Komitə sədri tələbələrin evini ziyarət edib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) “Qonağınız müəllimlərinizdir” layihəsi çərçivəsində noyabrın 24-də Komitə sədri Ramin Məmmədov, komitənin və Aİİ-nin rəhbər heyəti ali təhsil müəssisəsində təhsil alan Türkiyə Respublikasından olan tələbələrin evini ziyarət ediblər.
Komitə sədri Azərbaycan və Türkiyə arasında qardaşlıq münasibətlərinin əhəmiyyətinə toxunaraq bildirib ki, bu strateji müttəfiqlik iki ölkə arasında dini-mənəvi sahədə də əməkdaşlığın dərinləşməsinə, regional sabitliyin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verir.
Ramin Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev milli-mənəvi dəyərlərimizin, mədəni irsimizin, tolerant və multikultural mühitimizin qorunmasına və dünyada təbliğinə mühüm prioritetlərdən biri kimi yanaşır.
Aİİ-də tələbələrin savadlı kadrlar kimi yetişmələri üçün hər cür şərait yaradıldığını vurğulayan R.Məmmədov nəzərə çatdırıb ki, Azərbaycan dövlətinin əsas məqsədi gənclərin savadlı, yüksək intellektli, eyni zamanda, vətənpərvər və milli-mənəvi dəyərlərimizə sadiq olan vətəndaşlar kimi yetişmələrinə nail olmaqdır.
Komitə sədri bildirib ki, “Qonağınız müəllimlərinizdir” layihəsi tələbələrin sosial-psixoloji rifahının gücləndirilməsi, mənəvi ehtiyaclarının dəstəklənməsi və təhsil mühitində sağlam kommunikasiyanın formalaşması baxımından mühüm təşəbbüsdür. Layihə çərçivəsində təşkil olunan görüşlər səmimi ünsiyyətin təşviqinə və hər bir tələbənin fərdi xüsusiyyətlərinin daha dərindən öyrənilməsinə şərait yaradır.
Türkiyəli tələbələr onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlıqlarını ifadə ediblər. Qeyd ediblər ki, ali təhsil müəssisəsində gənclərin bilikli, yüksəkixtisaslı kadrlar kimi formalaşmaları üçün lazımi şərait mövcuddur.
Tələbələr Aİİ-də təhsilin ödənişsiz əsaslarla həyata keçirilməsini, eyni zamanda, müxtəlif adlı təqaüdlərin təsis edilməsini, xüsusi dəstək proqramlarının mövcud olmasını təhsilalanlar üçün yaradılan şəraitin bariz nümunəsi kimi qiymətləndiriblər.

Committee Chairman Visits Students’ Residence
On November 24, within the framework of the “Your Guests Are Your Teachers” project implemented by the Azerbaijan Institute of Theology (AII), operating under the State Committee on Affairs with Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, the Chairman of the Committee Ramin Mammadov, along with the leadership of the Committee and AII, visited the home of students from the Republic of Türkiye studying at the higher education institution.
The Chairman of the Committee touched upon the importance of the brotherly relations between Azerbaijan and Türkiye, noting that this strategic alliance makes a significant contribution to the deepening of cooperation between the two countries in the religious and moral sphere, as well as to strengthening regional stability.
Ramin Mammadov emphasized that the President of the Republic of Azerbaijan, His Excellency Ilham Aliyev, considers the preservation and promotion of national and moral values, cultural heritage, and the tolerant and multicultural environment in the country as one of the key priorities.
Highlighting that all necessary conditions have been created at AII for students to develop into well-educated specialists, R. Mammadov stated that the main goal of the Azerbaijani state is to ensure that young people grow up as knowledgeable, highly intellectual, patriotic individuals who remain loyal to national and moral values.
The Chairman of the Committee noted that the “Your Guests Are Your Teachers” project is an important initiative in terms of strengthening students’ socio-psychological well-being, supporting their spiritual needs, and fostering healthy communication in the educational environment. He emphasized that the meetings held within the framework of the project help promote sincere interaction and create opportunities to better understand the individual characteristics of each student.
Turkish students expressed deep gratitude to the Azerbaijani state for the attention and care shown to them. They noted that the higher education institution provides all necessary conditions for young people to develop into knowledgeable and highly qualified professionals.
The students stressed that tuition-free education at AII, along with the establishment of various scholarship programs and the availability of special support mechanisms, serves as a clear example of the favorable conditions created for learners.