TİKA-nın Bakı nümayəndəliyinin koordinatoru Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda olub
Türkiyə Respublikası Baş Nazirliyi Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) Bakı nümayəndəliyinin koordinatoru Teoman Tiryaki Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) olub.
Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov qonağı salamlayaraq, Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin yüksək mənəvi dəyərlər üzərində qurulduğunu vurğulayıb. Azərbaycanla Türkiyənin qardaş ölkələr olduğunu deyən rektor iki ölkə arasında bütün sahələrdə, o cümlədən, təhsil sahəsində geniş əlaqələrin mövcud olduğunu bildirib. O, rəhbərlik etdiyi İnstitutun beynəlxalq əlaqələrinə toxunaraq, Aİİ-nin xarici ölkə universitetləri, o cümlədən, Türkiyə ali təhsil müəssisələri ilə sıx əlaqələr qurduğunu bildirib.
Bakı nümayəndəliyinin koordinatoru Teoman Tiryaki qurumun fəaliyyəti haqqında məlumat verib, həmçinin agentliyin Azərbaycanda iqtisadi, sosial, mədəni və təhsil sahələrdə həyata keçirdiyi müxtəlif layihələrdən danışıb. Agentliyin hazırda bir sıra ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, birgə layihələr həyata keçirdiyini qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin 19-20 sentyabr 2019-cu il tarixdə keçiriləcək “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi-Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda elmi konfransla bağlı müzakirələr aparılıb. Qeyd edək ki, konfrans Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncama uyğun olaraq, Azərbaycan ictimai fikrinin böyük nümayəndələrindən biri, görkəmli publisist, tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə keçirilir.
Görüşdə, eyni zamanda, birgə kitab çapının həyata keçirilməsi, arxivlərin elektronlaşdırılması məsələləri də müzakirə olunub.

Coordinator of TIKA Baku office has visited Azerbaijan Institute of Theology
Teoman Tiryaki, Coordinator of Baku office of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), has visited Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
Welcoming the guest, AIT rector Jeyhun Mammadov stressed that relations between Turkey and Azerbaijan are based on high spiritual values. The Rector said that Azerbaijan and Turkey are fraternal countries and there is relationship between the two countries in all fields, including education. Mentioning the international relations, he said that the Institute has close ties with foreign universities, including Turkish universities.
Teoman Tiryaki, Coordinator of TIKA Baku office, mentioned the activities of the organization and various projects carried out by the agency in the economic, social, cultural and educational spheres. He noted that the Agency is currently collaborating with a number of higher education institutions and is carrying out joint projects.
The parties also discussed the academic conference on Ahmed bey Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World that will be held on September 19-20, 2019. It should be noted that the conference is organized in accordance with the order signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to celebrate the 150th anniversary of the prominent publicist and oriental scholar Ahmed bey Agaoglu.