G20 Dinlərarası Forumun regional hazırlıq iclasında iştirak etmək üçün Azərbaycanda səfərdə olan – Sonuncu Gün Müqəddəslərinin İsa Məsihi Kilsəsinin ümumi səlahiyyətlisi Erix Kopişke və “Stirling” Fondunun baş icraçı direktoru Edvard B. Rou Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) tabeliyində fəaliyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun qonağı olublar.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov qonaqları ali təhsil müəssisəsində görməkdən məmnun olduğunu bildirib. M.Camalov İnstitutun fəaliyyəti, ölkədaxili və xarici əlaqələri, ölkəmizin multikultural və tolerantlıq ənənələrinin təbliğindəki rolu, gələcək hədəfləri barədə ətraflı bəhs edib.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı Elnurə Əzizova ali təhsil müəssisəsində mövcud ixtisaslar və təhsil pillələri haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Aİİ-də bakalavirat, magistratura və doktorantura pillələri üzrə tədris aparılır.
Təqdim olunan ətraflı məlumata görə minnətdarlığını ifadə edən Erix Kopişke təhsil və elmi-tədqiqat sahəsində ikitərəfli əlaqələrin qurulmasının mümkünlüyünü vurğulayıb.
Görüş birgə əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf perspektivləri, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib.

Гости из США посетили Институт теологии
Азербайджанский институт теологии (АИТ), функционирующий в подчинении Государственного комитета по работе с религиозными организациями (ГКРРО), посетили генеральный уполномоченный Церкви Иисуса Христа Святых последних дней Эрих Копишке и главный исполнительный директор фонда «The Stirling Foundation» Эдвард Б.Роу, находившиеся с визитом в Азербайджане для участия в региональном подготовительном заседании Межрелигиозного форума G20 (IF20).
Проректор АИТ по организации обучения и образовательным технологиям Мубариз Джамалов заявил, что рад видеть гостей в высшем учебном заведении. M.Джамалов подробно рассказал о деятельности института, его внутренних и внешних связях, роли в популяризации традиций мультикультурализма и толерантности в нашей стране, а также дальнейших целях.
Декан теологического факультета АИТ Эльнура Азизова рассказала о специальностях и степенях образования, существующих в высшем учебном заведении. Она отметила, что в АИТ ведется обучение степени бакалавра, магистра и доктора.
Выразив благодарность за полученную им подробную информацию, Эрих Копишке подчеркнул возможность установления двусторонних отношений в области образования и научных исследований.
Встреча была продолжена обсуждением перспектив расширения сотрудничества и других вопросов, представляющих взаимный интерес.