“Akademik Vasim Məmmədəliyevin ilahiyyat və şərqşünaslıq elmlərinə verdiyi töhfələr” mövzusunda respublika elmi konfransının materialları çap olunub
26 İyul, 2021
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) təşkilatçılığı ilə keçirilən “Akademik Vasim Məmmədəliyevin ilahiyyat və şərqşünaslıq elmlərinə verdiyi töhfələr” mövzusunda respublika elmi konfransının materialları çap olunub.
Kitabda filologiya elmləri doktoru, professor İmamverdi Həmidovun, professor Nəsrulla Məmmədovun, filologiya elmləri doktoru Nəsib Göyüşovun, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Zəkiyyə Əbilovanın, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Fuad Nurullayevin, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məmmədəli Babaşlının, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əsmətxanım Məmmədovanın və digər tanınmış alimlərin ilahiyyat və şərqşünaslıq elmlərinə aid məqalələri çap olunub.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aqil Şirinov konfrans materiallarına yazdığı ön sözdə qeyd edib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə akademik Vasim Məmmədəliyevin xatirəsinə həsr olunmuş respublika elmi konfransının mərhum akademikin irsinin ilahiyyatçı və şərqşünaslar tərəfindən bundan sonra da layiqincə davam etdirilməsi, həmçinin görkəmli alimin həyat və yaradıcılığına həsr olunacaq yerli və beynəlxalq konfransların təşkilinə mühüm töhfə verəcəyinə inanırıq.
Qeyd edək ki, Vasim Məmmədəliyev 1981-1991-ci illərdə Bakı Dövlət Universiteti Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı, 1991-1992-ci illərdə BDU-nun humanitar fakültələr üzrə prorektoru, həmçinin 1991-ci ildən Ərəb filologiyası kafedrasının müdiri, eyni zamanda, 1993-cü ildən İlahiyyat fakültəsinin dekanı vəzifələrində çalışıb. 27 dekabr 2018-ci ildən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Himayəçilər Şurasının üzvü olub.

Опубликованы материалы республиканской научной конференции на тему «Вклад академика Васима Мамедалиева в теологию и востоковедение»
26 Июль, 2021
Опубликованы материалы республиканской научной конференции на тему «Вклад академика Васима Мамедалиева в теологию и востоковедение». Конференция организована Азербайджанским Институтом Теологии (АИТ).
В книге представлены статьи на темы теология и востоковедение доктора филологических наук, профессора Имамверди Хамидова, профессора Насруллы Мамедова, доктора филологических наук Насиба Гоюшова, доктора наук по философии Закии Абиловой, доктора философии по философии Фуада Нуруллаева, доктора философии по теологии, доцента Мамедали Бабашли, доктора философии по филологии, доцента Асметханым Мамедовой и других известных учёных.
Ректор АИТ, доктор философии по теологии, доцент Агиль Ширинов во вступительном слове к материалам конференции отметил, что организованная Азербайджанским Институтом Теологии республиканская научная конференция, посвященная памяти академика Васима Мамедалиева, внесёт значительный вклад в дальнейшее продолжение теологами и востоковедами деятельности академика и организацию местных и международных конференций, посвященных жизненному пути и работам выдающегося учёного.
Следует отметить, что с 1981 по 1991 годы Васим Мамедалиев был деканом факультета востоковедения Бакинского государственного университета. В 1991-1992 годах занимал должность проректора по гуманитарным факультетам БГУ, с 1991 года работал заведующим кафедрой арабской филологии, а с 1993 года занимал должность декана факультета Теологии. С 27 декабря 2018 года был членом попечительского совета Азербайджанского Института Теологии.