İlahiyyat İnstitutunun növbəti səfəri Qazax rayonuna olub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri Qazax rayonuna olub.
Öncə ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi önünə tər çiçəklər düzülərək, dahi rəhbərin xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Qazax Gənclər Mərkəzində keçirilən görüşdə abituriyentlərə, orta məktəb müəllimlərinə, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrinə Aİİ-nin tanıtım videoçarxı, ictimai fəaliyyətini əks etdirən materiallar nümayiş etdirilib.
Sonra Qazax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rəcəb Babaşov çıxış edərək, Respublika Prezidenti İlham Əliyevin təhsil sahəsinə göstərdiyi diqqət və qayğıdan bəhs edib. Rayon rəhbəri Аzərbаycаn elminin, təhsilinin inkişafında ulu öndər Hеydər Əliyеvin misilsiz xidmətləri olduğunu bildirib. Hazırda Ümummilli Liderin layiqli davamçısı İlham Əliyevin ölkədə təhsil siyasətini uğurla davam etdirərək, onun inkişafına böyük önəm verdiyini vurğulayıb.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin miras qoyduğu, özündə yüksək norma və dəyərlər sistemini ehtiva edən ənənələri Prezident cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Bildirib ki, dövlət başçısının yüksək diqqət və qayğısı ilə icra olunan dövlət proqramları təhsil sisteminin inkişafına, uğurlu nəticələrin qazanılmasına xidmət göstərir.
İnstitut haqqında məlumat verən C.Məmmədov ali təhsil müəssisəsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradıldığını bildirib. Qeyd edib ki, İnstitut Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılması, inkişafı və dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının təmin olunması məqsədilə yaradılıb. Təhsil müəssisəsinin fəaliyyətindən bəhs edən C.Məmmədov tələbələrə dəstək xidmətləri, məzunlar üçün iş imkanları haqqında ətraflı məlumat verib.
Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi, keçirilən fənlər haqqında məlumat verib. Aİİ-də qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürdüyünü vurğulayan M.Mürsəlov tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları üçün İnstitutda yaradılan şəraitdən söhbət açıb. O, ali təhsil müəssisəsinin keyfiyyətli tədrisi təmin edəcək kadr potensialına malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, dərslər ingilis və ərəb dillərində sərbəst şəkildə mühazirə oxuya bilən, öz sahələrində dərin biliyə malik olan alimlər tərəfindən aparılır.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin təşkili, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. O qeyd edib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacaq. F.Yusifova tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini bildirib.

Очередной визит Института Теологии в Газах
Азербайджанский Институт Теологии продолжает свои просветительские мероприятия для старшеклассников в некоторых регионах страны с целью привлечения на 2019-2020 учебный год высокоинтелектуальных и образованных молодых людей. Следующий визит института состоялся в Газах.
Прежде всего перед памятником общенациональному лидеру Гейдару Алиеву были возложены цветы, и память о гениальном лидере была почтена.
На встрече, состоявшейся в Газахском молодежном центре, абитуриентам, учителям средних школ и представителям соответствующих государственных учреждений были продемонстрированы материалы, отражающие общественную деятельность в АИТ. Затем глава Исполнительной власти Газахского района г-н Раджаб Бабашов рассказал о внимании, которое Президент Республики Ильхам Алиев уделяет сфере образования. Глава региона сказал, что великим лидером Гейдаром Алиевым был сделан беспрецедентный вклад в развитие науки Азербайджана. На данный момент заслуженный преемник общенационального лидера Ильхам Алиев успешно продолжает образовательную политику в стране и придает большое значение ее развитию.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов отметил, что Президент Ильхам Алиев успешно продолжает традиции великого лидера Гейдара Алиева, которыи содержат высокие стандарты норм и ценностей. Он отметил, что государственные программы, реализуемые с большим вниманием и заботой главы государства, служат развитию системы образования и достижению успешных результатов. Предоставляя информацию об институте, Д.Мамедов сообщил, что университет создан указом президента Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года. Он отметил, что институт создан для обеспечения подготовки высококвалифицированных кадров на основе исторических традиций азербайджанского народа и развития религиозной деятельности высшей религиозно-нравственной среды, что является логическим следствием государственной политики. Говоря о деятельности учебного заведения, Д.Мамедов подробно рассказал об сервисах, предоставляемых студентам, возможностях трудоустройства выпускников.
Декан теологического факультета Мирнияз Мурсалов проинформировал об учебном процессе вуза и предметах. Отметив, что прозрачные взаимоотношения учителя и ученика основаны на взаимном доверии в АИТ. М.Мурсалов рассказал об условиях, созданных в институте для лучшего обучения студентов. Он сказал, что высшее учебное заведение обладает кадровым потенциалом для обеспечения качественного образования. Он отметил, что уроки проводятся учеными, которые могут читать лекции на английском и арабском языках и имеют глубокие знания в своих областях.
Фидан Юсифова, заведующая кафедрой магистерской и докторской степеней АИТ, выступила с докладом об организации процесса приема, а также о существующих специальностях. Она отметила, что каждый студент, поступивший в институт, будет пользоваться необходимыми условиями, созданными с заботой и вниманием со стороны государства, бесплатным образованием и другими привилегиями. Юсифова отметила, что студентам будет предоставлена бесплатная одежда и питание, кроме уроков, они будут посещать курсы иностранных языков и получат другие преимущества.