Nümayəndə heyətinin Malayziyada işgüzar səfəri davam edir
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyətinin Malayziyaya işgüzar səfəri davam edir. Nümayəndə heyəti 22-26 may 2023-cü il tarixlərində rəsmi səfər çərçivəsində Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetini (International Islamic University Malaysia) ziyarət edib.
Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetinin rektoru, professor Dzulkifli Abdul Razakla görüşdə dövlət-din münasibətləri, islamofobiya ilə mübarizə, ali təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi, elm və təhsil sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının reallaşdırılması barədə müzakirələr aparılıb.
Rektor Dzulkifli Abdul Razak daha sonra təmsil etdiyi qurum haqqında məlumat verib. O, iki ali təhsil müəssisəsi arasında baş tuta biləcək layihələr barədə söhbət açıb.
Görüşdə DQİDK-nin sədr müavini Gündüz İsmayılov təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti, Azərbaycanda mövcud dini durum, tolerant və multikultural mühit barədə məlumat verib.
Tarixboyu Azərbaycan ərazisində etnik və dini icmalar arasında möhkəm dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu qeyd edən sədr müavini daha sonra bildirib ki, ölkəmizdə milli, irqi, dini ayrı-seçkiliyə yol verilmədən müxtəlif dinlərə mənsub insanlar sülh və əmin-amanlıq şəraitində fəaliyyət göstərirlər. Ölkəmizin islamafobiya ilə mübarizə apardığını vurğulayan G.İsmayılov bu ilin mart ayında Azərbaycanda keçirilən “İslamofobiya irqçiliyin və ayrı-seçkiliyin spesifik forması kimi: Yeni qlobal və transmilli çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfransa diqqət çəkib.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında geniş məlumat verib. A.Şirinov rəhbəri olduğu İnstitutda iki istiqamət – “Dinşünaslıq” və “İslamşünaslıq” ixtisasları üzrə tədris həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, “Dinşünaslıq” ixtisasında İslamla yanaşı, digər böyük dinlər haqqında, xüsusilə Yəhudilik və Xristianlıq barədə deskriptiv bilgiləri ehtiva edən fənlər də tədris olunur. İslamşünaslıq istiqamətində isə daha çox İslamı müxtəlif aspektlərdən öyrənən fənlər tədris olunur və bu ixtisası bitirənlər din xadimi kimi fəaliyyət göstərəcəklər.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov iki ali təhsil müəssisəsi arasında imzalanan Niyyət Protokoluna əsasən birgə layihələrin həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Nümayəndə heyəti daha sonra Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetinin 40 illik fəaliyyətinə həsr olunmuş “dəyirmi masa”da iştirak edib. Həmçinin bu müəssisənin İslami nəqli (dini) biliklər və humanitar elmlər fakültəsini, ali təhsil ocağın kitabxanasını ziyarət edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın Malayziyadakı Səfirliyinin və “İdrak” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən işgüzar səfərdə DQİDK-nin sədr müavini Gündüz İsmayılov, Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov, ali təhsil müəssisəsinin rektor köməkçisi Emin Orucov və İnstitutun xarici əlaqələr üzrə baş mütəxəssisi Şahin Ələsgərov iştirak edirlər.

Malaysia visit of AIT delegation continues
A delegation from State Committee on Religious Associations (SCRA) and Azerbaijan Theoloy Institute of Theology (AIT) is in Brunei to discuss relations. On May 22-26, 2023, the delegation paid an official visit to the International Islamic University of Malaysia.
The delegation discussed state-religion relations, fighting Islamophobia, strengthening relations between higher education institutions, implementing joint projects within the framework of bilateral cooperation, learning international experience in the field of science and education, and implementing teacher and student exchange programs with the Rector of the International Islamic University of Malaysia, Professor Dzulkifli Abdul Razak.
Following that, Rector Dzulkifli Abdul Razak provided information about the institution he represents. He discussed potential collaborations between the two higher education institutions.
Gunduz Ismayilov, Deputy chairman of SCRA, spoke at the meeting about the activities of the institution he represents, the current religious situation in Azerbaijan, and the tolerant and multicultural environment.
Noting that strong friendship and fraternal relations have existed throughout history between ethnic and religious communities on Azerbaijan's territory, the vice-chairman went on to say that people of different religions work in peace and tranquillity in our country, free of national, racial, and religious discrimination. G. Ismayilov drew attention to the international conference on "Islamophobia as a specific form of racism and discrimination: New global and transnational challenges" held in Azerbaijan in March of this year, emphasizing that our country is fighting Islamophobia.
Associate professor Agil Shirinov, Rector of AIT, provided extensive information about the higher education institution he represents. A. Shirinov stated that at the Institute he directs, teaching is divided into two areas: Religious Studies and Islamic Studies. He stated that, in addition to Islam, subjects containing descriptive information about other major religions, particularly Judaism and Christianity, are taught in the Religious Studies major. Subjects that study Islam from various perspectives are taught in the direction of Islamic studies, and those who graduate from this major will work as clerics.
Rector Agil Shirinov stated in the protocol signed between the two higher education institutions that he is interested in implementing joint projects.
The delegation then attended a round table discussion commemorating the 40th anniversary of the International Islamic University of Malaysia. The delegation members also went to the faculty of Islamic transmission of (religious) knowledge and humanitarian sciences, as well as its library.
Gunduz Ismayilov, Deputy Chairman of SCRA; Associate Professor Agil Shirinov, Rector of AIT; Emin Orujov, Assistant to the AIT rector and Shahin Alasgarov, Senior Specialist for AIT Foreign Relations participated in the business trip organized by the Embassy of Azerbaijan in Malaysia and Idrak Public Union.