TİKA-nın Bakı nümayəndəliyinin koordinatoru Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda olub
Türkiyə Respublikası Baş Nazirliyi Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) Bakı nümayəndəliyinin koordinatoru Teoman Tiryaki Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) olub.
Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov qonağı salamlayaraq, Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin yüksək mənəvi dəyərlər üzərində qurulduğunu vurğulayıb. Azərbaycanla Türkiyənin qardaş ölkələr olduğunu deyən rektor iki ölkə arasında bütün sahələrdə, o cümlədən, təhsil sahəsində geniş əlaqələrin mövcud olduğunu bildirib. O, rəhbərlik etdiyi İnstitutun beynəlxalq əlaqələrinə toxunaraq, Aİİ-nin xarici ölkə universitetləri, o cümlədən, Türkiyə ali təhsil müəssisələri ilə sıx əlaqələr qurduğunu bildirib.
Bakı nümayəndəliyinin koordinatoru Teoman Tiryaki qurumun fəaliyyəti haqqında məlumat verib, həmçinin agentliyin Azərbaycanda iqtisadi, sosial, mədəni və təhsil sahələrdə həyata keçirdiyi müxtəlif layihələrdən danışıb. Agentliyin hazırda bir sıra ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, birgə layihələr həyata keçirdiyini qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin 19-20 sentyabr 2019-cu il tarixdə keçiriləcək “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi-Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda elmi konfransla bağlı müzakirələr aparılıb. Qeyd edək ki, konfrans Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncama uyğun olaraq, Azərbaycan ictimai fikrinin böyük nümayəndələrindən biri, görkəmli publisist, tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə keçirilir.
Görüşdə, eyni zamanda, birgə kitab çapının həyata keçirilməsi, arxivlərin elektronlaşdırılması məsələləri də müzakirə olunub.

Координатор Бакинского представительства ТИКА побывал в Азербайджанском институте теологии
Координатор Бакинского представительства Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (ТИКА) при Аппарате премьер-министра Республики Турция Теоман Тирьяки побывал в Азербайджанском институте теологии (АИТ).
Ректор АИТ Джейхун Мамедов поприветствовал гостей и отметил, что отношения между Турцией и Азербайджаном построены на высших нравственных ценностях. Ректор, сказавший, что Азербайджан и Турция являются братскими странами, подчеркнул широкие связи между двумя странами во всех сферах, включая сферу образования. Он довел до внимания международные связи Института, ректором которого он является, тесные связи АИТ с зарубежными странами, а также высшими учебными заведениями Турции.
Координатор Бакинского представительства Теоман Тирьяки дал информацию о деятельности учреждения, а также рассказал о различных проектах, осуществляемых Агентством в экономической, социальной, культурной и образовательной сферах в Азербайджане. Он отметил, что в настоящее время Агентство тесно сотрудничает с рядом высших учебных заведений, осуществляет совместные проекты.
На встрече также были проведены обсуждения в связи с научной конференцией на тему «Видный общественно-политический деятель тюркского мира Ахмед бек Агаоглу», которая состоится 19-20 сентября 2019 года. Отметим, что конференция проводится с целью празднования 150 -летнего юбилея видного публициста, критика, известного юриста и ученого-востоковеда Ахмед бека Агаоглу, как одного из великих представителей общественной мысли Азербайджана, в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева.
На встрече, также, были обсуждены такие вопросы, как совместная публикация книг, электронизация архивов.