Aİİ-də tələbələrin iştirakı ilə kitab müzakirəsi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 17 yanvar 2019-cu il tarixdə Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamdan irəli gələn müddəalara əsasən, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) klassik ədəbiyyatımızın görkəmli nümayəndəsi, yazıçı-dramaturq, publisist, ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin “Seçilmiş əsərləri”nin müzakirəsi keçirilib.
Tələbələrin iştirakı ilə təşkil edilən tədbirdə “Molla Fəzləli”, “Qurbanəli bəy”, “Poçt qutusu”, “Danabaş kəndinin əhvalatları”, “Ölülər”, “Anamın kitabı”, “Buz” hekayələri gənclərin böyük marağına səbəb olub, geniş müzakirə obyektinə çevrilib.
Müzakirələr zamanı qeyd olunub ki, mütaliə insanın daxili aləminin zənginləşdirilməsində, dünyagörüşünün formalaşdırılmasında, nitq qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsində xüsusi rol oynayır. Qiraət insani və iradi keyfiyyətlərin yaradılmasında, mənəviyyatın dolğunlaşdırılmasında əhəmiyyətli faktorlardan hesab edilir. Vurğulanıb ki, sözügedən əlamətlər gənclərdə mütaliəyə olan marağın artması ilə yanaşı, onlarda həm də bədii zövqün inkişafına təsir edir.
Aİİ-də təşkil edilən müxtəlif məzmunlu tədbirlərin əsas məqsədi tələbələrin intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsinə, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsinə, tarixə, milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığın formalaşdırılmasına töhfə verməkdir.

В АИТ проведено обсуждение книг при участии студентов
17 января 2019 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о праздновании 150-летнего юбилея Джалила Мамедкулизаде.
Согласно положениям Распоряжения в Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялось обсуждение «Избранных произведений» выдающегося представителя классической азербайджанской литературы, писателя-драматурга, публициста, общественного деятеля Джалила Мамедкулизаде.
На мероприятии, организованном при участии студентов, рассказы «Молла Фазлали», «Курбанали-Бек», «Почтовый ящик», «Истории села Данабаш», «Мертвецы», «Книга моей матери», «Лед» вызвали большой интерес среди молодежи, стали предметом обширного обсуждения.
Во время обсуждений было отмечено, что чтение играет особую роль в обогащении внутреннего мира человека, формировании его мировоззрения, развитии речевой способности. Чтение считается одним из важных факторов в создании личностных и волевых качеств, духовном обогащении. Было подчеркнуто, что наряду с повышением интереса молодежи к чтению, указанные признаки также влияют на развитие у них художественного вкуса.
Основной целью мероприятий различного содержания, организуемых в АИТ, является внесение вклада в повышение уровня интеллекта, обогащение духовного мира студентов, укрепление патриотических чувств, формирование привязанности к истории, национально-нравственным ценностям.