Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “Vikipediya” könüllüləri ilə görüş keçirilib
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov “Vikipediya” könüllüləri ilə görüşdə bildirib ki, İnstitutda “Vikipediya” Metodik Mərkəzinin fəaliyyətə başlaması Azərbaycan həqiqətlərinin, tolerant və multikultural mühitin təbliği, ilahiyyat elmləri sahəsində müxtəlif məqalələrin yerləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
C. Məmmədov müasir dünyada informasiya texnologiyalarından istifadənin gündən-günə artdığını qeyd edib. Bildirib ki, bu gün sərbəst elektron resursu sayılan “Vikipediya” dövrümüzdə ən populyar axtarış sistemləri sırasındadır: “Bu vasitə ilə Azərbaycan həqiqətlərini dünyaya çatdırmaq üçün fəal olmalıyıq. Görüləcək işlər isə çoxdur. Təəssüf ki, bu gün mənfur düşmən Azərbaycan reallıqlarının saxtalaşdırılması üçün bu silahdan çox məharətlə istifadə edir. Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, təbliği və bu cəhdlərin qarşısının alınması üçün hər birimiz gücümüzü səfərbər etməliyik. “Vikipediya” qeyd etdiyim fəaliyyət yönündə bizə yeni imkanlar yaradır”. O, eyni zamanda, tələbələrə fərdi bilik və bacarıqlarının artırılması, intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrdə fəal olmağı tövsiyə edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) “Vikipediya” Metodik Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “Vikipediya” Metodik Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. Könüllülər “Vikipediya”nın Azərbaycan dili bölməsində dinşünaslıq, islamşünaslıq və digər sahələrə aid məqalələrin yazılması, sosial mediada yerləşdirilməsi və redaktə olunması ilə məşğul olurlar.
Məlumat üçün bildirək ki, İnstitut tələbələrin ictimai fəaliyyətdə fəal iştirakını təmin etmək, onların fərdi bacarıqlarının, intellektual səviyyələrinin, polemika qabiliyyətinin gücləndirilməsi məqsədilə müxtəlif layihələr həyata keçirir.

Azerbaijan Institute of Theology held a meeting with Wikipedia volunteers
AIT rector Jeyhun Mammadov noted that the initiation of the Wikipedia Center at the Institute is important from the aspect of promoting the truths of Azerbaijan, its tolerant and multicultural environment as well as creating various articles in the field of theology.
J.Mammadov noted that the use of information technology in the modern world is increasing. He said that being an independent electronic resource, Wikipedia is one of the most popular search engines of our time. There is much to be done. Unfortunately, our enemy skillfully uses this weapon to falsify the truths of Azerbaijan. We should mobilize our strength to deliver and promote the truth of Azerbaijan to the world communityas well as preventing negative efforts. Wikipedia gives us new opportunities for the activities I mentioned.” He also advised students to actively participate in projects aimed at improving their personal skills and knowledge.
Wikipedia Methodical Center started its activity at Azerbaijan Institute of Theology on the initiative of the Wikipedia methodology center of Central Scientific Library of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). Volunteers are writing, editing and publishing articles on theology, Islamic studies and other fields in the Azerbaijani language section of Wikipedia.
The Institute carries out various projects aimed at ensuring students’ active participation in public life, development of their personal, analytical and polemic skills.