İlahiyyat İnstitutunda 26 Avqust – Laçın Şəhəri Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 26 Avqust – Laçın Şəhəri Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbirdə Aİİ-nin tələbələri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə Vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların ruhları bir dəqiqəlik ehtiram sükutu ilə yad edilib.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, cənab Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə yeni təsis olunan Laçın Şəhəri Günü münasibətilə hamını təbrik edib. Ermənistanın təcavüzü nəticəsində 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında qalmış tarixi torpaqlarımızın cənab Prezident İlham Əliyevin layiqli siyasəti və qəhrəman əsgərlərimizin səyi nəticəsində 44 günlük Vətən müharibəsində işğaldan azad olunduğunu xüsusi vurğulayan ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə cansağlığı arzulayıb. Zəfərə aparan hər bir günün Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığnı söyləyən A.Şirinov Prezidentin Sərəncamı ilə işğaldan azad olunmuş ərazilər üzrə şəhər günlərinin təsis edilməsinin mühüm bir hadisə olduğunu vurğulayıb.
Rektor daha sonra qeyd edib ki, işğal dövründə ermənilər tərəfindən şəhərlərimiz, kəndlərimiz, qəsəbələrimiz viran olunub, mədəni irsimizə böyük zərbə vurulub, tarixi-mədəni və dini abidələrimiz, məscidlərimiz yerlə-yeksan edilib. Ərazilərimizin görünməmiş vandalizmə məruz qaldığını təəssüflə deyən rektor hazırda Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun yenidən qurulduğunu, torpaqlarımızın minalardan təmizləndiyini, genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinin sürətlə aparıldığını bildirib.
Rektor A.Şirinov Laçın və Füzuli şəhərlərinə, Zəngilan rayonunun Ağalı, Tərtər rayonunun Talış, Laçın rayonunun Zabux kəndlərinə məcburi köçkünlərin qayıdışının artıq başladığını və bu köçün davam etdiyini diqqətə çatdırıb.
Aİİ rəhbəri Laçın şəhərinin yaranması, onun əlverişli coğrafi mövqedə yerləşməsi, tarixboyu bu ərazidə insanların məskunlaşması barədə ətraflı məlumat verib. O, həmçinin Laçının tarixi şəxsiyyətləri barədə də ətraflı bəhs edərək, onların Azərbaycanın mədəni-dini sahəyə töhfələrini vurğulayıb.

В Институте теологии состоялось мероприятие, посвящённое 26 августа – Дню города Лачин
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялось мероприятие, посвящённое 26 августа – Дню города Лачин. В мероприятии приняли участие студенты и сотрудники АИТ.
Участники почтили память погибших за территориальную целостность нашей Родины минутой молчания.
Ректор АИТ, доцент Агиль Ширинов поприветствовал участников мероприятия и поздравил всех с Днём города Лачин, учреждённым распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Ректор подчеркнул, что наши исторические земли, находившиеся под оккупацией на протяжении почти 30 лет в результате агрессивной политики Армении, были освобождены благодаря успешной политике Президента Ильхама Алиева и героизму наших солдат, проявленному в 44-дневной Отечественной войне. Ширинов почтил светлую память шехидов и пожелал здоровья военнослужащим, получившим ранения в ходе войны. Отметив, что каждый день, ведущий к победе, вписан золотыми буквами в историю Азербайджана, Ширинов подчеркнул, что распоряжение Президента об учреждении Дней города на территориях, освобождённых от оккупации, является важным событием.
Ректор также отметил, что за годы оккупации армяне разрушили наши города, села и поселки, нанесли серьёзный урон нашему культурному наследию, сравняли с землёй наши исторические, культурные, религиозные памятники и мечети. Ректор с сожалением отметил, что наши территории подверглись беспрецедентному вандализму. Ширинов также подчеркнул, что в настоящее время в Карабахе и Восточном Зангезуре ведутся восстановительные работы, земли очищаются от мин, осуществляются масштабные работы по реконструкции и строительству.
Ректор А. Ширинов отметил, что возвращение вынужденных переселенцев в города Лачин и Физули, село Агалы Зангиланского района, село Талыш Тертерского района, село Забух Лачинского района уже началось и работа в этом направлении продолжается.
Ректор АИТ предоставил подробную информацию о создании города Лачин, его выгодном географическом расположении и расселении людей в этой местности на протяжении всей истории. Он также подробно рассказал об исторических личностях города и их вкладе в религиозную и культурную жизнь Азербайджана.