İlahiyyat İnstitutunun növbəti səfəri Qazax rayonuna olub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri Qazax rayonuna olub.
Öncə ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi önünə tər çiçəklər düzülərək, dahi rəhbərin xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Qazax Gənclər Mərkəzində keçirilən görüşdə abituriyentlərə, orta məktəb müəllimlərinə, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrinə Aİİ-nin tanıtım videoçarxı, ictimai fəaliyyətini əks etdirən materiallar nümayiş etdirilib.
Sonra Qazax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rəcəb Babaşov çıxış edərək, Respublika Prezidenti İlham Əliyevin təhsil sahəsinə göstərdiyi diqqət və qayğıdan bəhs edib. Rayon rəhbəri Аzərbаycаn elminin, təhsilinin inkişafında ulu öndər Hеydər Əliyеvin misilsiz xidmətləri olduğunu bildirib. Hazırda Ümummilli Liderin layiqli davamçısı İlham Əliyevin ölkədə təhsil siyasətini uğurla davam etdirərək, onun inkişafına böyük önəm verdiyini vurğulayıb.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin miras qoyduğu, özündə yüksək norma və dəyərlər sistemini ehtiva edən ənənələri Prezident cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Bildirib ki, dövlət başçısının yüksək diqqət və qayğısı ilə icra olunan dövlət proqramları təhsil sisteminin inkişafına, uğurlu nəticələrin qazanılmasına xidmət göstərir.
İnstitut haqqında məlumat verən C.Məmmədov ali təhsil müəssisəsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradıldığını bildirib. Qeyd edib ki, İnstitut Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılması, inkişafı və dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının təmin olunması məqsədilə yaradılıb. Təhsil müəssisəsinin fəaliyyətindən bəhs edən C.Məmmədov tələbələrə dəstək xidmətləri, məzunlar üçün iş imkanları haqqında ətraflı məlumat verib.
Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi, keçirilən fənlər haqqında məlumat verib. Aİİ-də qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürdüyünü vurğulayan M.Mürsəlov tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları üçün İnstitutda yaradılan şəraitdən söhbət açıb. O, ali təhsil müəssisəsinin keyfiyyətli tədrisi təmin edəcək kadr potensialına malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, dərslər ingilis və ərəb dillərində sərbəst şəkildə mühazirə oxuya bilən, öz sahələrində dərin biliyə malik olan alimlər tərəfindən aparılır.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin təşkili, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. O qeyd edib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacaq. F.Yusifova tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini bildirib.

The next visit of AIT is to Gazakh district
Azerbaijan Institute of Theology continues its promotional events in the regions of Azerbaijan with the aim of attracting high-level and intellectual students for the 2019-2020 academic year. The next visit of the Institute staff was to Gazakh district.
The AIT team first visited Heydar Aliyev’s monument and paid tribute to the memory of the national leader laying flowers at the monument.
The materials and video reflecting the social activities of AIT were demonstrated for university applicants, school teachers and government officials who participated in the meeting held in Gazakh Youth Center.
Rajab Babashov, Head of the Executive Power in Gazakh, mentioned President Ilham Aliyev’s care and attention to education in the country. He noted that Heydar Aliyev has incomparable services in the development of Azerbaijan science and education. He also noted that President Ilham Aliyev successfully pursues his education policy focusing on the development of it.
AIT rector Jeyhun Mammadov emphasized that President Ilham Aliyev successfully continues the development of traditions of high values and norms inherited from Heydar Aliyev. The state programs performed with the special attention by the President are aimed at the achievement of expected outcomes and development of education system.
Informing meeting participants about the Institute, Jeyhun Mammadov noted that the Institute was founded by President Ilham Aliyev’s Decree dated February 9, 2018. It was established to train high-level specialists for the organization of religious activities in the country and the preservation and development of religious and moral environment based on the historical traditions of the Azerbaijani people and the logical result of the state policy. Jeyhun Mammadov also mentioned student support system and job opportunities for graduates.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology, informed the participants about the subjects taught in the Institute. Mirniyaz Mursalov mentioned the conditions based on transparent student teacher relations. He noted that the Institute has a potential to provide students with quality education. He added that the lectures are conducted by the scholars who have Arabic and English language skills and have profound knowledge in their field.
Fidan Yusifova, Head of the Department of Graduate Studies at AIT, delivered a presentation on admission rules to the Institute and existing major programs. She noted that each student would benefit from the necessary conditions, tuition-free education and other privileges created by the state. Ms. Yusifova said students will be provided with free uniforms, food, foreign language courses and other advantages.