Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna qəbul balı artıb
2019/2020-ci tədris ili üzrə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna qəbul olan tələbələrin qəbul balı artıb.
Ali təhsil müəssisəsinə ödənişsiz əsaslarla DİM tərəfindən III ixtisas qrupu üzrə həyata keçirilən qəbul imtahanında Dinşünaslıq ixtisası üzrə ən aşağı bal 292, ən yüksək bal 523, İslamşünaslıq ixtisası üzrə ən aşağı bal 200, ən yüksək bal isə 390 olub. Müvafiq olaraq ixtisaslar üzrə ümumi orta bal 346,3 və 260 bal təşkil edib. Qəbul olunanların 50 faizi 300 baldan yuxarı bal toplayan abituriyentlərdir. Otuz faiz tələbə isə 350-550 bal toplayaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu seçib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb. Ali təhsil müəssisəsi bu il ikinci dəfə tələbə qəbulu həyata keçirib. Keçən il keçid balı 150 bal olsa da, bu il bu rəqəm iki dəfəyə qədər yüksəlib.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təhsilin bütün pillələri üzrə tam ödənişsiz qəbul həyata keçirilir. Ali təhsil müəssisəsinin tələbələri ödənişsiz geyim və dərsliklərlə təmin olunurlar. İnstitutda pulsuz təşkil olunan müxtəlif dil kurslarında tələbələr mükəmməl səviyyədə ingilis və ərəb dillərini öyrənə bilərlər.
İnstitutda müasir sosial elmlərin metodları əsasında İslamla yanaşı, digər dünya dinlərinin inanc, ibadət, əxlaq sistemi və ictimai strukturları, həmçinin dini elmlərlə yanaşı, Fəlsəfə, Sosiologiya, Psixologiya, Multikulturalizm, eləcə də digər sosial və humanitar elmlər tədris olunur.
İnstitut təhsil və elm sahəsində qarşılıqlı münasibətlər qurmaq; tələbə, müəllim mübadiləsi həyata keçirmək; tədris prosesindəki təcrübələrlə əyani surətdə tanış olmaq, bu sahə üzrə mövcud yenilikləri öyrənmək, mədəni əlaqələr qurmaq və möhkəmləndirmək məqsədilə dünyanın müxtəlif universitetləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri yaradır.

Проходной балл в Азербайджанский институт теологии повысился
Проходной балл студентов, поступивших в Азербайджанский институт теологии за 2019/2020 учебный год, повысился.
На вступительном экзамене по III группе специальности, проведенном ГЭЦ, на бесплатное обучение в высшем учебном заведении, самый низкий балл по специальности «Религиоведение» составил 292, самый высокий балл – 523, а по специальности «Исламоведение» самый низкий балл составил 200, самый высокий балл – 390 баллов соответственно. Общий средний бал по специальностям составил 346,3 и 260 баллов соответственно. 50 процентов поступивших набрало более 300 баллов. 30 процентов студентов набрали 350-550 баллов и выбрали Азербайджанский институт теологии.
Отметим, что Азербайджанский институт теологии был создан по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года. В этом году высшее учебное заведение во второй раз осуществило прием студентов. Хотя в прошлом году проходной балл составлял 150, в этом году этот показатель повысился вдвое.
Для информации сообщаем, что в Азербайджанском институте теологии образование на всех ступенях полностью бесплатное. Студенты высшего учебного заведения бесплатно обеспечиваются одеждой и учебными пособиями. Студенты могут в совершенстве выучить английский и арабский языки на различных языковых курсах, бесплатно организуемых в институте.
В институте с помощью современных методов социальных наук наряду с Исламом, преподается, также, система веры, поклонения, нравственности и общественные структуры мировых религий, в том числе наряду с религиозными науками преподаются философия, социология, психология, мультикультурализм, а также другие социальные и гуманитарные науки.
Институт строит сотруднические связи с различными университетами мира с целью создания взаимоотношений в сфере образования и науки, осуществление обмена студентами, преподавателями, очного ознакомления с практиками в процессе образования, изучения новшеств, существующих в этой сфере, создания и укрепления культурных связей.