Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda Beynəlxalq Ərəb Dili Gününə həsr edilmiş elmi konfrans keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Dillər və ictimai fənlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə 18 dekabr – Beynəlxalq Ərəb Dili Gününə həsr edilmiş “Ərəb dili elmin, dinin və mədəniyyətin dilidir” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
“ZOOM” proqramı vasitəsilə onlayn formada keçirilən konfransda Azərbaycanın, eləcə də müxtəlif ölkələrin ali təhsil müəssisələrinin professor və alimləri iştirak ediblər.
Konfrans Aİİ-nin II kurs tələbəsi Murad Kərəmovun təqdimatında Qurani-Kərimdən bəzi ayələrin tilavəti ilə başlayıb.
Aİİ rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov açılış nitqi ilə qonaqları və konfrans iştirakçılarını salamladıqdan sonra, 30 il müddətində işğal altında qalmış torpaqlarımızın Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər ordumuzun qəhrəmanlığı və şücaəti sayəsində azad olunduğu barədə məlumat verib. Beynəlxalq Ərəb Dili Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik edən rektor A.Şirinov ərəb dilinin beynəlxalq dil olduğunu, eləcə də elm, din dili hesab edildiyini vurğulayaraq, İslam mədəniyyətində onun əhəmiyyətindən və rolundan bəhs edib.
Konfransın moderatoru – Aİİ Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İlkin Əlimuradov tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra, ərəb dilinin Aİİ-də tədrisi haqqında geniş məlumat verib. Daha sonra ali təhsil müəssisəsində tədris olunan ərəb dili dərslikləri, tələbələrin fənni mənimsəmələri üçün təşkil olunan əlavə dərslər və kurslar barədə ətraflı danışıb.
Bəhreyn Krallığı Tətbiqi Elmlər Universiteti Hüquq fakültəsinin müəllimi, professor Murad Abdulla əl-Cənabi söz alaraq, ərəb dili və müsəlman birliyi arasındakı əlaqələrdən bəhs edib.
Misir Ərəb Respublikası Mənufiyyə Universiteti Filologiya fakültəsinin müəllimi, professor Eyd Bəlbə ərəb dilinin ifadə imkanlarından geniş danışıb.
Türkiyə Cümhuriyyəti 29 Mayıs Universiteti Beynəlxalq Ərəb Dili Mərkəzinin təsisçisi və rəhbəri, fəlsəfə doktoru İbrahim Helalşah ərəb və türk dillərinin bir-biri ilə qarşılıqlı əlaqələrindən danışıb.
Konfransda, həmçinin Oman Sultanlığı Sultan Qabus Universiteti Ərəb dili və ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, fəlsəfə doktoru İhsan Sadiq Əlləvati, Malayziya Malaya Universitetinin müəllimi, dosent Əşrəf Məhəmməd Zedan, İraq Respublikası Babil Universiteti İslamşünaslıq fakültəsinin müəllimi, dosent Həsən əl-Məmuri və dosent Mehdi Əbdül-Əmir, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin dil və düşüncə təlimləri üzrə mütəxəssisi, fəlsəfə doktoru Məhəmməd Eyd Qoran çıxış edərək, ərəb dilinin mövcud vəziyyəti və gələcək perspektivləri barədə söz açıblar.
Avrasiya Universiteti Filologiya fakültəsinin dekanı, dosent Salman Süleymanov çıxışında, ərəb dilinin ərəb mədəniyyətini ən yaxşı ifadə edən dil kimi əhəmiyyətini vurğulayaraq, Azərbaycanda ərəb dilinin ali məktəblərdə tədrisi məsələlərinə toxunub.
Bakı Dövlət Universiteti Şərqşünaslıq fakültəsinin müəllimi, dosent Heybət Heybətov ərəb dilinin mədəniyyətlərin elm və dil komponenti kimi gələcəkdə inkişaf perspektivlərindən bəhs edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Gülər Qafqazlı Şərqşünaslıq İnstitutunda tədqiq olunan ərəbdilli mənbələrin öyrənilməsinə dair ətraflı məlumat verib.
