki, hazırda həmin siyasi xətt cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir, təhsil sahəsində önəmli islahatlar həyata keçirilir.
C.Məmmədov Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılmasını dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsi istiqamətində əlamətdar hadisə kimi qeyd edib. “Məzun” adını qazanan bütün tələbələri təbrik edən rektor gənclərə öz tövsiyələrini bildirib: “Uğura gedən yol daim axtarışda olmaq, çalışmaq və özünü inkişaf etdirməkdir. Böyük hədəflərə gedən yol məhz bu gündən başlayır”. Rektor məzunlara müraciətlə bildirib ki, biz hər zaman yanınızdayıq və sizə dəstək verməyə hazırıq.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov məzunları təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. M.Mürsəlov bildirib ki, ölkəmizdə bilikli və bacarıqlı gənclərə daim ehtiyac var. Biz inanırıq ki, Aİİ-nin məzunları ölkəmizdə bu sahədə öz layiqli yerlərini tutacaqlar.
Aİİ Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva İnstitutun ilk məzunlarını təbrik edib. Z.Əliyeva məzunlara təhsil aldıqları tədris ocağının adını daim uca tutmağı, həyat yollarında büdrəməməyi, ölkə üçün dəyərli vətəndaş, bacarıqlı mütəxəssis olmağı tövsiyə edib.
Ali təhsil müəssisəsinin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova gəncləri və onların valideynlərini əlamətdar gün münasibətilə təbrik edərək, məzunlara gələcək fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb. F.Yusifova gənclərə üzünü tutaraq, “Çalışın, dövlətin maraqlarını hər zaman öz maraqlarınızdan üstün tutun. Bu yolda hər birinizə uğurlar diləyirəm”, – söyləyib.
Sonra Aİİ-nin tələbələri çıxış edərək, məhz bu İnstitutun məzunları olduqlarından qürur duyduqlarını, təhsil aldıqları illər ərzində yaşadıqları maraqlı hadisələrdən söz açıblar. Tədris müddətində əziyyət çəkən bütün müəllim kollektivinə təşəkkürlərini bildirib, məzun olan digər yoldaşlarını təbrik edib və onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.
Sonda təhsil aldığı müddətdə İnstitutun elmi, mədəni və ictimai həyatında fəal iştirak etdiyinə, yüksək göstərici və nümunəvi davranışı ilə fərqlənən məzunlara təşəkkürnamələr təqdim olunub.

The first Graduation Day was held at Azerbaijan Institute of Theology
On June 28, Azerbaijan Institute of Theology held the first Graduation Day. The event started with performance of national anthem of Azerbaijan.
AIT rector Jeyhun Mammadov welcomed the event participants and mentioned the state care for education in the country. Emphasizing that national leader Heydar Aliyev has always paid special attention to the development of education, the Rector noted that this policy is being successfully continued under the leadership of President Ilham Aliyev and significant reforms are being carried out in the field of education.
Jeyhun Mammadov said the establishment of Azerbaijan Institute of Theology according to the order of President Ilham Aliyev is a significant event in the regulation of state-religion relations. “The path to success is in searching, working and developing oneself. The road to big targets starts today,” the Rector advised young people congratulating all the graduates. He stressed that he is always ready to support the graduates.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology congratulated all the graduates and wished them success in their future activities. M.Mursalov noted that there is always necessity for talented youth in the country. We believe that the graduates of AIT will take their worthy place in this field.
Zarifa Aliyeva, Head of the Department of Academic Affairs, congratulated the graduates of the Institute. Zarifa Aliyeva advised the graduates to hold the Institute name in high esteem, be a worthy citizen and qualified specialist for the country.
Fidan Yusifova, Head of the Department of Graduate Studies, congratulated the youth and their parents on this remarkable day and wished the graduates success in their future activities. “Place the country’s interests above your own interests. I wish you success in this path,” she said.
Then, the graduates made speeches and said thay are proud of being the graduates of this institute. They shared their memories and events during their student years. Expressing their gratitude to all the teachers they congratulated and wished one another success in their future activities.
At the end of the ceremony, the graduates who were distinguished for their active participation in scientific, cultural and public life of the Institute, were awarded certificates.