Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda 28 May - Respublika Gününə həsr olunmuş videokonfrans keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 28 May - Respublika Gününə həsr olunmuş videokonfrans keçirilib.
“ZOOM” proqramı üzərindən təşkil olunan videokonfransda Aİİ-nin əməkdaşları və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rektor Aqil Şirinov videokonfrans iştirakçılarını salamladıqdan sonra, Respublika Günü münasibətilə təbriklərini bildirib. Rektor bugünün önəmini diqqətə çatdıraraq, uzun illər Çar Rusiyasının əsarətində qalmış, məhrumiyyətlər yaşamış Azərbaycan xalqının, nəhayət, 1918-ci ildə qazandığı müstəqilliyinin çətinliklərlə başa gəldiyini vurğulayıb.
Aİİ rəhbəri daha sonra bildirib ki, həmin dövrdə və belə bir şəraitdə Cümhuriyyətin elan olunması və dünyaya tanıdılması istiqamətində Azərbaycan ziyalıları, ideoloqları gərgin mübarizə nəticəsində əllərindən gələni əsirgəməyərək, bu müqəddəs vəzifəni yerinə yetirməyi bacarıblar.
Milli Məclisin deputatı, tarix elmləri doktoru, professor Anar İsgəndərov tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra, Respublika Günü münasibətilə təbrikərini çatdırıb. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaranma tarixi və keçdiyi yol haqqında ətraflı məlumat verən A. İsgəndərov 28 may 1918-ci ildə elan olunan bugünün tariximizin ən şərəfli səhifəsi olduğunu vurğulayıb. Həmin dövrdə baş verən hadisələri xronoloji ardıcıllıqla qeyd edərək, Xalq Cümhuriyyətinin az yaşamasına baxmayaraq, xalqımızda azadlıq və müstəqillik fikirlərinin formalaşmasında müstəsna rolunu nəzərə çatdırıb.
Azərbaycanın müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Cümhuriyyət tarixinin araşdırılmağa başlandığını və bu istiqamətdə ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəsna qərarlarını diqqətə çatdıran professor hazırda sözügedən siyasətin Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyinin tariximiz üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.

В Азербайджанском Институте Теологии состоялась видеоконференция, посвященная Дню республики - 28 мая
26 Май, 2021
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялась видеоконференция, посвященная Дню республики - 28 мая.
На видеоконференции, организованной посредством программы “ZOOM”, приняли участие персонал и студенты АИТ.
Выступивший со вступительной речью ректор Агиль Ширинов поприветствовал и поздравил участников видеоконференции с Днём Республики. Отметив значимость этого дня, ректор подчеркнул, что обретённая в 1918 году независимость Азербайджанского народа, который был порабощен и подчинён в течение долгих лет существования в составе Царской России далась с большими трудностями.
Руководитель АИТ также отметил, что интеллектуалы и идеологи Азербайджана сделали все возможное для провозглашения Республики и представления её миру в существующих в то время условиях и в результате напряжённой борьбы смогли выполнить эту священную задачу.
Депутат, доктор исторических наук, профессор Анар Искандаров также поприветствовав, поздравил всех участников с Днем Республики. Представив подробные сведения об истории создания Азербайджанской Демократической Республики (АДР) и ее пути, господин Искендеров подчеркнул, что независимость, объявленная 28 мая 1918 года, является самой славной страницей нашей истории. Говоря о событиях того времени в хронологическом порядке, он отметил, что несмотря на своё недолгое существование Народная Республика внесла значительную лепту в формирование у нашего народа идей свободы и независимости.
Профессор отметил, что история Республики была изучена после восстановления независимости Азербайджана благодаря исключительным решениям общенационального лидера Гейдара Алиева в этом направлении и подчеркнул значимость для нашей истории успешного продолжения этой политики Президентом Ильхамом Алиевым.