Xaçmazda din xadimləri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə abituriyentləri maarifləndirmə tədbirləri çərçivəsində din xadimləri ilə görüş keçirilib.
Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyəti İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdir müavini Ceyhun Musayev ölkəmizdə dövlət–din münasibətlərindən bəhs edib, ölkə rəhbərliyi tərəfindən din xadimlərinə göstərilən xüsusi qayğını diqqətə çatdırıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DQİDK) Quba bölgəsi üzrə şöbəsinin müdiri Ramin Xudayev Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra, dövlət–din münasibətlərində baş verən əsaslı dönüşdən, dini ibadət ocaqlarına qayğıdan söhbət açıb.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, dosent Mirniyaz Mürsəlov ölkəmizdə İlahiyyat İnstitutunun timsalında yüksəksəviyyəli ali dini təhsil ocağının fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. Prorektor bildirib ki, gənclərimiz, artıq öz ölkəmizdə dərin dini-dünyəvi bilikləri mənimsəyib, din xadimi ola bilərlər. Dini bilik üçün xaricə gedib təhsil almağa ehtiyac yoxdur. Prorektor “Dinşünaslıq” və “İslamşünaslıq” ixtisasları üzrə tələbə qəbulu həyata keçirən ali təhsil müəssisəsində tələbələrə bütün dərsliklərin pulsuz paylanıldığını, təhsilalanlara yeməkpulu və adlı təqaüdlərin verildiyini diqqətə çatdırıb.

AIT holds a meeting with religious figures in Khachmaz
A meeting with religious figures was held within the framework of educational measures for the applicants under the joint organization of the Azerbaijan Institute of Theology (ATI) and the Khachmaz District Executive Power.
Jeyhun Musayev, Deputy Head of the Department of Socio-Political and Humanitarian Affairs at Khachmaz District Executive Power, discussed state-religion relations in our country, emphasizing the leadership's specific focus on religious figures.
Ramin Khudayev, Head of the Guba regional branch of The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, talked about the fundamental change in state-religion relations and the care for religious places of worship after Azerbaijan gained independence.
Associate Professor Mirniyaz Mursalov, Vice-Rector for Science and Innovations at AIT, emphasized that a high-level higher religious educational institution like the Institute of Theology is operating in our country. The vice-rector said that our young people have already mastered deep religious and secular knowledge in their country and can become clergymen. There is no need to study abroad for religious knowledge. The vice-rector drew attention to the fact that all textbooks are distributed free of charge to students in the higher educational institution, which accepts students in the fields of Religious Studies and Islamic Studies, and students are given food allowances and scholarships.