Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun “Sənədlər toplusu” kitabı nəşr edilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) hazırladığı “Sənədlər toplusu” kitabının ikinci nəşri dərc olunub. Qeyd edək ki, nümunənin yeni nəşrində bir sıra əlavələr yer alıb.
Baş redaktoru Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov olan topluda ali tədris müəssisəsinin həyatının bütün sahələrini tənzimləyən 40-a qədər sənəd mövzular üzrə 6 bölmədə verilib. Kitab İnstitutun idarəetmə orqanları, strukturu, təşkilatları, tədrisin təşkili, elmi fəaliyyəti və müəssisədaxili nizam-intizama dair əsasnamə, təlimat, qayda və məlumatları ehtiva edir. Kitab, əsasən, təhsil prosesi iştirakçılarının istifadəsi üçün nəzərdə tutulub.
Mövcud olan bölmə və strukturların fəaliyyətini tənzimləyən sənədlərin hazırlanmasında Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına, “Təhsil haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanlarına, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarlarına, Aİİ-nin Nizamnaməsinə və Azərbaycan Respublikası ərazisində qüvvədə olan digər qanunvericilik aktlarına istinad olunub.
Gələcəkdə İnstitutun fəaliyyət dairəsinin genişləndirilməsi, yeni struktur bölmələrinin yaradılması ilə mövcud əsasnamə və qaydaların təkmilləşdirilməsi, həmçinin yeni sənədlərin hazırlanması nəzərdə tutulub.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu kitab və dərsliklərin nəşri ilə bağlı bir sıra layihələr həyata keçirir. “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihəyə Aİİ müəllimlərinin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının nəşri daxildir.
Ali təhsil müəssisəsinin qarşısına qoyduğu məqsədlərdən biri də ilahiyyat sahəsindəki problemləri araşdırmaq, beynəlxalq standartlara cavab verən tədqiqatlar aparmaq və onları nəşr etdirməkdir.

AIT publishes Collection of Documents
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) published Collection of documents in its second edition. It's worth noting that the sample has been updated with a few new features.
The collection, edited by AIT rector Agil Shirinov, contains approximately 40 documents regulating all spheres of university life in 6 sections. The book contains regulations, instructions, rules, and information about the Institute's governing bodies, structure, organizations, educational organization, scientific activity, and internal discipline. It is primarily intended for use by educational process participants.
The documents refer to the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the Law of the Republic of Azerbaijan “On Education”, decrees of the President of the Republic of Azerbaijan, decisions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the Charter of the Eurasian Economic Union and other legislative acts in force in the territory of the Republic of Azerbaijan.
In the future, the Institute's scope of activities will be expanded, existing regulations and rules will be improved by creating new structural units, and new documents will be prepared.
Azerbaijan Institute of Theology is working on a number of book and textbook publishing projects. The project, "Theological Publications," entails the publication of books by AIT teachers and specialists working in this field.
The Institute aims to study problems in theology, conduct research that meets international standards, and publish the results.