Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “Vətən məndən başlanır” adlı sosial layihənin təqdimatı keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Vətən məndən başlanır” adlı sosial layihənin təqdimatı keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ictimaiyyət nümayəndələri, QHT rəhbərləri, millət vəkilləri, şəhid ailələri, eləcə də İnstitutun rəhbər və müəllim heyəti, tələbələr iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov qonaqları salamlayaraq, qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsi gənclərə milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliği, tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun, Vətənə sevginin və ona bağlılığın gücləndirilməsi istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirir. Aİİ rektoru daha sonra Aprel döyüşlərindən bəhs edərək vurğulayıb ki, İnstitutun belə layihələrdə iştirak etməsinin məqsədi gənclərdə vətənpərvərlik hisslərinin yüksəldilməsi və Qarabağ döyüşlərində şəhid olmuş qəhrəmanlar haqqında ətraflı məlumatın verilməsidir. İnstitutun Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad olunmuş Cocuq Mərcanlı kəndinə ənənəvi səfəri haqqında məlumat verən C.Məmmədov qeyd edib ki, bu şanlı hadisələrin gənc nəslimizə təfərrüatlı çatdırılması, tələbələrimizin şəhid ailələrinin sosial həyatında yaxından iştirak etmələri onların vətənpərvər ruhda böyüməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
C.Məmmədov daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən ölkəmizin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda şəhid olmuş və sağlamlığını itirmiş şəxslərə həmişə xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb. Aİİ rektoru şəhid ailələrinin və əlil düşmüş insanların daim qayğı və diqqət ilə əhatə olunduqlarını, onların yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılması, sosial problemlərinin həlli istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
“Zəfər” İB-nin sədri, şəhid polkovnik-leytenant Raquf Orucovun həyat yoldaşı Sevinc Orucova çıxış edərək bildirib ki, “Vətən məndən başlanır” devizi ilə ilboyu davam edəcək layihənin məqsədi Azərbaycan universitetlərində təhsil alan gənclər arasında vətənpərvərlik və dövlətçilik ideologiyasının təbliğ olunması, gənclərin öhdəsinə düşən vəzifələrin – çalışqanlığın, məqsədyönlülüyün, əzmkarlığın təşviq edilməsidir. Hər bir gəncin Vətən naminə üzərinə düşən məsuliyyətin fərqində olması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Millət vəkili Fazil Mustafa Aprel döyüşlərinin Azərbaycan Ordusunun öz torpağını düşmən tapdağı altında qoymayacağını bildirib, Raquf Orucov kimi oğullarımızın qəhrəmanlığının bu inam hissini daha da gücləndirdiyini vurğulayıb. F. Mustafa həyatını Vətənin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda qurban vermiş şəhidlərin xatirəsini qoruyub-saxlamağın vacibliyini nəzərə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən tarixçi alim Firdovsiyyə Əhmədova Vətən sevgisinin gənclərə aşılanmasının əhəmiyyətindən danışaraq, tarixi həqiqətlərin üzə çıxarılmasında, ərazi bütövlüyümüzün qorunub saxlanmasında, işğal olunmuş ərazilərimizin düşməndən azad edilməsində, eyni zamanda, ölkənin gələcək inkişafına nail olunmasında məhz bilikli, peşəkar və dünyagörüşlü gənclərə ehtiyac duyulduğunu bildirib.
Parlament Jurnalistlər Birliyinin sədri Elşad Eyvazlı vətənpərvərliyin düzgün təbliği istiqamətində bu səpkili sosial müzakirələrin xüsusi rolunu qeyd edərək, gənclərin Vətənə və xalqa xidmətdə mühüm öhdəliklərindən danışıb və şəhid ailələrinə hər zaman diqqət və dərin ehtiramın olduğunu bildirib.
Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcmasının əməkdaşı Xatirə Vəliyeva və Regional Hüquqi və İqtisadi Maarifləndirmə İctimai Birliyinin sədri Arzu Bağırova təmsil etdikləri qurumların fəaliyyəti haqqında məlumat veriblər. Onlar torpaqlarımızın qorunması uğrunda şəhid olan Vətən oğullarının tanıdılması və xatirələrinin əbədiləşdirilməsi, gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması üçün belə layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

Social Project “Motherland starts from me” has been presented at Azerbaijan Institute of Theology
The social project “Motherland starts from me” has been presented at Azerbaijan Institute of Theology (AIT) by Zafar Public Union Support for Martyr Families.
The event started with performance of national anthem of Azerbaijan and was attended by representatives of the public and NGO leaders, MPs, families of martyrs as well as the Institute academic staff and students.
Opening the event with a welcome speech, AIT rector Jeyhun Mammadov noted that the Institute holds various events aimed at promoting our national and moral values for the younger generation, strengthening their patriotic spirit, love and their commitment for the country. AIT rector mentioned the April battles and noted that participating in such projects, the Institute aims to instill in students patriotic feelings and inform them about the heroes killed in the Karabakh war. Giving information about the Institute’s traditional visit to Jojug Marjanli, the village in Jabrayilli district freed from the occupation, J.Mammadov said that conveying the details of these events to younger generation and their involvement in the social life of martyr families are of particular importance for their growing in a patriotic spirit.
J.Mammadov further emphasized that President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva, worthy followers of the Great Leader Heydar Aliyev, always paid special attention to the people who were martyred and lost their health in the struggle of country’s independence. AIT rector also noted that the families of martyrs and disabled people are always surrounded with care and attention, and important measures have been taken to improve their living standards and address their social problems.
Sevinj Orujova, Chairperson of Zafar Public Union Support for Martyr Families, spouse of martyr Colonel-Lieutenant Raguf Orujov, said that the goal of the project is to promote patriotic idea and statehood among young people studying at universities of Azerbaijan, propogate diligence, purposefulness and conscientiousness. It is particularly important for young people be aware of the responsibility for their country.
MP Fazil Mustafa said that the Azerbaijani Army will free our lands from enemy occupation and our confidence is strengthened thanks to the heroes like Raguf Orujov. F.Mustafa stressed the importance of perpetuating the memory of martyrs who sacrificed their lives for the freedom and independence of our country.
Historian Firdovsiyya Ahmadova mentioned the significance of instilling love for the country in students and noted that there is necessity for intellectual, professional and knowledgeable youth to discover historical truths, protect our territorial integrity, free our occupied territories from occupation and at the same time to achieve the future development of the country.
Elshad Eyvazli, Chairperson of the Parliamentary Journalists Union, highlighted the special role of these social discussions in promoting patriotism, highlighting the young people’s responsibility to serve their motherland and the noted that the the state treats the families of martyrs with special attention and esteem.
Khatira Valiyeva, Official of the Azerbaijani Community of the Nagorno-Karabakh region and Arzu Baghirova, Chairperson of the Regional Legal and Economic Public Association, spoke about the activities of the institutions they represent. They emphasized the significance of such projects for the immortalization of the memory of heroes who died for the protection of our lands and for the development of younger generation in the spirit of patriotism.
The event continued with students’ speeches and and questions around the topic.
At the end, the books reflecting martyrs’ life were presented to the students participating actively in the event.