“İslamşünaslıq” ixtisasına müsahibə mərhələsi başa çatıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) III ixtisas qrupu üzrə bakalavr pilləsinin “İslamşünaslıq” ixtisasına qəbul olmaq istəyən abituriyentlər üçün müsahibə mərhələsi başa çatıb. Müsahibə mərhələsi 1-3 avqust 2023-cü il tarixdə keçirilib.
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən yaradılan Dini Psixoloji Komissiya (DPK) üzrə qeydiyyatdan keçən 113 nəfərdən 52-si məqbul qiymət alıb. Müsahibədən məqbul qiymət almış abituriyentlər seçim zamanı digər ixtisaslarla yanaşı, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun “İslamşünaslıq” ixtisasını da seçə biləcəklər.
Qeyd edək ki, DPK-nin tərkibinə ilahiyyat sahəsi üzrə mütəxəssislər, ekspertlər, psixoloqlar, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və DİM-in əməkdaşları daxil ediliblər.
Müsahibə zamanı abituriyentlərin ümumi dini bilikləri, “İslamşünaslıq” ixtisasına uyğunluqları, gələcəkdə din xadimi kimi fəaliyyət göstərməyə münasibətləri, insanlarla ünsiyyət bacarıqları, xitabət və natiqlik qabiliyyətləri qiymətləndirilir, psixoloji vəziyyətləri, yaradıcı təfəkkür imkanları yoxlanılır.

Завершился этап собеседования для абитуриентов, поступающих по специальности «Исламоведение»
Азербайджанском институте теологии (АИТ) завершились собеседования для абитуриентов, желающих поступить на специальность «Исламоведение» степени бакалавра по III группе специальностей. Собеседования проходили с 1 по 3 августа.
52 из 113 кандидатов, прошедших регистрацию в Религиозно-психологической Комиссии (РПК) при Государственном экзаменационном центре (ГЭЦ), получили удовлетворительную оценку. Абитуриенты, получившие на собеседовании удовлетворительную оценку, наряду с другими специальностями смогут также выбрать специальность «Исламоведение» Азербайджанского Института Теологии.
Отметим, что в составе РПК представлены специалисты в сфере богословия, эксперты, психологи, сотрудники Государственного комитета по работе с религиозными учреждениями, Азербайджанского Института Теологии и ГЭЦ.
В ходе собеседования осуществляется проверка общих религиозных знаний, соответствия абитуриентов специальности «Исламоведение», их отношение к деятельности в качестве религиозного деятеля в дальнейшем, навыки общения с людьми, оцениваются их ораторские способности, психологическое состояние, творческое мышление.