Beynəlxalq Ərəb Dili Gününə həsr olunmuş tədbir təşkil edilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 18 dekabr – Beynəlxalq Ərəb Dili Gününə həsr olunmuş tədbir təşkil edilib.
Tədbir İnstitutun IV tədris ilində təhsil alan tələbə Murad Kərəmovun təqdimatında Qurani-Kərimdən ayələrin oxunması ilə başlayıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən İnstitutun rektoru, dosent Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra, ərəb dilinin əhəmiyyətindən, onun müqəddəs Qurani-Kərimin dili olmasından, habelə İslam sivilizasiyasının hakim dili olmasından danışıb. O, qeyd edib ki, söz ehtiyatına görə, dünyanın ən zəngin dillərindən hesab edilən ərəb dili digər dillərə də öz təsirini göstərib. Orta əsrlərdə başqa dillərdən də ərəb dilinə xeyli kitab tərcümə edilmiş və bununla da ərəb dili daha da zənginləşmişdir. A.Şirinov ərəb dilini bilmədən “Dinşünaslıq” və “İslamşünaslıq” ixtisaslarında dərin bilik əldə etməyin, islami irsimizin dərin köklərini araşdırmağın mümkün olmadığını bildirib.
Tədbirin moderatoru, İnstitutun Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradov bildirib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu təsis edildikdən sonra fasiləsiz olaraq, hər il Beynəlxalq Ərəb Dili Gününü müxtəlif formatlarda qeyd edib. O, keçirilən tədbirlər haqqında geniş məlumat verərək bildirib ki, ötən dövr ərzində “Ərəb dili elmin, dinin və mədəniyyətin dilidir” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans, “Ərəb dili ilahi mənanın ifadəsi kimi” adlı seminar və digər müzakirələr təşkil edilib. Sonda ali təhsil müəssisəsində ərəb dili ilə bağlı fəaliyyəti özündə əks etdirən film nümayiş olunub.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a commemorative event on December 18 dedicated to International Arabic Day.
Murad Karamov, a student in the fourth academic year, started the event by reading verses from the Holy Quran.
After greeting the attendees, Rector Agil Shirinov spoke about the importance of the Arabic language, the language of the Holy Quran as well as the ruling language of Islamic civilization. He noted that the Arabic language, which has a large vocabulary and is considered one of the richest in the world, has influenced other languages. Many books were translated into Arabic from other languages during the Middle Ages, enriching the Arabic language. According to A. Shirinov, without knowing Arabic, it is impossible to gain a deep understanding of Religious Studies and Islamic Studies majors and explore the deep roots of our Islamic heritage.
Moderator of the event, Associate Professor Ilkin Alimuradov, Head of the Department of Languages and Social Sciences at the Institute, stated that since its inception, Azerbaijan Institute of Theology has celebrated International Arabic Language Day in various formats every year. He provided detailed information about the events, stating that an international scientific conference on "Arabic language as a language of science, religion, and culture," a seminar on "Arabic language as an expression of divine meaning," and other discussions had taken place in the previous period. Finally, a film depicting activities related to the Arabic language was shown.