İlahiyyat İnstitutunun təşkil etdiyi “Qış məktəbi” başlayıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) Lənkəran rayonunda “Din, mədəniyyət və cəmiyyət-3” mövzusunda təşkil etdiyi “Qış məktəbi” bu gündən öz işinə başlayıb.
Aİİ-nin kollektivi əvvəlcə şəhərin mərkəzində ucaldılan ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi önünə gül dəstələri düzüb, xatirəsini ehtiramla yad edib. Daha sonra Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək, Vətənimizin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda canlarından keçmiş igid oğullarımızın məzarlarını ziyarət ediblər.
“Qış məktəbi”nin açılış mərasimində çıxış edən Aİİ rektoru Aqil Şirinov tələbələrə uğurlar arzulayıb. Təşkil edilən proqramın tələbələrə böyük imkanlar yaradacağını nəzərə çatdıran A.Şirinov təhsilalanlara bu fürsətdən maksimum yararlanmağı tövsiyə edib.
İnstitut rəhbəri daha sonra Lənkəran rayonunda təşkil edilən “Din, mədəniyyət və cəmiyyət-3” mövzusunda “Qış məktəbi”nin əhəmiyyətini vurğulayıb. Həmçinin bu ərazidə mövcud tarixi-dini abidələrlə tanışlıq, eyni zamanda, tələbələr üçün təşkil edilən seminarların xüsusi səciyyə daşıdığını nəzərə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədr müavini Gündüz İsmayılov çıxışında ölkəmizdə mövcud multikultural mühit barədə söhbət açıb. Təşkil edilən “Qış məktəbi” çərçivəsində ekskursiya və seminarların tələbələrin biliklərinin artırılmasında, dünyagörüşlərinin zənginləşdirilməsində xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb. G.İsmayılov gənclərə bu imkanlardan maksimum yararlanmağı tövsiyə edib.
DQİDK-nin Lənkəran bölgəsi üzrə şöbəsinin müdiri Qağayı Məmmədov çıxış edərək layihə iştirakçılarına uğurlar arzu edib.
Daha sonra tələbələr Lənkəran şəhər Heydər Əliyev mərkəzini də ziyarət ediblər.
Qeyd edək ki, fevralın 11-nə qədər davam edəcək “Qış məktəbi”nin təşkilinin əsas məqsədi tələbələrin dünyagörüşlərinin zənginləşdirilməsi, onların ölkəmizdə mövcud multikultural durum, tolerant əhval-ruhiyyə, etnik-dini müxtəliflik, ölkəmizdə müxtəlif xalqların nümayəndələrinin, fərqli konfessiyaların dinc yanaşı yaşamasının canlı şahidi olmalarıdır.

Стартовала Зимняя школа, организованная Институтом теологии
С сегодняшнего дня в Ленкоранском районе начала свою работу Зимняя школа на тему «Религия, культура и общество -3», организованная Азербайджанским институтом теологии (АИТ).
Сначала коллектив АИТ возложил цветы к памятнику общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, возвышенному в центре города, и с уважением почтил его память. Далее коллектив посетил Аллею шехидов, могилы героев, пожертвовавших жизнью ради свободы и независимости нашей Родины.
Выступивший на церемонии открытия Зимней школы ректор АИТ Агиль Ширинов пожелал студентам успехов. Он сообщил, что организованная программа создаст для студентов прекрасные возможности и посоветовал им в полной мере воспользоваться ими.
Ректор института подчеркнул важность Зимней школы на тему «Религия, культура и общество -3», организованной в Ленкоранском районе. Также он довел до внимания, что знакомство с историко-религиозными памятниками, существующими на этой территории, в том числе организованные для студентов семинары имеют особое значение.
Заместитель председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с религиозными образованиями (ГКАРРРО) Гюндюз Исмаилов рассказал о существующей в стране мультикультуральной среде. Он отметил особую важность экскурсий и семинаров, организованных в рамках Зимней школы, в повышении знаний студентов, обогащении их мировоззрения. Г.Исмаилов посоветовал молодежи максимально воспользоваться этими возможностями.
Заведующий Отделом ГКАРРРО по Ленкорани Гагаи Мамедов пожелал успехов участникам проекта.
Далее студенты посетили Центр Гейдара Алиева в городе Ленкорань. Отметим, что основная цель Зимней школы, которая продлится до 11 февраля, заключается в расширении мировоззрения студентов, демонстрации им текущей мультикультуральной обстановки, толерантности, этно-религиозного разнообразия, мирного сосуществования в стране представителей различных народов и конфессий.