Bilik Günü münasibətilə tədbir keçirilib
Öncə ulu öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik ehtiram sükutu ilə yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Aİİ rəhbəri Aqil Şirinov I kurs tələbələrini yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar diləyib. Rektor qeyd edib ki, tələbələr təhsil aldıqları illəri səmərəli keçirsələr, elmin, biliyin faydasını dərk etsələr, öz işlərinin peşəkarları olacaqlar.
İnstitut rəhbəri vurğulayıb ki, anadan olmasının 100 illik yubileyini qeyd etdiyimiz ümummilli lider Heydər Əliyev hər zaman gənc nəslin sağlam böyüməsinə, təhsilinə, həyatda layiqli yer tutmasına qayğı və diqqətlə yanaşmışdır.
Aqil Şirinov daha sonra Aİİ-də tələbələr üçün yaradılmış şəraitdən, təhsilin səviyyəsindən danışıb, tələbə-müəllim münasibətlərinə toxunub. Bildirib ki, yeni tədris ilində tələbələr dərslərindən əlavə, müxtəlif əlavə pulsuz kurslarda da iştirak edə biləcəklər; ərəb və ingilis dilləri, həmçinin peşə hazırlığı kurslarını qeyd etmək olar.
Ali təhsil müəssisəsi tərəfindən təşkil olunan yay və qış məktəbləri barədə söhbət açan Aqil Şirinov qeyd edib ki, semestr ərzində müvəffəqiyyət göstəricisi yüksək olan tələbələr bu layihələrdə iştirak edib, ölkəmizin müxtəlif regionları ilə tanış olmaq, elmi seminarlarda iştirak etmək imkanı qazanacaqlar.
Rektor bildirib ki, İlahiyyat İnstitutu xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələrin qurulması üçün səylə çalışır. Tələbələr əməkdaşlıq protokolları, Erasmus+, Mövlana proqramları vasitəsilə müxtəlif ölkə universitetlərində təhsillərini davam etdirə bilərlər.
Aİİ rəhbəri, həmçinin semestr ərzində ən yüksək göstəricilərə malik tələbələrə veriləcək təqaüdlər barədə də danışıb. Bildirib ki, tələbələr təhsil aldıqları müddətdə təqaüdlə təmin olunurlar. “Dinşünaslıq” ixtisası üzrə təhsil alan, semestr ərzində yüksək göstəricilərə malik olan 1 (bir) tələbə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) təsis etdiyi, Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu (MDTF) tərəfindən ödənilən – ümummilli lider Heydər Əliyev adına təqaüddən; “İslamşünaslıq” ixtisası üzrə təhsil alan, yüksək göstəricilərə malik olan 1 (bir) tələbə Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) təsis etdiyi Şeyxülislam təqaüdündən; yüksək göstəricilərə malik olan 3 (üç) tələbə akademik Vasim Məmmədəliyev adına təqaüddən istifadə edəcək. Həmçinin MDTF-nin tələbələrin sosial vəziyyətlərinin yaxşılaşdırılması məqsədilə ayırdığı maddi yardımdan da bəzi tələbələr yararlana biləcəklər.
Rektor, həmçinin vurğulayıb ki, tələbələr tədris ili ərzində pulsuz kitab, ödənişsiz yemək və digər xərclərlə də təmin olunurlar.

Состоялось мероприятие по случаю Дня знаний
Ректор Азербайджанского института теологии (АИТ), доцент Агиль Ширинов встретился со студентами I курса.
Сначала светлая память великого лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь ради территориальной целостности страны, была почтена минутой молчания. Прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Агиль Ширинов поздравил студентов I курса по случаю начала нового учебного года, пожелал им успехов в дальнейшей деятельности. Ректор АИТ отметил, что студенты станут профессионалами своего дела, если рационально проведут годы учебы, смогут осознать пользу науки и знаний.
А.Ширинов подчеркнул заботу и внимание общенационального лидера Гейдара Алиева, 100-летие со дня рождения которого было отмечено, к здоровому развитию, образованию, занятию молодым поколением достойного места в жизни.
Далее ректор рассказал об условиях, созданных в АИТ для студентов, уровне образования, отношениях между преподавателями и студентами. Он сообщил, что в новом учебном году наряду с уроками, студенты смогут участвовать в различных дополнительных курсах. Среди них можно отметить курсы арабского и английского языка, а также профессиональной подготовки.
Рассказавший о летних и зимних школах, организованных АИТ, А.Ширинов отметил, что студенты с высокими показателями успеваемости в течение семестра, благодаря этому проекту получат возможность ознакомиться с различными регионами страны, принять участие в научных семинарах.
Ректор довел до внимания, что Институт теологии старается построить связи с зарубежными вузами. С помощью протоколов сотрудничества, программ Эрасмус+, Мевлана студенты могут продолжить обучение в университетах разных стран.
Агиль Ширинов также рассказал о стипендиях, подлежащих выплате студентам с высокими показателями в течение семестра. Он сообщил, что в течение срока обучения студенты получают стипендию. 1 (один) студент по специальности «Религиоведение» с высокими показателями в течение семестра получит стипендию имени общенационального лидера Гейдара Алиева, учрежденную Государственным комитетом по работе с религиозными организациями (ГКРРО), оплачиваемую Фондом пропаганды духовных ценностей (ФПДЦ); 1 (один) студент по специальности «Исламоведение» с высокими показателями в течение семестра получит стипендию Шейх-уль-ислам, учрежденную Управлением мусульман Кавказа (УМК); 3 студента с высокими показателями в течение семестра получат стипендию имени академика Васима Мамедалиева. Также, некоторые студенты смогут воспользоваться материальной помощью, выделенной ФПДЦ с целью улучшения их социального положения.
Ректор, также довел до внимания, что в течение учебного года студенты обеспечиваются книгами, питанием и др. на бесплатной основе.