Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri arasında Fiqh yarışması keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) tələbələri arasında Fiqh yarışması keçirilib. Müsabiqə "ZOOM" platforması üzərindən təşkil olunub.
Yarışmanın münsiflər heyətində İnstitutun İslamşünaslıq kafedrasını müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov, müəllimlərdən – fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru İbrahim Quliyev, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Səmədov təmsil olunublar.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, dərin dini və dünyəvi biliklərə, yüksək intellektə malik kadrların yetişdirilməsi İnstitutun qarşıya qoyduğu vəzifələrdəndir.
A.Şirinov vurğulayıb ki, belə yarışmalar gənclərin ümumi biliyini və dünyagörüşünü artırır, onlara öz biliklərini sərbəst ifadə etmək təcrübəsi qazanmağa imkan verir.
Rektor daha sonra qeyd edib ki, fiqh, hədis, əqaid elmləri üzrə tələbələr arasında mütəmadi olaraq müsabiqələr təşkil ediləcək.
Fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov söz alaraq, gənclərə müsabiqənin şərtləri haqqında ətraflı məlumat verib, yarışmanın ilk dəfə keçirildiyini, lakin mütəmadi davam edəcəyini vurğulayıb.
Tələbələr tərəfindən maraqla qarşılanan yarışmada qaliblər münsiflər heyətinin qiymətləndirməsi əsasında müəyyən olunub. Beləliklə, Fiqh yarışmasında birinci yerə Peyman Xəlilov, ikinci yerə Bəhruz Orucov, üçüncü yerə isə Aytac Əhmədzadə layiq görülüblər.
Müsabiqənin sonunda qaliblər mükafatlandırılıb, iştirakçılara diplom və təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, ali təhsil müəssisəsində tələbələrin dünyagörüşünün formalaşdırılması, intellektual səviyyələrinin, elmi biliklərinin artırılması, gələcəkdə mütəxəssis kimi yetişmələri üçün müxtəlif yarışmalar, müsabiqələr keçirilir.

Среди студентов Азербайджанского института теологии состоялся конкурс по дисциплине «Фикх»
Среди студентов Азербайджанского института теологии (АИТ) проведен конкурс по дисциплине «Фикх». Конкурс был организован на платформе ZOOM.
В жюри конкурса были представлены заведующий кафедрой исламоведения Института, доктор философии по философии Ахмед Ниязов, а из преподавателей – доктор философии по философии Ибрагим Гулиев, доктор философии по философии Вюгар Самедов.
Ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов поприветствовал участников мероприятия и отметил, что воспитание кадров, обладающих глубокими религиозными и светскими знаниями, высоким интеллектом, является одной из задач Института.
А.Ширинов подчеркнул роль таких конкурсов в расширении общих знаний и мировоззрения молодежи, получении ими опыта свободного выражения своих знаний.
Далее ректор сообщил, что конкурсы по наукам фикх, хадис, агаид будут регулярно проводиться среди студентов.
Доктор философии по философии Ахмед Ниязов дал молодежи подробную информацию об условиях конкурса, отметил, что конкурс состоялся впервые, однако будет проводиться на регулярной основе.
Победители конкурса, который был встречен студентами с интересом, были определены на основании оценки жюри. Первое место в конкурсе по дисциплине «Фикх» занял Пейман Халилов, второе место – Бахруз Оруджев, третье место – Айтадж Ахмедзаде.
В конце конкурса победители были вознаграждены, а участникам были вручены дипломы и благодарственные письма.
Отметим, что в высшем учебном заведении проводятся различные конкурсы и соревнования в целях формирования мировоззрения, повышения интеллектуального уровня и научных знаний, воспитания студентов в качестве специалистов.