Bakı Dövlət Universiteti Şərqşünaslıq fakültəsinin “Ərəb dili” fənni üzrə müəllimi Mais Ağaverdiyev ərəb dilinin Azərbaycanda ümumi şəkildə tədqiqi metodlarından danışıb.

В Азербайджанском институте теологии состоялась научная конференция, посвященная Международному дню арабского языка
18 Декабрь, 2020
При организационной поддержке Азербайджанского института теологии (АИТ) и кафедры «Языки и общественные науки» состоялась научная конференция на тему «Арабский язык – язык науки, религии и культуры», посвященная 18 декабря - Международному дню арабского языка.
В конференции, прошедшей в онлайн-формате на платформе ZOOM, приняли участие профессора и ученые высших учебных заведений Азербайджана, а также других стран.
Конференция началась с чтения студентом II курса АИТ Мурадом Керемовым некоторых аятов Корана.
Ректор Азербайджанского института теологии, доктор философии по теологии Агиль Ширинов поприветствовал гостей и участников конференции вступительной речью и дал информацию об освобождении благодаря героизму и храбрости славной Азербайджанской армии под руководством Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева родных земель, находящихся под оккупацией около 30 лет. Ректор, поздравивший участников по случаю Международного дня арабского языка, подчеркнул, что арабский язык является международным языком науки и религии, и рассказал о его значимости и роли в исламской культуре.
Модератор конференции, заведующий кафедрой «Языки и общественные науки» АИТ, доктор философских наук, доцент Илькин Алимурадов поприветствовал участников мероприятия и дал обширную информацию о преподавании арабского языка в АИТ. Далее он подробно рассказал об учебниках арабского языка, используемых в высшем учебном заведении, дополнительных уроках и курсах, организованных для усвоения студентами дисциплины.
Преподаватель факультета «Право» Университета прикладных наук Королевства Бахрейн, профессор Мурад Абдулла аль-Джанаби рассказал о связи между арабским языком и мусульманским сообществом.
Преподаватель факультета «Филология» Университета Минуфия Арабской Республики Египет, профессор Эйд Бальба дал обширную информацию о возможностях выражения арабского языка.
Учредитель и руководитель Международного центра арабского языка Университета 29 мая Турецкой Республики, доктор философии Ибрагим Хелалшах рассказал о взаимосвязи арабского и турецкого языков.
В конференции также выступили заведующий кафедрой «Арабский язык и литература» Университета им. Султана Кабуса Султаната Оман, доктор философии Ихсан Садиг Аллавати, преподаватель Университета Малайя Малайзии, доцент Ашраф Мухаммед Зедан, преподаватель факультета «Исламоведение» Бабильского университета Иракской Республики, доцент Хасан аль-Мамури и доцент Мехди Абдуль-Амир, специалист Объединенных Арабских Эмиратов по обучению языкам и мышлению, доктор философии Мухаммед Эйд Горан. Они сообщили о текущем состоянии и дальнейших перспективах арабского языка.
В своем выступлении декан филологического факультета Евразийского университета, доцент Салман Сулейманов подчеркнул важность арабского языка, как языка наилучшим образом выражающего арабскую культуру, и коснулся вопросов его преподавания в высших учебных заведениях Азербайджана.
Преподаватель факультета востоковедения Бакинского государственного университета, доцент Хейбат Хейбатов рассказал о перспективах развития арабского языка в качестве компонента науки и языка.
Заведующая Отделом международных связей Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА, доктор философских наук Гюляр Кафказлы дала подробную информацию об изучении исследуемых источников арабского языка в Институте.
Преподаватель арабского языка факультета востоковедения Бакинского государственного университета Маис Агавердиев дал общую информацию о методах изучения арабского языка в Азербайджане.
В конце конференции, рабочим языком которой являлся арабский язык, участникам были вручены сертификаты.