Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədovun kitabı çapdan çıxıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədovun “Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri: tarix və müasirlik” adlı kitabı Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun dəstəyi ilə çap olunub.
Kitab “Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri”, “Dövlət-din münasibətlərinin hüquqi tənzimlənməsi”, “Azərbaycanda din təhsili” fəsillərindən ibarətdir.
Kitabda Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin üç mərhələsi – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti, sovet və müstəqillik dövrlərinin tarixi tədqiq edilir. Bu müddətdə dinə münasibət, bu sahədə görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər haqqında geniş məlumat verilir. Eyni zamanda, Azərbaycanda din təhsilinin tarixinə, dövlət-din münasibətlərinin hüquqi aspektlərinə, radikalizmlə mübarizə sahəsində son illər görülən işlərə toxunulur.
Müəllif kitabda qeyd edir ki, Azərbaycan qədim dövrlərdən müxtəlif dinlərin yayıldığı, sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşadığı məkan olmuşdur. Burada yaşayan ayrı-ayrı dinlərin mənsubları tarixin heç bir dönəmində ayrı-seçkiliyə məruz qalmayıblar.
Elmi tədqiqat əsəri dinşünaslar, ilahiyyatçılar, şərqşünaslar, tarixçilər, dinlə əlaqəli sahələrdə tədqiqat aparan mütəxəssislər, həmçinin ali məktəb müəllimləri və tələbələri üçün nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu kitab və dərsliklərin nəşri ilə bağlı bir sıra layihələr həyata keçirir. “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihəyə institutun müəllimlərinin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının nəşri daxildir. Bununla yanaşı, institutun qarşısına qoyduğu məqsədlərdən biri də ilahiyyat sahəsində problemləri araşdırmaq, beynəlxalq standartlara cavab verən tədqiqatlar aparmaq və onları nəşr etdirməkdir.

The book written by Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, has been published
The book entitled State-Religion Relations in Azerbaijan: Past and Present written by PhD Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, has been published by the support of of the Fund for Propagation of Spiritual Values under the subordination of The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan.
The book consists of the chapters entitled State-Religion Relations in Azerbaijan, Legal Regulation of State-Religion Relations and Religious Education in Azerbaijan.
The author investigates three stages of state-religion relations in Azerbaijan: Azerbaijan Democratic Republic, Soviet Union and independent period. It gives thorough information on the attitude towards religion, works and activities carried out in religious field. Moreover, it touches upon the legal aspects of state-religion relations and the recent work implemented to combat radicalism.
The author notes that Azerbaijan has been a place where diverse nations and religions coexisted peacefully since the ancient times. Members of different religions have never been subject to discrimination during any period in history.
The book is intended for theologians, scholars of oriental studies, historians, religious researchers as well as teachers and students.
Azerbaijan Institute of Theology carries out a number of projects concerning the publication of books and textbooks. The project of Theological Publications includes the publication of books by the Institute teachers and specialists working in this field. Apart from this, the Institute aims to investigate the issues in the field of theology and publish researches that meet international requirements.