Rektor Türkiyədə Kərbəla hadisəsi ilə əlaqədar tədbirlərdə iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru, dosent Aqil Şirinov Türkiyədə Kərbəla hadisəsi ilə əlaqədar təşkil olunan mərasimlərdə iştirak edib. İstanbulda baş tutan tədbirlər Zeynəbiyyə Cami və Kültür Mərkəzi və Yahya Kamal Bayatlı Konfrans Mərkəzində keçirilib.
“İmam Hüseyn və Kərbəla” mövzusunu əhatə edən mərasimdə Türkiyə cəfərilərinin rəhbəri Səlahatdin Özgündüz, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin İstanbul millət vəkili, Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım, digər millət vəkilləri, siyasi və ictimai xadimlər çıxış ediblər.
Aİİ rekroru Aqil Şirinov tədbirdə Kərbəla hadisəsinin azadlığı sevən və zülmə qarşı mübarizə aparan bütün insanlar üçün dəyər olduğunu vurğulayıb. A.Şirinov Kərbəla hadisəsindən götürüləcək ibrətlərə diqqət çəkərkən bildirib ki, hadisənin bizə öyrətdiyi cəhətlər haqqın, doğrunun yanında olmaq, ədaləti bərqərar etməkdir: “Həzrət Hüseynin və digər Kərbəla şəhidlərinin mübarizəsinin timsalında Aşura böyük bir şəhidlik məktəbi olmaqla yanaşı, ədalət, fədakarlıq, Haqqa sədaqətin təcəssümüdür”, – deyə qeyd edib.
Aİİ rektoru ölkəmizin 44 günlük Vətən müharibəsində qanları bahasına torpaqlarımızı düşmən tapdağından azad edərək, canlarından keçmiş şəhidlərimizin də eyni amal uğrunda vuruşduqlarını, haqqın və ədalətin bərqərar olduğunu vurğulayıb: “Kərbəla bizə haqqın yanında olmağı öyrətdi, amma çox təəssüf ki, o zaman da, indi də zahirən haqqın yanında görünüb, zülmü, ədalətsizliyi dəstəkləyənlər var. Həmişə həqiqətin tərəfində olan qardaş Türkiyə xalqına haqq savaşımızda yanımızda olduğu üçün minnətdarlığımızı bildiririk”.

Ректор посетил организованные в Турции мероприятия, посвященные битве при Кербеле
Ректор Азербайджанского института теологии доцент Агиль Ширинов принял участие в организованных в Турции мероприятиях, посвященных битве при Кербеле. Мероприятия в Стамбуле прошли в Мечети и культурном центре Зейнебийе и конференц-центре имени Яхья Кемаля Баятлы.
На церемонии, посвященной теме «Имам Хусейн и Кербела», выступили лидер турецких джафаритов Салахаддин Озгюндюз, депутат Великого национального собрания Турции от Стамбула, руководитель Межпарламентской группы дружбы Турция-Азербайджан Шамиль Айрым, другие депутаты, политические и общественные деятели.
В ходе мероприятия ректор АИТ Агиль Ширинов подчеркнул важность битвы при Кербеле для всех людей, которые любят свободу и борются с угнетением. Обращая внимание на уроки, извлеченные из битвы при Кербеле, А. Ширинов отметил, что эта битва научила нас быть на стороне истины и правды, за восстановление справедливости: «На примере борьбы Хазрата Хусейна и других шехидов битвы при Кербеле Ашура является не только школой великого мученичества, но и воплощением справедливости, самоотверженности и преданности истине».
Ректор АИТ подчеркнул, что в 44-дневной Отечественной войне наши шехиды, которые ценой своей жизни освободили наши земли от врага, сражались за ту же идею – восстановление справедливости: «Кербела научила нас быть на стороне истины, но, к сожалению, и тогда, и сейчас есть те, кто с виду на стороне истины, но поддерживают гнет и несправедливость. Мы выражаем благодарность братскому народу Турции, который всегда был на стороне правды, за то, что он был рядом с нами в нашей праведной войне».