Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədovun kitabı çapdan çıxıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədovun “Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri: tarix və müasirlik” adlı kitabı Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun dəstəyi ilə çap olunub.
Kitab “Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri”, “Dövlət-din münasibətlərinin hüquqi tənzimlənməsi”, “Azərbaycanda din təhsili” fəsillərindən ibarətdir.
Kitabda Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin üç mərhələsi – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti, sovet və müstəqillik dövrlərinin tarixi tədqiq edilir. Bu müddətdə dinə münasibət, bu sahədə görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər haqqında geniş məlumat verilir. Eyni zamanda, Azərbaycanda din təhsilinin tarixinə, dövlət-din münasibətlərinin hüquqi aspektlərinə, radikalizmlə mübarizə sahəsində son illər görülən işlərə toxunulur.
Müəllif kitabda qeyd edir ki, Azərbaycan qədim dövrlərdən müxtəlif dinlərin yayıldığı, sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşadığı məkan olmuşdur. Burada yaşayan ayrı-ayrı dinlərin mənsubları tarixin heç bir dönəmində ayrı-seçkiliyə məruz qalmayıblar.
Elmi tədqiqat əsəri dinşünaslar, ilahiyyatçılar, şərqşünaslar, tarixçilər, dinlə əlaqəli sahələrdə tədqiqat aparan mütəxəssislər, həmçinin ali məktəb müəllimləri və tələbələri üçün nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu kitab və dərsliklərin nəşri ilə bağlı bir sıra layihələr həyata keçirir. “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihəyə institutun müəllimlərinin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının nəşri daxildir. Bununla yanaşı, institutun qarşısına qoyduğu məqsədlərdən biri də ilahiyyat sahəsində problemləri araşdırmaq, beynəlxalq standartlara cavab verən tədqiqatlar aparmaq və onları nəşr etdirməkdir.

Книга ректора АИТ Джейхуна Мамедова вышла из печати
Книга ректора Азербайджанского института теологии, доктора философии по теологии Джейхуна Мамедова под названием «Государственно-религиозные отношения в Азербайджане: история и современность» опубликована при поддержке Фонда пропаганды нравственных ценностей при Государственном комитете по работе с религиозными структурами.
Книга состоит из трех глав: «Государственно-религиозные отношения в Азербайджане», «Правовое регулирование государственно-религиозных отношений», «Религиозное образование в Азербайджане».
В книге исследуются три этапа государственно-религиозных отношений в Азербайджане: история периода Азербайджанской Демократической Республики, советского периода и периода независимости. Предоставляется обширная информация об отношении к религии, работах, проделанных, мероприятиях, осуществленных в этой сфере, за этот период. В то же время рассказывается об истории религиозного образования в Азербайджане, правовых аспектах государственно-религиозных отношений, работах, проделанных за последние годы в сфере борьбы с радикализмом.
В книге автор отмечает, что с древних времён Азербайджан был местом, где распространялись и существовали в условиях мира и спокойствия разные религии. Представители разных религий, проживающие здесь, не подвергались дискриминации на каком-либо этапе истории.
Научно-исследовательское произведение предусмотрено для религиоведов, теологов, востоковедов, историков, специалистов, проводящих исследования в сферах, связанных с религией, а также, для преподавателей и студентов высших школ.
Напомним, что Азербайджанский институт теологии осуществляет ряд проектов в связи с публикацией книг и учебных пособий. Проект «Теологические публикации» включает публикацию книг наших преподавателей и специалистов, занятых в этой сфере. В то же время, одной из целей Института является изучение проблем в сфере теологии, проведение исследований, отвечающих международным стандартам, и их публикация.