Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda tələbələrlə görüş keçirilib
Görüşdə tədris, təlim-tərbiyə, təhsildə qazanılan naliyyətlər, həyata keçirilən yeni layihələr və digər cari məsələlər müzakirə olunub.
Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov tələbələri salamlayaraq bildirib ki, görüşün məqsədi gələcək hədəf və vəzifələr barədə onları məlumatlandırmaq, sosial problemlərini, tədris sahəsində olan çətinliklərini və təkliflərini öyrənmək, bir sıra tövsiyələr verməkdir. Rektor ölkəmizdə təhsilə, mədəniyyətə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan təhsil strategiyası hazırda Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir. Respublika Prezidentinin bu sahəyə diqqət və qayğısı nəticəsində ciddi nailiyyətlər qazanılmış, təhsilin davamlı inkişafına yönəlik əsaslı tədbirlər görülmüşdür.
C.Məmmədov daha sonra qeyd edib ki, Aİİ-də dövlətin qayğı və təminatı ilə tələbələr üçün hər cür şərait yaradılıb. Təhsilalanların ictimai həyatda aktivliyindən və dil biliklərinin daha yaxşı mənimsənilməsindən danışan rektor gənclərə öz peşələrinə mükəmməl yiyələnməklə yanaşı, Vətəni və milləti sevən, onun təəssübünü çəkən layiqli vətəndaş olmağın önəmini vurğulayıb. İnstitut rəhbəri təlim-tərbiyə prosesinin uğurla həyata keçirilməsi üçün ali təhsil müəssisəsində müəllim və tələbələr arasında qarşılıqlı münasibətlərin düzgün qurulmasının əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra C.Məmmədov tələbələrə İnstitutun və ölkəmizin sosial həyatında fəal iştirak etməyi, könüllü proqramlarına qoşulmağı, layihələrdə aktiv iştirak etməyi tövsiyə edib.
Aİİ-nin II kurs tələbəsi Fərid Qasımzadə tələbələrin adından çıxış edərək bildirib ki, gələcəkdə peşəkar mütəxəssis olmaq istəyiriksə, İnstitutun bizə göstərdiyi etimadı hər zaman doğrultmağa, ali təhsil müəssisəsinin və ölkəmizin ictimai və sosial həyatında aktiv iştirak etməyə, dərslərimizdə fəal olmağa çalışmalıyıq.
Tədbir tələbələrin Aİİ rektoruna tədris prosesi, təlim, təhsil və sosial məsələlər ətrafında suallar ünvanlaması ilə davam edib. C.Məmmədov öz məsləhət və tövsiyələrini verərək, bir sıra problemlərə aydınlıq gətirib.

Azerbaijan Institute of Theology has held a meeting with students
The meeting discussed instructional and educational problems, achievements in education, current projects and other issues.
Greeting students, AIT rector Jeyhun Mammadov noted that the meeting aims to inform them on their future goals and duties, social problems, find out challenges in educational field, students’ suggestions and share some recommendations. The Rector emphasized that the state attaches particular importance to education, culture as well as the protection of national and spiritual values. He also noted that educational strategies formed by national leader Heydar Aliyev are successfully implemented by President Ilham Aliyev. As a result of the attention and care of the President, serious achievements have been gained and fundamental measures have been taken to promote sustainable development of education.
J.Mammadov further stressed that thanks to the state care, students are provided with every facility at AIT. Mentioning the urgency of students’ social activity and language skills, the Rector underlined the importance of becoming a worthy citizen, who loves the country and nation along with their profession. The Rector also stressed the necessity of positive interaction between instructors and students at the Institute for successful implementation of the educational process.
J.Mammadov recommended students to actively participate in the social life of the Institute and country, join volunteer programs and projects.
Farid Gasimzade, AIT second year atudent, delivered a speech on behalf of the students and stressed that students should strive for justifying the confidence reposed in us and participating in the social life of the country actively.
The meeting continued with the questions from students concerning educational process and social issues. Sharing his recommendations, J.Mammadov clarified several problems.