Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna qəbul balı artıb
2019/2020-ci tədris ili üzrə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna qəbul olan tələbələrin qəbul balı artıb.
Ali təhsil müəssisəsinə ödənişsiz əsaslarla DİM tərəfindən III ixtisas qrupu üzrə həyata keçirilən qəbul imtahanında Dinşünaslıq ixtisası üzrə ən aşağı bal 292, ən yüksək bal 523, İslamşünaslıq ixtisası üzrə ən aşağı bal 200, ən yüksək bal isə 390 olub. Müvafiq olaraq ixtisaslar üzrə ümumi orta bal 346,3 və 260 bal təşkil edib. Qəbul olunanların 50 faizi 300 baldan yuxarı bal toplayan abituriyentlərdir. Otuz faiz tələbə isə 350-550 bal toplayaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu seçib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb. Ali təhsil müəssisəsi bu il ikinci dəfə tələbə qəbulu həyata keçirib. Keçən il keçid balı 150 bal olsa da, bu il bu rəqəm iki dəfəyə qədər yüksəlib.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təhsilin bütün pillələri üzrə tam ödənişsiz qəbul həyata keçirilir. Ali təhsil müəssisəsinin tələbələri ödənişsiz geyim və dərsliklərlə təmin olunurlar. İnstitutda pulsuz təşkil olunan müxtəlif dil kurslarında tələbələr mükəmməl səviyyədə ingilis və ərəb dillərini öyrənə bilərlər.
İnstitutda müasir sosial elmlərin metodları əsasında İslamla yanaşı, digər dünya dinlərinin inanc, ibadət, əxlaq sistemi və ictimai strukturları, həmçinin dini elmlərlə yanaşı, Fəlsəfə, Sosiologiya, Psixologiya, Multikulturalizm, eləcə də digər sosial və humanitar elmlər tədris olunur.
İnstitut təhsil və elm sahəsində qarşılıqlı münasibətlər qurmaq; tələbə, müəllim mübadiləsi həyata keçirmək; tədris prosesindəki təcrübələrlə əyani surətdə tanış olmaq, bu sahə üzrə mövcud yenilikləri öyrənmək, mədəni əlaqələr qurmaq və möhkəmləndirmək məqsədilə dünyanın müxtəlif universitetləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri yaradır.

The admission score for AIT applicants has increased
The admission score for the applicants of Azerbaijan Institute of Theology for the 2019-2020 academic year has increased.
In the 2019-2020 academic year, the minimum score for the Religious Studies major has been 292 and the highest score 523. For the Islamic Studies major, the minimum admission score was 200 and the highest score 390. The overall average score among the majors was 346.3 and 260. 50% of the admitted students are the applicants who scored more than 300 points. 30% of the applicants chose Azerbaijan Institute of Theology scoring 350-550 points.
Azerbaijan Institute of Theology was established by President of the Republic, Mr. Ilham Aliyev’s order dated February 9, 2018. The Institute is announcing admission for the second time this year. In the previous year, the minimum admission score was 150 points, however, this year the number has doubled.
The education at Azerbaijan Institute of Theology is tuition-free for all education levels. Students are provided with free uniforms and textbooks. The Institute offers free language courses for studying English and Arabic.
Apart from Islam, belief, moral system and social structure of other world religions as well as social and human sciences such as philosophy, sociology, psychology, multiculturalism and other subjects are taught at the Institute.
The Institute establishes relations with different world universities for mutual collaboration, student-teacher exchange, study of the experience in the educational process, awareness of the innovations in this field and the establishment of cultural relations.