Azərbaycan Milli Mətbuatının yaranmasından 146 il ötür
Görkəmli ziyalı və maarifçi-publisist Həsən bəy Zərdabinin 22 iyul 1875-ci ildə Azərbaycan dilində nəşr etdirdiyi “Əkinçi” qəzeti ilə əsası qoyulmuş Azərbaycan Milli Mətbuatı bütün dövrlərdə həqiqət carçısı olmuş, cəmiyyəti düşündürən problemləri, dövrün mütərəqqi ideyalarını əks etdirmiş, xalqımızın maariflənməsində, milli və bəşəri dəyərlərin təbliğində mühüm rol oynamışdır.
Müxtəlif tənəzzül və intibah dövrləri keçən Azərbaycan Milli Mətbuatı cəmiyyətin proseslərə baxışını əks etdirməyi bacarmışdır.
Müstəqilliyimizin ilk dövrlərindən mətbuat və söz azadlığı, kütləvi informasiya vasitələrinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilib. Ulu öndər Heydər Əliyev hər zaman mətbuatın cəmiyyətə təsir gücünü yüksək qiymətləndirib. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan mətbuatı ilə bağlı ilk fərmanı da ümummilli lider Heydər Əliyev imzalayıb. Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il 16 avqust tarixli “Azərbaycan Respublikasında söz, düşüncə və informasiya azadlığının təmin edilməsi tədbirləri haqqında” fərmanı ilə ölkədə kütləvi informasiya vasitələri üzərində senzura ləğv edilib. Bu fərman kütləvi informasiya vasitələrinin sürətli inkişafına ciddi təkan verməklə yanaşı, onların rasionallığının artırılması sahəsində geniş Dövlət Proqramının əsas istiqamətlərini müəyyən edib. Ümummilli lider Heydər Əliyev “Bizim ümumi məqsədimiz mətbuata daha çox azadlıq vermək, söz azadlığını daha geniş təmin etmək, Azərbaycanda demokratiyanı bütün sahələr üzrə inkişaf etdirməkdən ibarətdir” söyləməklə, açıq sözün, həqiqəti əks etdirən informasiyaların tərəfdarı, mətbuat azadlığının qarantı olduğunu bəyan edib. Heydər Əliyev siyasi kursunun uğurlu davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin azad medianın inkişafı sahəsində gördüyü tədbirlər hüquqi dövlətin və vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına da əsaslı təsirini göstərməkdədir.
Prezident İlham Əliyevin mətbuatın inkişafı, jurnalistlərin rifahı naminə atdığı addımlar, kütləvi informasiya vasitələrinə dəstək, media işçilərinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi tədbirləri, həmçinin Milli Mətbuatın inkişafındakı xidmətlərinə görə jurnalistlərin fəxri adlarla təltif edilməsi mətbuata qayğının bariz nümunəsidir.
Hazırda respublikada müxtəlif qəzet və jurnallar nəşr olunur, internet qəzetçilik fəaliyyət göstərir. İnformasiya texnologiyalarının inkişafı ilə Azərbaycan mətbuatı qlobal məlumat mühitinin müəyyənləşdirdiyi fəaliyyət prinsiplərinə uyğunlaşaraq tərəqqi etməkdədir.
Qeyd etmək istərdik ki, ölkəmiz 44 günlük Vətən Müharibəsində döyüş meydanında olduğu kimi, informasiya savaşında da qələbə qazanıb. Media nümayəndələri həm haqlı savaşımızı işıqlandırmağa çalışdılar, həm də səfərbərlik çərçivəsində ön cəbhədə torpaqlarımızı qorudular.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu fəaliyyətə başladığı vaxtdan etibarən, kütləvi informasiya vasitələri ilə əlaqələrini inkişaf etdirir. Vətənpərvərlik hisslərinin aşılanmasında, milli və ümumbəşəri, o cümlədən multikultural dəyərlərin, dini sabitliyin, tolerantlığın qorunmasında və təbliğində media nümayəndələri vəzifələrinin öhdəsindən layiqincə gəlirlər.
Milli Mətbuatın yaranmasının 146 illiyi münasibətilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu da ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyətini obyektiv işıqlandıran, fəallığı ilə seçilən mətbuat nümayəndələrini təbrik edib.

Исполняется 146 лет со дня создания азербайджанской национальной прессы
Исполняется 146 лет со дня создания азербайджанской национальной прессы и выпуска в свет первой газеты на азербайджанском языке. 22 июля 1875 года выдающийся интеллектуал и просветитель-публицист Гасан бек Зардаби опубликовал первый номер газеты Əkinçi ("Пахарь") на азербайджанском языке, тем самым став основателем азербайджанской национальной прессы. Газета во все времена была вестником истины, отражала проблемы общества, прогрессивные идеи времени, играла важную роль в просвещении народа, продвижении национальных и общечеловеческих ценностей.
Азербайджанская национальная пресса, пережившая периоды как упадка, так и возрождения, всегда отражала взгляд общества на происходящие события.
С ранних дней обретения независимости предпринимались последовательные меры по защите свободы печати и слова, обеспечению материально-технической базы для средств массовой информации. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда высоко ценил влияние прессы на общество. Неслучайно, что первый указ об азербайджанской прессе был подписан именно общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Указом Общенационального лидера Гейдара Алиева «О мерах по обеспечению свободы слова, мысли и информации в Азербайджанской Республике» от 16 августа 1998 года в стране была отменена цензура в средствах массовой информации. Наряду с тем, что этот указ дал серьезный толчок развитию средств массовой информации, он определил основные направления широкой
Государственной Программы в сфере повышения их рациональности. Заявив, что общей целью является предоставление большей свободы прессе, обеспечение свободы слова и развитие демократии, Общенациональный лидер Гейдар Алиев, будучи сторонником свободы слова и предоставления правдивой информации стал гарантом свободы прессы. Меры, предпринимаемые успешным последователем политического курса Гейдара Алиева, Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым в сфере развития независимых средств массовой информации также оказывают значительное влияние на развитие правового государства и гражданского общества.
Наглядным примером внимания и заботы оказываемой прессе являются шаги, предпринимаемые Президентом Ильхамом Алиевым для развития прессы, благополучия журналистов, поддержки СМИ, усиления социальной защиты работников СМИ, а также присвоение журналистам почетных званий за их вклад в развитие национальной прессы.
В настоящее время в стране издаются различные газеты и журналы, развивается интернет-журналистика. С внедрением информационных технологий азербайджанская пресса развивается в соответствии с принципами работы глобальной информационной среды.
Следует отметить, что в ходе 44-дневной Отечественной войны наша страна одержала победу как на поле боя, так и в информационном пространстве. Представители СМИ освещали войну и доносили правдивую информацию и защищали наши земли на передовой в рамках мобилизации.
С момента основания Азербайджанский Институт Теологии развивает отношения со средствами массовой информации. Представители СМИ достойно справляются с обязательствами по патриотическому воспитанию, сохранению национальных, общечеловеческих и мультикультурных ценностей, защите религиозной стабильности и толерантности.
По случаю 146-летия создания национальной прессы Азербайджанский Институт Теологии также поздравил представителей средств массовой информации, освещающих деятельность высшего учебного заведения.