İlahiyyat İnstitutunun rektoru XVI Beynəlxalq Müsəlman Forumunda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru “Görüş mədəniyyəti: pandemiya dövründə dini etika” mövzusunda XVI Beynəlxalq Müsəlman Forumunda iştirak edib.
Rusiya Federasiyasının Müsəlmanları Ruhani İdarəsi, Beynəlxalq Müsəlman Forumunun Katibliyi və Rusiya Müftilər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan beynəlxalq konfrans onlayn formada keçirilib.
Forum Rusiya Federasiyası Müsəlmanları Ruhani İdarəsi və Rusiya Müftilər Şurasının sədri, müfti Şeyx Ravil Qaynutdinin müraciəti ilə başlayıb. Ravil Qaynutdin pandemiya dövründə insanların, dövlətlərin ayrı-ayrılıqda qarşılaşdıqları problemlər, o cümlədən sivilizasiyalararası toqquşmalardan bəhs edib. Daha sonra Dağlıq Qarabağ məsələsinə toxunaraq, minlərlə insanın öldüyünü, 70-dən artıq dini abidəyə zərər toxunduğunu vurğulayıb. Müfti müharibənin vurduğu zərərlərin sağalmaz olduğunu, bundan insanların daim əziyyət çəkdiklərini nəzərə çatdıraraq, forum çərçivəsində söz, vicdan azadlığı, insanların hisslərinə hörmət, qarşılıqlı hörmət, tolerantlıq və həmrəylik kimi mühüm mövzulara yer ayrılmasını xüsusi qeyd edib.
Tədbirdə Misirin Baş müftisi Şövqi Əllam, Türkiyə Dəyanət İşləri Başqanının köməkçisi Səlim Arqun, Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin sədri, müfti Usmanxon Alimov, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının İslam Tarixi, İncəsənəti və Mədəniyyəti Araşdırmaları Mərkəzinin (IRCICA) Baş direktoru Halit Eren, Qırğızıstan Müsəlmanları İdarəsinin sədri, müfti Maksatbek Toktomuşev və dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən alimlər çıxış ediblər.
Beynəlxalq Forumda Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov “Mədəniyyətlərarası dialoq zorakılıq və ekstremizmə qarşı” mövzusunda çıxış edib. Aİİ rəhbəri qloballaşan dövrdə mədəniyyətlərarası dialoqa ehtiyac olduğunu, zorakı ekstremizmin qarşısının alınmasında bu amilin böyük önəm daşıdığını diqqətə çatdırıb.
Forum dünyanın müxtəlif universitetlər və təşkilatlarından olan alimlərin çıxışları ilə davam edib. Bağlanış nitqi ilə Beynəlxalq Müsəlman Forumunun Katibi, Moskva İslam İnstitutunun rektoru Demir Muxetdinov çıxış edərək, iştirakçılara öz təşəkkürünü bildirib.

Ректор Института теологии принял участие в XVI Международном мусульманском форуме
Ректор Азербайджанского института теологии (АИТ) принял участие в XVI Международном мусульманском форуме «Культура встречи: религиозная этика в период пандемии».
Международный форум в онлайн-формате прошел при совместной организационной поддержке Духовного управления мусульман Российской Федерации, Секретариата Международного мусульманского форума и Совета муфтиев России.
Форум начался с обращения председателя Духовного управления мусульман Российской Федерации и Совета муфтиев России, муфти шейха Равиля Гайнутдина. Равиль Гайнутдин рассказал о проблемах, с которыми сталкиваются люди и государства в период пандемии, в том числе о межцивилизационных конфликтах. Коснувшись вопроса Нагорного Карабаха, он подчеркнул гибель тысяч людей, ущерб, нанесенный более чем 70 религиозным памятникам. Муфтий довел до внимания, что ущерб, причиненный войной, неизлечим, от него постоянно страдают люди. Он отметил, что в рамках форума особое место уделено таким важным темам как свобода слова, совести, уважение к чувствам людей, взаимоуважение, толерантность и солидарность.
На мероприятии выступили Главный муфтий Египта Шавки Аллам, заместитель председателя Управления по делам религии Турции Селим Аргун, председатель Управления мусульман Узбекистана, муфтий Усмонхон Алимов, генеральный директор Центра исламской истории, искусства и культуры (IRCICA) Организации исламского сотрудничества Халит Эрен, председатель Управления мусульман Кыргызстана, муфтий Максатбек Токтомушев и ученые, представляющие разные страны мира.
На международном форуме ректор Азербайджанского института теологии, доктор философии по теологии Агиль Ширинов выступил на тему «Межкультурный диалог в борьбе с насилием и экстремизмом». Ректор АИТ отметил, что в эпоху глобализации возникла необходимость в межкультурном диалоге, этот фактор играет существенную роль в предотвращении насилия и экстремизма.
Далее выступили ученые из различных университетов и организаций мира. Выступивший с заключительной речью секретарь Международного мусульманского форума, ректор Московского исламского института Дамир Мухетдинов выразил благодарность участникам.