Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda ilk Məzun Günü keçirilib
İyunun 28-də Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun ilk Məzun Günü keçirilib. Tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, ölkəmizdə təhsilə göstərilən dövlət qayğısından bəhs edib. Ulu öndər Heydər Əliyevin təhsilin inkişafına hər zaman xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini qeyd edən rektor vurğulayıb ki, hazırda həmin siyasi xətt cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir, təhsil sahəsində önəmli islahatlar həyata keçirilir.
C.Məmmədov Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılmasını dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsi istiqamətində əlamətdar hadisə kimi qeyd edib. “Məzun” adını qazanan bütün tələbələri təbrik edən rektor gənclərə öz tövsiyələrini bildirib: “Uğura gedən yol daim axtarışda olmaq, çalışmaq və özünü inkişaf etdirməkdir. Böyük hədəflərə gedən yol məhz bu gündən başlayır”. Rektor məzunlara müraciətlə bildirib ki, biz hər zaman yanınızdayıq və sizə dəstək verməyə hazırıq.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov məzunları təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. M.Mürsəlov bildirib ki, ölkəmizdə bilikli və bacarıqlı gənclərə daim ehtiyac var. Biz inanırıq ki, Aİİ-nin məzunları ölkəmizdə bu sahədə öz layiqli yerlərini tutacaqlar.
Aİİ Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva İnstitutun ilk məzunlarını təbrik edib. Z.Əliyeva məzunlara təhsil aldıqları tədris ocağının adını daim uca tutmağı, həyat yollarında büdrəməməyi, ölkə üçün dəyərli vətəndaş, bacarıqlı mütəxəssis olmağı tövsiyə edib.
Ali təhsil müəssisəsinin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova gəncləri və onların valideynlərini əlamətdar gün münasibətilə təbrik edərək, məzunlara gələcək fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb. F.Yusifova gənclərə üzünü tutaraq, “Çalışın, dövlətin maraqlarını hər zaman öz maraqlarınızdan üstün tutun. Bu yolda hər birinizə uğurlar diləyirəm”, – söyləyib.
Sonra Aİİ-nin tələbələri çıxış edərək, məhz bu İnstitutun məzunları olduqlarından qürur duyduqlarını, təhsil aldıqları illər ərzində yaşadıqları maraqlı hadisələrdən söz açıblar. Tədris müddətində əziyyət çəkən bütün müəllim kollektivinə təşəkkürlərini bildirib, məzun olan digər yoldaşlarını təbrik edib və onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.
Sonda təhsil aldığı müddətdə İnstitutun elmi, mədəni və ictimai həyatında fəal iştirak etdiyinə, yüksək göstərici və nümunəvi davranışı ilə fərqlənən məzunlara təşəkkürnamələr təqdim olunub.

В Азербайджанском институте теологии прошел первый «День выпускника»
28 июня прошел первый «День выпускника» в Азербайджанском институте теологии. Мероприятие началось с озвучивания Государственного гимна.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов поприветствовал участников мероприятия и рассказал о государственной заботе, проявляемой об образовании в нашей стране. Ректор отметил, что великий лидер Гейдар Алиев проявлял особое внимание и заботу о развитии образования и в настоящее время эта политическая линия успешно продолжается под руководством Президента господина Ильхама Алиева, в сфере образования проводятся важные реформы.
Дж.Мамедов оценил создание Азербайджанского института теологии по Распоряжению Президента Ильхама Алиева как знаменательное событие в направлении регулирования государственно-религиозных отношений. Ректор, поздравивший всех студентов-выпускников, дал им свои советы: «Путь к успеху это постоянные поиски, труд и саморазвитие. Дорога, идущая к великим целям, начинается именно с сегодняшнего дня». «Мы всегда рядом с вами и готовы поддержать вас», - сказал ректор в своем обращении к выпускникам.
Декан факультета теологии АИТ Мирнияз Мурсалов поздравил выпускников и пожелал им успехов в дальнейшей деятельности. М.Мурсалов отметил, что страна всегда нуждается в способной и образованной молодежи. Мы верим в то, что выпускники АИТ займут свое достойное место в этой сфере в стране.
Заведущая Отделом образования АИТ Зарифа Алиева поздравила первых выпускников Института. З.Алиева посоветовала выпускникам постоянно высоко держать знамя образовательного учреждения, не спотыкаться на жизненном пути, стать для страны достойным гражданами, талантливыми специалистами.
Заведующая Отделом магистратуры и докторантуры высшего учебного заведения Фидан Юсифова поздравила выпускников и их родителей с этим знаменательным днем, пожелала выпускникам успехов в дальнейшей деятельности. «Старайтесь всегда держать интересы государства превыше своих. Желаю каждому из вас успехов на этом пути», - сказала Ф.Юсифова в своем обращении к выпускникам.
Далее выступившие студенты АИТ отметили, что гордятся тем, что являются выпускниками именно этого Института, рассказали интересные события, случившиеся за время учебы. Они выразили благодарность всему педагогическому коллективу, вложившему вклад в их обучение, поздравили своих товарищей-выпускников и пожелали им успехов в дальнейшей деятельности.
В конце выпускникам, принимавшим активное участие в научной, культурной и общественной жизни Института за время учебы, отличившимся высокими показателями и образцовым поведением, были вручены благодарственные грамоты.