İclasda mövcud şəraitdə cari semestr üzrə tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi, yay imtahan sessiyasının təşkili və digər məsələlər müzakirə olunub.
İclasda çıxış edən Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov müzakirə olunacaq mövzulara toxunub, xüsusilə yaz semestrinin yay imtahan sessiyasına hazırlıq barədə məsələlərə aydınlıq gətirilməsini diqqətə çatdırıb.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov çıxış edərək, yaz semestri müddətində tədrisin distant təşkili, tələbələrin qiymətləndirilməsi məsələləri haqqında danışıb, tədrisin təşkili zamanı dərslərin sillabuslara, təsdiqlənmiş dərs cədvəllərinə uyğun olaraq keçirildiyini vurğulayıb.
Daha sonra ali təhsil müəssisəsinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Mirniyaz Mürsəlov söz alıb. O, “İlahiyyat nəşrləri” adı altında ötən dövr ərzində İnstitutun müəllim və əməkdaşlarının əməyi sayəsində dərc olunan kitablardan bəhs edib. Prorektor Aİİ-də “Dinşünaslıq”, “Dinin tarixi və fəlsəfəsi” ixtisasları üzrə yaradılmış Birdəfəlik dissertasiya şurasının tərkibində elmi seminarın iclasları barədə məlumat verib.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı Elnurə Əzizova tələbələrin dərsə davamiyyəti məsələsinə toxunub, yaz semestrinin yay imtahan sessiyasına tam hazır olduqlarını nəzərə çatdırıb.
İnstitutun Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva yay semestr imtahanlarına hazırlıqla bağlı məlumat verib. İmtahan biletlərinin hazırlanması, imtahan prosesi ilə bağlı məsələlərin yekunlaşdığını qeyd edib.
Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova yaz semestri dövründə magistratura pilləsi üzrə təhsilalanların dərslərə davamiyyəti, magistrant və doktorantların yerli və beynəlxalq konfranslara cəlb olunması məsələləri haqqında bəhs edib.
Rektor Aqil Şirinov yekun nitqində imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin tam təmin olunacağını vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Təhsil nazirinin müvafiq əmrinə əsasən ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2020/2021-ci tədris ili yaz semestrinin yay imtahan sessiyası distant (məsafədən) formatda keçiriləcək.

Состоялось заседание Научного совета Азербайджанского института теологии
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялось заседание Научного совета в связи с подготовкой к летней экзаменационной сессии.
В рамках заседания были обсуждены такие вопросы, как оценка знаний студентов за текущих семестр, организация летней экзаменационной сессии и др.
Выступивший на заседании ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов коснулся тем, подлежащих обсуждению, довел до внимания внесение ясности в вопросы подготовки к летней экзаменационной сессии весеннего семестра.
Проректор АИТ по организации обучения и образовательным технологиям Мубариз Джамалов рассказал об организации дистанционного обучения, оценке студентов в период весеннего семестра. Он подчеркнул проведение уроков в соответствии с силлабусами и утвержденными расписаниями уроков.
Далее слово было дано проректору АИТ по науке и инновациям Мирниязу Мурсалову. Он рассказал о книгах, изданных под названием «Теологические публикации» в течение прошлого периода благодаря труду преподавателей и сотрудников вуза. Проректор дал информацию о заседаниях научного семинара в составе Единовременного диссертационного совета, созданного в АИТ по специальностям «Религиоведение», «История и философия религии».
Декан факультета теологии АИТ Эльнура Азизова коснулась вопроса успеваемости студентов и сообщила, что они полностью готовы к летней экзаменационной сессии весеннего семестра.
Заведующая Учебным отделом института Зарифа Алиева дала информацию о подготовке к экзаменам летнего семестра. Она отметила, что экзаменационные билеты подготовлены, а вопросы, связанные с проведением экзаменов, полностью решены.
Заведующая Отделом магистратуры и докторантуры Фидан Юсифова рассказала об успеваемости магистрантов в период весеннего семестра, вопросах привлечения магистрантов и докторантов к участию в местных и международных конференциях.
В конце ректор Агиль Ширинов отметил, что экзаменационная сессия будет организована в соответствии с текущими правилами, при составлении вопросов и оценке знаний студентов будет полностью обеспечена прозрачность и объективность.
Отметим, в соответствии с приказом министра образования летняя экзаменационная сессия весеннего семестра 2020/2021 учебного года в высших и средних специальных учебных заведениях будет организована в дистанционном формате.