Mingəçevir Dövlət Universitetində respublika elmi konfransı keçirilib
Mingəçevir Dövlət Universitetində “Şəxsiyyət, cəmiyyət, dövlət: qarşılıqlı münasibətlərə müasir yanaşmalar” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib. Konfrans Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin müvafiq əmri ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi sistemində fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrində 2019-cu ildə keçirilməli olan beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfrans və simpoziumlar çərçivəsində təşkil olunub.
Konfransı giriş sözü ilə açan Mingəçevir Dövlət Universitetinin rektoru Şahin Bayramov tədbirin təşkil olunmasında əsas məqsədin hazırki mərhələdə şəxsiyyət, cəmiyyət və dövlət arasında qarşılıqlı münasibətlərin məzmunu, xarakteri və inkişaf istiqamətləri üzrə elmi diskussiyaların aparılmasından, eləcə də mövzu üzrə müasir yanaşmalar və yeni nəzəri konsepsiyalar haqqında elmi məruzələrin dinlənilməsindən ibarət olduğunu bildirib. Elmi konfransa böyük maraq göstərildiyini qeyd edən Ş.Bayramov doqquz elmi istiqaməti əhatə edən konfransa respublikanın 22 ali təhsil müəssisəsindən, AMEA-nın 16 sahə elmi-tədqiqat institutundan və 5 digər təşkilatdan ümumilikdə 300-ə yaxın məqalə və tezis daxil olduğunu diqqətə çatdırıb.
Konfransın plenar iclasında Mingəçevir şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı İlham İsmayılov “İctimai-siyasi proseslərin inkişafında postmodern şəxsiyyətin rolu və əhəmiyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Mövzu ilə bağlı müasir elmi yanaşmalardan bəhs edən İ.İsmayılov müasir cəmiyyətin inkişafında mühüm rol oynayan şəxsiyyət amili barədə ətraflı məlumat verib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin postmodern şəxsiyyətlər arasında müstəsna yer tutuduğunu vurğulayan İ.İsmayılov dahi şəxsiyyətin müasir Azərbaycan cəmiyyətinin uzunmüddətli və davamlı inkişafı istiqamətindəki misilsiz xidmətlərindən danışıb. İ.İsmayılov XXI əsrdə Azərbaycanın yeni dövrün tələblərinə uyğun hərtərəfli tərəqqisinin təmin olunmasında ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin həlledici rolundan bəhs edib.
“Müasir dünyanın multikultural xarakteri: mövcud vəziyyət və Azərbaycan reallıqları” mövzusunda məruzə edən Mingəçevir Dövlət Universitetinin rektoru Şahin Bayramov müasir dünyada daimi sülh, davamlı tərəqqi və qarşılıqlı anlaşma mühitinin formalaşması və dayanıqlı inkişafın təmin olunması zərurəti nəticəsində yaranan multikulturalizm fenomeni barədə ətraflı məlumat verib. Ş.Bayramov cəmiyyətlərin hansı istiqamətlərdə inkişaf etməsindən asılı olmayaraq multikultural dəyərlərin və prinsiplərin təsir mexanizmlərini qoruyub saxladığını diqqətə çatdırıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin hələ XX əsrin 60-cı illərində multikulturalizmin alternativsiz olduğunu bəyan etdiyini vurğulayan Ş.Bayramov dahi rəhbərin tolerantlığı və multikulturalizmi müstəqil Azərbaycanın demokratik inkişafının əsas tərkib hissəsi hesab etdiyini bildirib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında artıq tarixi həqiqətə çevrilmiş Azərbaycan multikulturalzminin xüsusiyyətlərindən bəhs edən Ş.Bayramov 2016-cı ilin ölkəmizdə “Miltikulturalizm ili” elan edilməsinin əhəmiyyətindən danışıb. O, düşünülmüş və uzaqgörən dövlət siyasətinin nəticəsi olaraq əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş postmodern, tolerant və multikultural Azərbaycan cəmiyyətinin gündən-günə qüdrətləndiyini bildirib.
“Qloballaşma şəraitində dinin cəmiyyətdə yeri və rolu” mövzusunda məruzə edən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədov müasir Azərbaycan cəmiyyətində dinin əhəmiyyətindən və bu sahəyə göstərilən yüksək dövlət qayğısından bəhs edib. Dini fəaliyyətin idarə edilməsi sahəsində bir sıra ölkələrdə mənfi təcrübənin mövcudluğunu vurğulayan C.Məmmədov ölkəmizdə müşahidə olunan dözümlülük və milli-mənəvi dəyərlərə göstərilən yüksək diqqət barədə ətraflı məlumat verib. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılmasının əhəmiyyəti, sağlam nəslin yetişdirilməsinin vacibliyi, dini sahədə maarifləndirmə işinin gücləndirilməsi məsələlərinə toxunan C.Məmmədov müasir Azərbaycan cəmiyyətində dinlərarası dialoqa, tolerantlığın inkişafına və birgəyaşayış normalarının təmin olunmasına xüsusi diqqət yetirildiyini diqqətə çatdırıb.
