Aİİ-də aprel ayının yekunları ilə bağlı iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) cari tədris ilində aprel ayının nəticələrinə həsr olunmuş növbəti iclasını keçirib. İnstitut rəhbərliyi və əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbirdə ali təhsil müəssisəsinin ümumi fəaliyyəti və gələcək perspektivləri müzakirə olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov bildirib ki, ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsilə, mədəniyyətə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına da xüsusi diqqət ayrılır. İnstitut rəhbəri vurğulayıb ki, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılmasında müstəsna xidmətləri olmuş ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu dövlət-din siyasətini hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir.
Gənc nəslin sağlam ruhda yetişməsinin, dünya standartları ilə ayaqlaşan yüksək təhsillə təmin edilməsinin dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu bildirən C.Məmmədov Aİİ-nin məqsəd və vəzifələrindən, hədəflərindən bəhs edib. Tədris prosesi, müəllimlərin fəaliyyəti, kitabların nəşri, elmi məqalələrin çap olunması istiqamətində görülən işlər, həmçinin nəzərdə tutulmuş işlər haqqında fikirlərini bölüşüb.
Rektor xarici universitetlərlə əlaqələrin qurulması, tələbələrin tətil zamanı yay məktəblərində iştirakı istiqamətində məqsədyönlü fəaliyyəti nəzərə çatdırıb.
Zəngin dünyagörüşünə və yüksək mədəniyyətə malik, dərinbilikli, vətənpərvər mütəxəssislərin yetişdirilməsinin İnstitutun əsas vəzifələrindən olduğunu nəzərə çatdıran C.Məmmədov bu məqsədlərə nail olmaq üçün Aİİ-nin bütün gücünü və potensialını səfərbər etdiyini, ona göstərilən yüksək inam və etimadı doğrultmaq üçün var gücü ilə çalışdığını bildirib.

В АИТ прошла встреча, посвященная итогам апреля
Азербайджанский Институт Теологии (AИТ) провёл очередное заседание по итогам апреля текущего учебного года. На мероприятии, в котором приняли участие руководство и сотрудники института, обсуждалась общая деятельность университета и его дальнейшие перспективы.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов отметил, что особое внимание уделяется защите образования, культуры и национально-нравственных ценностей в нашей стране, как и во всех сферах. Руководитель института подчеркнул, что Президент Азербайджанской Республики г-н Ильхам Алиев успешно проводит государственную религиозную политику, основанную общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, который предоставил исключительные возможности по защите наших национальных и духовных ценностей и донесению их до будущих поколений.
Предоставление молодому поколению здорового образа жизни и обеспечение качественного образования международного стандарта, один из приоритетов государственной политики, сказал г-н Мамедов, и рассказал о целях и задачах АИТ. Он поделился своими впечатлениями об учебном процессе, деятельности преподавателей, публикации книг и научных статей.
Ректор рассказал об установлении контактов с зарубежными вузами, участии студентов в летних школах во время каникул и целенаправленной деятельности в этом направлении.
Обращая внимание на тот факт, что обучение специалистов с глубокими знаниями и патриотизмом является одной из основных задач Института, Мамедов сказал, что деятельность АИТ направлена на то, чтобы использовать всю мощь и потенциал для достижения этих целей.