Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun heyəti Qəbələ rayonunun Nic qəsəbəsinə səfər edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) əməkdaşları və tələbələri Qəbələ rayonunun Nic qəsəbəsinə səfər ediblər.
İnstitutun kollektivi Qəbələ Rayon İcra Hakimiyyətinin məsul işçiləri ilə birlikdə şəhərin mərkəzindəki Heydər Əliyev parkına gələrək Ümummilli Liderin abidəsi önünə tər çiçəklər düzüb, dahi rəhbərin xatirəsini ehtiramla yad edib.
Daha sonra İnstitut heyəti Qəbələ Rayon Şəhidlik Xiyabanına gələrək ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünün təmin olunması uğrunda şəhid olmuş soydaşlarımızın xatirəsini ehtiramla yad edib, ruhlarına dualar oxuyub, məzarları üzərinə gül dəstələri düzüb.
Səfər zamanı Qəbələ şəhər məscidinə ziyarət təşkil olunub. Qəbələ şəhər məscidini ziyarət zamanı kollektivə məlumat verilib ki, müəssisədə eyni vaxtda 450 kişi, 150 qadın olmaqla, ümumilikdə, 600 mömin ibadət edə bilir. Məscidin divarlarına müqəddəs Qurani-Kərimdən surələr yazılmış, sütunları isə Azərbaycan nəqqaşlıq məktəbinin və Şərq ornamentlərinin nadir nümunələrindən istifadə olunmaqla dini rəmzlərlə bəzədilmişdir. Məscidin həyətində, həmçinin imam, dərs, kitabxana, mərasim, qadın və kişilər üçün dəstəmaz otaqları, eləcə də digər köməkçi tikililər inşa olunub.
Qəbələ Arxeoloji Mərkəzini ziyarət edən Aİİ kollektivinə məlumat verilib ki, Mərkəzin üçmərtəbəli binası sərgi salonu, arxeoloji fond, bərpa laboratoriyası, konfrans zalı və arxeoloqların çalışdığı otaqlardan ibarətdir.
Daha sonra Aİİ əməkdaşları və tələbələri Qəbələ rayonunun Nic qəsəbəsində yerləşən “Cotari” Alban-Udi Kilsəsində və Müqəddəs Məryəm Ana Kilsəsində olublar. Aİİ heyətinə məlumat verilib ki, dünyada yaşayan udilərin sayı 10 minə yaxındır. Altı mindən çox əhalisi olan Nic qəsəbəsində 4 mindən artıq udi yaşayır. Qəsəbədə udilər öz dillərini, dinlərini, adət-ənənələrini minillərdir qoruyub saxlayırlar. Qəsəbədə, həmçinin ibtidai sinif şagirdləri üçün udi dili tədris olunur. Hər iki kilsə haqqında geniş məlumat verilib. Nəzərə çatdırılıb ki, Müqəddəs Məryəm Ana Kilsəsi Azərbaycanda ən böyük kafedral məbəddir. Alban kilsələrinin tərtibatı çox zaman geniş olmayıb. Müqəddəs Məryəm Ana Kilsəsi 2019-cu ildə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bərpa olunmağa başlanmış və 2020-ci ilin noyabr ayında 44 günlük müharibə zamanı bərpa işləri başa çatdırılıb.
Ziyarətçilərin diqqətinə çatdırılıb ki, Nic qəsəbəsində “Orayın” Udi Mədəniyyət Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Qəsəbə ərazisində, həmçinin digər qədim tarixi abidələr də mövcuddur. Dünyanın etnik xəritəsində udi adlı etnos yalnız Azərbaycan ərazisində mövcuddur.

Сотрудники Азербайджанского института теологии посетили поселок Нидж Габалинского района
Сотрудники и студенты Азербайджанского института теологии (АИТ) посетили поселок Нидж Габалинского района.
Коллектив института вместе с ответственными работниками Исполнительной власти Габалинского района посетили разбитый в центре города парк Гейдара Алиева. Они возложили цветы к памятнику общенационального лидера и почтили его светлую память.
Затем сотрудники Института посетили Аллею Шехидов Габалинского района, чтобы почтить память наших соотечественников, отдавших свои жизни во имя обеспечения независимости и территориальной целостности нашей страны. Они прочитали молитвы об упокоении их душ и возложили цветы к их могилам.
В рамках визита было организовано посещение мечети в городе Габала. Во время посещения мечети города Габала коллектив узнал, что в помещении могут одновременно молиться в общей сложности до 600 верующих, в том числе 450 мужчин и 150 женщин. На стенах мечети написаны суры из Священного Корана, а колонны украшены религиозными символами с использованием редких образцов азербайджанской школы фресковой живописи и восточных орнаментов. Во дворе мечети также построены помещения для имама, занятий, библиотеки, церемоний, омовения для женщин и мужчин, а также другие вспомогательные здания.
Посетивший Габалинский археологический центр коллектив АИТ был проинформирован о том, что трехэтажное здание Центра состоит из выставочного зала, археологического фонда, реставрационной лаборатории, конференц-зала и комнат, в которых работают археологи.
Затем сотрудники и студенты АИТ посетили Албано-удинскую церковь «Чотари» и церковь Святой Девы Марии в поселке Нидж Габалинского района. Сотрудникам АИТ сообщили о том, что число удинов, проживающих в мире, составляет около 10 тысяч. В поселке Нидж с населением более шести тысяч человек проживает более 4 тысяч удинов. В поселке удины тысячелетиями сохраняют свой язык, религию и традиции. Удинский язык также преподается для учащихся начальных классов поселка. Была предоставлена подробная информация об обеих церквях. Было отмечено, что церковь Святой Девы Марии является самым большим кафедральным собором в Азербайджане. Планировка албанских церквей в основном не была просторной. В 2019 году Фондом Гейдара Алиева была начата реставрация церкви Святой Девы Марии, а в ноябре 2020 года в период 44-дневной войны реставрационные работы были завершены.
Посетители узнали о работающем в поселке Нидж Удинском культурном центре «Ораин». На территории поселка имеются и другие древние исторические памятники. На этнической карте мира этнос под названием «удины» существует только на территории Азербайджана.