“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun iştirakçıları İlahiyyat İnstitutunu ziyarət ediblər
10 İyul, 2019
İyulun 10-da “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun iştirakçıları Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət ediblər.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov qonaqları salamlayaraq, onları ali tədris müəssisəsində görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. İnstitut rəhbəri ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkədə dini fəaliyyət sahəsində sabitliyə nail olunması, konfessiyalar arasında dözümlülük mühitinin qorunub saxlanılması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində gördüyü misilsiz işlər haqqında məlumat verib.
C.Məmmədov ulu öndər Heydər Əliyevin müasir Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin formalaşmasında həyata keçirdiyi din siyasətini hazırda Prezident cənab İlham Əliyevin böyük uzaqgörənliklə davam etdirdiyini nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması da bu siyasətin uğurlarının məntiqi davamıdır.
Ali təhsil müəssisəsi haqqında məlumat verən rektor vurğulayıb ki, İnstitutda təhsil tam ödənişsizdir. Belə ki, Aİİ-də təhsilalanlar dərslik, yemək, geyim, yataqxana xərcləri ilə təmin olunurlar.
C.Məmmədov bildirib ki, İnstitutda bütün dinlərin tarixi, inanc və ibadət sistemi tədris olunur. Eyni zamanda, ingilis və ərəb dilləri müasir metodlar əsasında – 4 dil bacarığının (oxuma, dinləmə, danışma, yazma) inkişafı istiqamətində tədris edilir.
Aİİ rektoru qeyd edib ki, İnstitut xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələrin qurulmasında maraqlıdır. İlahiyyat sahəsində ixtisaslaşmış bir çox xarici ölkə universitetləri ilə əməkdaşlıq protokollarının imzalandığını vurğulayan rektor diqqətə çatdırıb ki, əsas məqsəd qarşılıqlı mübadilə proqramları vasitəsilə tədris metodunun və təcrübənin öyrənilməsidir.
Simpozium iştirakçıları səmimi qarşılanmaya görə, Aİİ rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Həmçinin Azərbaycanda mövcud tolerant mühitin canlı şahidi olduqlarını qeyd ediblər. Vurğulanıb ki, Azərbaycanda mövcud dini tolerantlıq və mədəniyyətlərarası dialoq mühiti istiqamətində həyata keçirilən ardıcıl siyasətin hazırda bütün dünyada örnək kimi qəbul edilməsi təsadüfi deyil. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun açılmasını, həmçinin burada bütün dinlərin tədris olunmasını yüksək qiymətləndiriblər.
Daha sonra qonaqlar Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə tanış olublar. Aİİ-nin fəaliyyət istiqamətləri, məqsədləri haqqında geniş məlumat verilib. Dərslərin müasir avadanlıqlarla tədris olunduğu diqqətə çatdırılıb. Aİİ-nin kitabxanasını ziyarət edən Simpozium iştirakçılarına burada 16000-dən çox kitabın mövcudluğu barədə məlumat verilib.
Görüşdə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsi aparılıb.

Attendees of II International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia visited AIT
The attendees of the 2nd International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia visited Azerbaijan Institute of Theology (AIT) on July 10, 2019.
AIT rector Jeyhun Mammadov welcomed the guests and expressed his satisfaction with their visit to the Institute. The Rector mentioned the inimitable efforts of national leader Heydar Aliyev in the development of stability in the country and preservation of tolerance among members of different confessions.
Jeyhun Mammadov noted that the religious policy implemented by national leader Heydar Aliyev to improve state-religion relations is currently pursued by President Ilham Aliyev. He noted that the establishment of Azerbaijan Institute of Theology is a logical continuation of this successful policy.
Speaking about the Institute, the Rector stressed that education at the Institute is tuition-free. Students are provided with free textbooks, food, uniforms and dormitory expenses.
AIT rector Jeyhun Mammadov stressed that history and belief system of all religions are taught at the Institite. At the same time, English and Arabic are taught with modern methods based on the development of four language skills (reading, listening, speaking, writing).
The Rector noted that the Institute is interested in establishing relations with higher education institutions. Emphasizing that agreements were signed with many foreign higher education institutions specialized in the field of theology, the Rector noted that the main goal is to study the teaching methods and experience through mutual exchange programs.
The symposium attendees expressed their gratitude for sincere welcome to the AIT administration. They also noted that they witnessed the existence of a tolerant atmosphere in Azerbaijan. It was stressed that the consistent policy pursued in the context of existing religious tolerance and intercultural dialogue in Azerbaijan is not accidental as an example to the world. They expressed their appreciation about the establishment of Azerbaijan Institute of Theology as well as the study of all religions at the Institute.
The guests further familiarized themselves with Azerbaijan Institute of Theology. The activities of AIT were discussed comprehensively. It was noted that the classes were taught with modern equipments. The symposium attendees visited the AIT library and were informed about the availability of more than 16000 books.