Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) heyəti orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirləri çərçivəsində Qazax rayonuna səfər zamanı Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Qazax filialında müəllim və tələbə heyəti ilə görüşüb.
BDU-nun Qazax filialında tələbələrlə görüşdə rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rəcəb Babaşov qeyd edib ki, müasir dünyada hər bir ölkənin gələcəyi təhsilin səviyyəsi ilə ölçülür. Bildirib ki, ölkəmizdə son illərdə təhsilin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər gələcəyimizi daha etibarlı və daha inamlı görmək əzmində olduğumuzun bariz nümunəsidir. Ən əsası, Prezident İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdır ki, bu mühüm amil son dövrlərdə dövlət siyasətinin vacib prinsipləri sırasına daxil edilib.
BDU Qazax filialının rəhbəri Arif Rüstəmov Aİİ heyətini ali təhsil müəssisəsində görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Ölkəmizdə uğurlu təhsil siyasətinin əsasının ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu, hazırda isə Ümummilli Liderin layiqli davamçısı İlham Əliyevin bu siyasəti uğurla davam etdirdiyini bildirib.
A.Rüstəmov Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərindən bəhs edərək, bu sahənin ölkə rəhbərinin daim diqqət mərkəzində olduğunu bildirib. Ölkəmizdə ekstremizmə, fanatizmə, radikalizmə və digər dini cərəyanlara qarşı məqsədyönlü işlərin görüldüyünü qeyd edib. Respublika Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamla Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılmasını bu sahədə atılan ən uğurlu addım kimi dəyərləndirib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov çıxış edərək müəllim və tələbələri salamlayıb, ölkəmizin ilk ali təhsil ocağı olan Bakı Dövlət Universitetinin Qazax filialında olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib. Bildirib ki, görüşün əsas məqsədi İnstitut haqqında məlumat vermək, eyni zamanda, 2019-2020-ci tədris ili üçün ali təhsil ocağına yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə maarifləndirici məlumatlar çatdırmaqdır. Rektor Azərbaycanda yüksək dini-mənəvi mühitin mövcud olduğunu, dövlət-din siyasətinin əsasının ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, ölkəmizdə din sahəsinə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına böyük önəm verilir. Bunun ən bariz nümunəsinin Prezident İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə əsasən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması olduğunu bildirib. Hazırda tələbələrə tədrislə yanaşı, təlim və tərbiyənin verilməsinin böyük önəm daşıdığını qeyd edən rektor bu sahədə İnstitut kollektivi tərəfindən mühüm işlər görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Rektor çıxışının sonunda İnstitutla filial arasında dostluq əlaqələrinin bundan sonra da davam etdiriləcəyini belə görüşlərin İlahiyyat İnstitutunda da təşkil olunacağını bildirib.
Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi, keçirilən fənlər haqqında məlumat verib. Ən gənc ali təhsil ocağı olmasına baxmayaraq, İnstitutda 100-dən çox tələbənin təhsil aldığını nəzərə çatdırıb. Bir yaşını qeyd edən ali təhsil ocağında tələbələrin bilikli, savadlı, intellektli, ən əsası, peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri üçün mövcud şəraitin yaradıldığını bildirib.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin təşkili, həmçinin, mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyentin dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacağını bildirib. Bundan başqa, tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini qeyd edib.

The academic staff of Azerbaijan Institute of Theology met with students and instructors at Gazakh branch of Baku State University during their visit to Gazakh district within the frame of promotional events held in the regions of Azerbaijan.
Rajab Babashov, Head of the Executive Power in Gazakh, said future of each country is measured with its education level in the modern world. He noted that the recent activities held to improve education showcase our confidence in the future. Most of all, this important factor has been part of the essential principles of the state policy in recent years as a result of the attention and care to education in the country by President Ilham Aliyev.
Arif Rustamov, Rector of the Gazakh branch of BSU, expressed his gratitude to the AIT staff for their visit. He noted that the successful education policy in the country was formed by national leader Heydar Aliyev, and President Ilham Aliyev successfully continues this policy.
Mentioning state-religion relations, Arif Rustamov said the President places a lot of emphasis on the issue. The purposeful measures are taken for the prevention of extremism, fanaticism and radicalism. The establishment of Azerbaijan Institute of Theology by President Ilham Aliyev’s Decree dated February 9, 2018, is the most significant step in this direction.
AIT rector said he is pleased to visit the Gazakh branch of Baku State University which is the oldest higher education institution in the country. He noted that the meeting aims to inform public about the Institute for attracting high-level and intellectual students for the 2019-2020 academic year. The rector mentioned the religious and spiritual environment in the country, state-religion relations formed by national leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev’s successful policy based on this. The state attaches particular importance to the protection of religion, and national and spiritual values. The obvious example of this is the establishment of Azerbaijan Institute of Theology by the Decree dated February 9, 2018. He emphasized the activity carried out by the Institute staff mentioning the importance of trainings apart from education. The Rector concluded his speech saying relations between two higher education institutions will develop further and AIT would like to hold such meetings in the Institute.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology, outlined education process and subjects taught in the Institute. He noted that although the Institute is newly established, the number of students is more than 100. The Institute has appropriate environment and potential for professional development of students. Mirniyaz Mursalov further noted that the primary goal of the Institute is to become a research oriented center. To that end, the Institute aims the implementation of purposeful projects and programs.