“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun iştirakçıları İlahiyyat İnstitutunu ziyarət ediblər
10 İyul, 2019
İyulun 10-da “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun iştirakçıları Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət ediblər.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov qonaqları salamlayaraq, onları ali tədris müəssisəsində görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. İnstitut rəhbəri ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkədə dini fəaliyyət sahəsində sabitliyə nail olunması, konfessiyalar arasında dözümlülük mühitinin qorunub saxlanılması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində gördüyü misilsiz işlər haqqında məlumat verib.
C.Məmmədov ulu öndər Heydər Əliyevin müasir Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin formalaşmasında həyata keçirdiyi din siyasətini hazırda Prezident cənab İlham Əliyevin böyük uzaqgörənliklə davam etdirdiyini nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması da bu siyasətin uğurlarının məntiqi davamıdır.
Ali təhsil müəssisəsi haqqında məlumat verən rektor vurğulayıb ki, İnstitutda təhsil tam ödənişsizdir. Belə ki, Aİİ-də təhsilalanlar dərslik, yemək, geyim, yataqxana xərcləri ilə təmin olunurlar.
C.Məmmədov bildirib ki, İnstitutda bütün dinlərin tarixi, inanc və ibadət sistemi tədris olunur. Eyni zamanda, ingilis və ərəb dilləri müasir metodlar əsasında – 4 dil bacarığının (oxuma, dinləmə, danışma, yazma) inkişafı istiqamətində tədris edilir.
Aİİ rektoru qeyd edib ki, İnstitut xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələrin qurulmasında maraqlıdır. İlahiyyat sahəsində ixtisaslaşmış bir çox xarici ölkə universitetləri ilə əməkdaşlıq protokollarının imzalandığını vurğulayan rektor diqqətə çatdırıb ki, əsas məqsəd qarşılıqlı mübadilə proqramları vasitəsilə tədris metodunun və təcrübənin öyrənilməsidir.
Simpozium iştirakçıları səmimi qarşılanmaya görə, Aİİ rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Həmçinin Azərbaycanda mövcud tolerant mühitin canlı şahidi olduqlarını qeyd ediblər. Vurğulanıb ki, Azərbaycanda mövcud dini tolerantlıq və mədəniyyətlərarası dialoq mühiti istiqamətində həyata keçirilən ardıcıl siyasətin hazırda bütün dünyada örnək kimi qəbul edilməsi təsadüfi deyil. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun açılmasını, həmçinin burada bütün dinlərin tədris olunmasını yüksək qiymətləndiriblər.
Daha sonra qonaqlar Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə tanış olublar. Aİİ-nin fəaliyyət istiqamətləri, məqsədləri haqqında geniş məlumat verilib. Dərslərin müasir avadanlıqlarla tədris olunduğu diqqətə çatdırılıb. Aİİ-nin kitabxanasını ziyarət edən Simpozium iştirakçılarına burada 16000-dən çox kitabın mövcudluğu barədə məlumat verilib.
Görüşdə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsi aparılıb.

Участники II Международного Симпозиума на тему "Исламская цивилизация на Кавказе" посетили Институт Теологии
10 Июль, 2019
10 июля участники II Международного Симпозиума на тему «Исламская цивилизация на Кавказе» посетили Азербайджанский Институт Теологии (АИТ).
Ректор АИТ Джейхун Мамедов поприветствовал гостей и выразил удовлетворение их посещением высшего учебного заведения. Руководитель Института рассказал о беспрецедентных усилиях общенационального лидера Гейдара Алиева по достижению стабильности в стране, сохранению и укреплению атмосферы терпимости между конфессиями.
Дж. Мамедов отметил, что религиозная политика, проводимая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в формировании государственно-религиозных отношений в современном Азербайджане, в настоящее время с великой дальновидностью продолжает президент Ильхам Алиев. Он отметил, что создание Азербайджанского Института Теологии является логическим продолжением успеха этой политики.
Говоря о высшем учебном заведении, ректор подчеркнул, что обучение в Институте абсолютно бесплатное. То есть, обучающиеся здесь студенты обеспечиваются расходами на образование, учебники, еду, одежду и общежитие.
По словам Дж. Мамедова, в Институте преподаются история, вера и система вероисповедания всех религий. В то же время английский и арабский язык преподаются на основе современных методов - развития 4 языковых навыков (чтение, слушание, разговорная речь, письмо).
Ректор АИТ отметил, что Институт заинтересован в установлении контактов с зарубежными высшими учебными заведениями. Подчеркнув, что протоколы о сотрудничестве были подписаны со многими зарубежными университетами, специализирующимися в области богословия, ректор отметил, что основная цель состоит в том, чтобы изучить методику и практику преподавания посредством программ взаимного обмена.
Участники Симпозиума поблагодарили руководство АИТ за искренний прием. Они также отметили, что стали живыми свидетелями толерантной атмосферы в Азербайджане. Было подчеркнуто, что принятие последовательной политики, проводимой в направлении существующей атмосферы религиозной терпимости и межкультурного диалога в Азербайджане, в качестве примера во всем мире является не случайным. Они высоко оценили открытие Азербайджанского Института Теологии, а также преподавание здесь всех религий.
Затем гости познакомились с Азербайджанским Институтом Теологии. Была дана обширная информация о направлениях деятельности, целях АИТ. Было отмечено, что занятия проводятся при помощи современных оборудований. Участники симпозиума, посетившие библиотеку AИТ, были проинформированы о наличии здесь более 16000 книг.
На встрече были обсуждены установление отношений сотрудничества и вопросы, представляющие взаимный интерес.