Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və Biləsuvar abituriyentlərinin görüşü keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) ilə Biləsuvar abituriyentlərinin onlayn formatda görüşü təşkil olunub.
Tədbir “ZOOM” platforması üzərindən təşkil olunub. Biləsuvar rayonunun məktəb direktorları və ərazi üzrə builki abituriyentlər, həmçinin onların valideynləri görüşdə iştirak ediblər.
Mərasimi giriş nitqi ilə açan Biləsuvar Rayon Təhsil Şöbəsinin müdir müavini Əlisafa Qəmbərov tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib. Rayon Təhsil Şöbəsinin “Universitetlərimizi tanıyaq” layihəsi çərçivəsində təşkil etdiyi görüşün abituriyentlərə ali məktəblərə ixtisas seçimi zamanı kömək edəcəyini vurğulayıb.
Daha sonra Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov çıxış edib. O, tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları üçün İnstitutda yaradılan şərait haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, ali təhsil ocağında tələbələrin bilikli, savadlı, intellektli, peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri, dinin mahiyyətini və əsaslarını, milli-mənəvi dəyərlərimizi öyrənmələri istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
M.Mürsəlov İnstitutda qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürməsi üçün tələb olunan bütün zəruri addımların atıldığını və bundan sonra da atılacağını bildirib. Qeyd edib ki, ali tədris müəssisəsi tədrisin keyfiyyətinin artırılmasına, müəllimlərin gündəlik fəaliyyətinə yaradıcı yanaşmalarına, tələbələrin tədrisə marağının artırılmasına, fənlər üzrə bilik və bacarıqlarının inkişafına çalışır. Bundan başqa, tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini də nəzərə çatdırıb.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin təşkili, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyentin dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacağını bildirib.

Azerbaijan Institute of Theology meets with Bilasuvar applicants
The event was organized virtually using Zoom and was attended by Bilasuvar region school principals, applicants of the current year, and their parents.
Alisafa Gambarov, Deputy Head of the Bilasuvar District Education Department, opened the ceremony and spoke about the significance of the event. He emphasized that the meeting arranged by the district Education Department as part of the "Let's Get to Know Our Universities" project will assist applicants in selecting a university speciality.
Then Mirniyaz Mursalov, AIT Vice-Rector for Science and Innovations, delivered a speech. He informed applicants about the conditions established at the Institute to help them acquire a better education. He stated that numerous measures are implemented at the Institute to help students grow as knowing, educated, intellectual, and professional individuals, as well as to study the essence and foundations of religion, as well as our national and spiritual values.
Mirniyaz Mursalov also stated that the Institute has done and will take all necessary steps to ensure transparent teacher-student relationships based on mutual trust. He noted that the institution strives to enhance educational quality, innovative approaches to teachers' daily activities, increasing students' enthusiasm in teaching, and the development of knowledge and abilities in disciplines. He further stated that students will receive free clothing and food in addition to their classes, will participate in separate foreign language courses, and will receive additional privileges.
Fidan Yusifova, Head of the AIT Graduate Studies Department, delivered a presentation and extensive information about the organization of the admission process to the Institute, as well as the existing specialties. She stated that each admitted student will fully benefit from the necessary conditions provided by the state's care and attention, free education, and other advantages.