İlahiyyat İnstitutunda Ramazan ayı münasibətilə seminar təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) müqəddəs Ramazan ayı münasibətilə seminar təşkil olunub. Tədbirdə Aİİ-nin rəhbər heyəti, müəllimləri, əməkdaşları və tələbələri iştirak ediblər.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayıb, müqəddəs bayram münasibətilə xalqımızı təbrik edib, Ramazanın mənəvi yüksəliş və bərəkət ayı olduğunu vurğulayıb. Ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri bu ayın fəzilətlərindən yararlanmağın vacib olduğunu qeyd edib. Ramazanın həmrəylik, dostluq, qardaşlıq, sevgi, mərhəmət və ruzi-bərəkət ayı olduğunu vurğulayan İnstitut rəhbəri bu günlərin insanları gözəl niyyətlər və xeyirxah əməllər naminə birliyə çağırdığını nəzərə çatdırıb.
Aİİ İslam mədəniyyəti fənninin müəllimi, eyni zamanda, “İslam incəsənəti” dərnəyinin rəhbəri Zaur Orucov “İslam və incəsənət” mövzusunda maraq doğuran məruzə edib.
Z.Orucov vurğulayıb ki, bəşəriyyətdə mövcud olan bütün din mənsublarında incəsənət nümunələrinin izlərini görmək mümkündür. O, İslam incəsənətinin yaranma tarixi, inkişaf mərhələləri və digər mədəniyyətlərə təsiri barədə ətraflı danışııb. Məruzəçi İslam incəsənətinin təzhib, hüsnxət, miniatür və ebru kimi sahələrinin yaranması, tarixi inkişafı və müxtəlif növləri haqqında geniş məlumat verib.
Z.Orucov bir sıra ölkələrdə mövcud olan dini abidələrdə İslam incəsənəti izlərinin öz əksini tapdığını, bu nümunələrin marağa səbəb olduğunu vurğulayıb.
Aİİ rəhbəri bağlanış nitqi ilə çıxış edib, tədbir iştirakçılarına və maraqlı məruzəsinə görə, Zaur Orucova təşəkkürünü bildirib. Rektor A.Şirinov Ramazan ayında İnstitutun maarrifləndirici tədbirlərini, müəllimlərin və əməkdaşların sosial şəbəkələrdəki, o cümlədən KİV-dəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri müqəddəs ay boyunca kütləvi informasiya vasitələrində fəal iştirak etdiklərinə görə, Aİİ-nin bir neçə müəllimini və tələbəsini Təşəkkünamə ilə təltif edib.

ATT holds a seminar in honor of Ramadan
The Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a seminar in honor of the holy month of Ramadan. Attendees included AIT administration, teachers, employees, and students.
Associate Professor Agil Shirinov, Rector of AIT, welcomed the participants, congratulated the community on the sacred holiday, and emphasized Ramadan's significance as a season of spiritual growth and blessings. The institution leader emphasized the significance of embracing the characteristics of this month, describing Ramadan as a time of unity, companionship, brotherhood, love, kindness, and sustenance. He stated that these days serve as a call to unite people in the pursuit of lofty goals and good deeds.
Zaur Orujov, Teacher of Islamic Culture at AIT, Head of the "Islamic Art" association, delivered an engaging presentation on "Islam and Art".
Z.Orujov highlighted the presence of art in all major world religions and discussed the history of Islamic art, its evolutionary stages and its impact on various cultures. The speaker provided a comprehensive overview of the origins, historical progression, and diverse forms of Islamic art, including tazhib, hüsn-i hat, miniature painting, and marbling.
Z. Orujov emphasized that traces of Islamic art are reflected in the religious monuments existing in a number of countries, and these examples cause interest.
AIT rector made a closing speech and thanked the participants of the event and Zaur Orujov for his interesting report. Rector A. Shirinov highly appreciated the educational events of the Institute, the activity of teachers and employees in social networks, including mass media. The rector awarded several teachers and students of AIT with Letters of Appreciation for their active participation in mass media during the holy month.