“Müasir dövrdə Azərbaycanın milli iqtisadi inkişaf modelinin formalaşmasında şəxsiyyət, cəmiyyət və dövlət amilləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Mingəçevir Dövlət Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektor əvəzi professor Veysəl Əyyubov milli iqtisadi inkişafımızın xarakterik xüsusiyyətləri barədə ətraflı məlumat verib.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru professor Yadulla Həsənli konfransın əhəmiyyəti və aktuallığı barədə danışıb, mövzu üzrə müasir nəzəri yanaşmalar və praktiki təcrübələr haqqında ətraflı məlumat verib.
Konfrans çərçivəsində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu adından Mingəçevir Dövlət Universitetinə hədiyyələr təqdim olunub.
Konfrans işini üç bölmədə (Hümanitar; İqtisadiyyat və idarəetmə; Texnika və Ekologiya) davam etdirib.

В Мингячевирском государственном университете прошла республиканская научная конференция
В Мингячевирском государственном университете прошла республиканская научная конференция на тему «Личность, общество, государство: современные подходы к взаимоотношениям». Конференция была организована в рамках научных конференций и симпозиумов международного и республиканского уровня, которые должны быть проведены в высших учебных заведениях, входящих в систему Министерства образования Азербайджанской Республики, в 2019 году, утвержденных соответствующим приказом Министерства.
Открывший конференцию вступительной речью ректор Мингячевирского государственного университета Шахин Байрамов, отметил, что основной целью организации мероприятия является проведение научных дискуссий о содержании, характере и направлениях развития взаимоотношений личности, общества и государства на текущем этапе, также, заслушивание научных докладов о современных подходах и новых теоретических концепциях по теме. Подчеркнувший большой интерес, проявленный к научной конференции, Ш.Байрамов довел до внимания, что в конференцию, охватившую девять научных направлений, включено около 300 статей и тезисов из 22-х образовательных учреждений, 16-ти отраслевых научно-исследовательских институтов НАНА и 5-ти других организаций.
На пленарном заседании конференции глава Исполнительной власти Мингячевира Ильхам Исмаилов выступил с докладом на тему «Роль и значение постмодернистской личности в развитии социально-политических процессов». И.Исмаилов, рассказавший о современных научных подходах по этой теме, дал подробную информацию о факторе личности, играющем важную роль в развитии современного общества. И.Исмаилов, подчеркнувший исключительное место общенационального лидера Гейдара Алиева среди постмодернистских личностей, рассказал о неоценимых заслугах гениальной личности в долгосрочном и продолжительном развитии современного азербайджанского общества. И.Исмаилов довел до внимания решающую роль главы страны господина Ильхама Алиева в обеспечении в ХХI веке всестороннего прогресса Азербайджана в соответствии с требованиями нового периода.
Ректор Мингячевирского государственного университета Шахин Байрамов, выступивший с докладом на тему «Мультикультуральный характер современного мира: текущее состояние и реалии Азербайджана» дал подробную информацию о феномене мультикультурализма, образовавшемся в результате необходимости формирования в современном мире среды постоянного мира, продолжительного прогресса и взаимопонимания и обеспечения устойчивого развития. Ш.Байрамов отметил, что независимо от направлений развития общества сохраняют механизмы влияния мультикультуральных ценностей и принципов. Ш.Байрамов сказал, что еще в 60-е годы ХХ века общенациональный лидер Гейдар Алиев заявил о безальтернативности мультикультурализма, и сообщил, что толерантность и мультикультурализм гениального лидера являются составной частью демократического развития независимого Азербайджана. Ш.Байрамов рассказал об особенностях азербайджанского мультикультурализма, превратившегося в историческую реальность под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, и о значимости объявления 2016 года «Годом мультикультурализма» в стране. Он подчеркнул, что мощь постмодернистского, толерантного и мультикультурального азербайджанского общества, основа которого была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в результате его продуманной и дальновидной государственной политики, растет с каждым днем.
Выступивший с докладом на тему «Место и роль религии в обществе в условиях глобализации» ректор Азербайджанского института теологии Джейхун Мамедов рассказал о значении религии в современном азербайджанском обществе и особой заботе государства к этой сфере. Подчеркнувший наличие отрицательного опыта в сфере управления религиозной деятельностью в ряде стран Дж.Мамедов рассказал об особой заботе, проявляемой в нашей стране к толерантности и национально-нравственным ценностям. Дж.Мамедов, затронувший такие темы, как важность учреждения Азербайджанского института теологии, воспитания здорового поколения, усиление просветительской работы в религиозной сфере, отметил особое внимание, уделяемое в современном азербайджанском обществе межрелигиозному диалогу, развитию толерантности и обеспечению норм совместного проживания.
Заместитель проректора по научной работе Мингячевирского государственного университета Вейсал Эйюбов, выступивший с докладом на тему «Факторы личности, общества и государства в формировании модели развития национальной экономики Азербайджана в современном периоде», дал подробную информацию о характеристических особенностях развития национальной экономики в нашей стране.
Директор Научно-исследовательского института экономических изысканий Азербайджанского государственного экономического университета, профессор Ядулла Гасанли рассказал о значении и актуальности конференции, дал подробную информацию о современных теоретических подходах и практическом опыте по теме.
В рамках конференции от имени Азербайджанского государственного института теологии Мингячевирскому государственному университету были вручены подарки.
Конференция продолжила свою работу в трех секциях: «Гуманитарная», «Экономика и управление», «Техника и экология».