Aİİ-də tələbələrin iştirakı ilə kitab müzakirəsi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 17 yanvar 2019-cu il tarixdə Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamdan irəli gələn müddəalara əsasən, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) klassik ədəbiyyatımızın görkəmli nümayəndəsi, yazıçı-dramaturq, publisist, ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin “Seçilmiş əsərləri”nin müzakirəsi keçirilib.
Tələbələrin iştirakı ilə təşkil edilən tədbirdə “Molla Fəzləli”, “Qurbanəli bəy”, “Poçt qutusu”, “Danabaş kəndinin əhvalatları”, “Ölülər”, “Anamın kitabı”, “Buz” hekayələri gənclərin böyük marağına səbəb olub, geniş müzakirə obyektinə çevrilib.
Müzakirələr zamanı qeyd olunub ki, mütaliə insanın daxili aləminin zənginləşdirilməsində, dünyagörüşünün formalaşdırılmasında, nitq qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsində xüsusi rol oynayır. Qiraət insani və iradi keyfiyyətlərin yaradılmasında, mənəviyyatın dolğunlaşdırılmasında əhəmiyyətli faktorlardan hesab edilir. Vurğulanıb ki, sözügedən əlamətlər gənclərdə mütaliəyə olan marağın artması ilə yanaşı, onlarda həm də bədii zövqün inkişafına təsir edir.
Aİİ-də təşkil edilən müxtəlif məzmunlu tədbirlərin əsas məqsədi tələbələrin intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsinə, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsinə, tarixə, milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığın formalaşdırılmasına töhfə verməkdir.

President Ilham Aliyev signed a Decree on the celebration of 150th anniversary of Jalil Mammadguluzade on January 17, 2019.
Based on the Decree, Azerbaijan Institute of Theology organized an event on the discussion of Selected Works of Jalil Mammadguluzade, the prominent member of classical Azerbaijani literature, writer, playwright, publicist and public figure.
Students of AIT attended the discussion and exchanged their views on the stories such as Molla Fazlali, Gurbanali bey, Mailbox, Stories of the village of Danabash, The Dead, Book of Mother, and The Ice.
During the discussions, it was noted that reading plays a special role in the enrichment of human inner world, formation of world-outlook and public speaking skills. Reading fiction is one of the important factors in the formation of moral qualities. These qualities affect the development of literary taste along with the growing interest of young people in the reading.
The events organized by AIT aim to contribute to the intellectual level of students, enrich their spiritual world, strengthen their patriotic feelings, national and spiritual values.