Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Türkiyənin İstanbul şəhərində Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar anım tədbirləri keçirir
24 Fevral, 2022
Mehmet Akif Ersoy Sanat Mərkəzində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu, Türk Ocaqları İstanbul Şöbəsi, Türk Ocaqları Derneği Pendik Şöbəsi və “Erməni Təcavüzünün Tanıdılması” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə növbəti anım tədbiri baş tutub.
Anım mərasimində ali təhsil müəssisəsinin nəşr etdirdiyi “Geriyə baxma” kitabının təqdimat mərasimi təşkil olunub.
Öncə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik ehtiram sükutu ilə yad edilib, Daha sonra Azərbaycan və Türkiyə respublikalarının dövlət himnləri səsləndirilib.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən Türk Ocaqları Derneği Pendik Şöbəsinin müdiri Ahmet Kara Xocalı soyqırımının Türkiyədə böyük kədər, ümumxalq hüzn, yaddaşlardan silinməyən faciə kimi qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu dərd bundan sonra da unudulmayacaq, insanlarımızın qəlbində yaşayacaq.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov Xocalıda baş vermiş soyqırımı faktlarını diqqətə çatdırıb. İnsanların xüsusi amansızlıqlarla – qadın, qoca, uşaq demədən – qətlə yetirildiklərini bildirib. Vurğulayıb ki, tarixboyu ermənilər türk-müsəlman əhalisinə qarşı düşmən münasibətində olub. Xocalıda baş vermiş qətliamın təsadüf olmadığını vurğulayan prorektor bildirib ki, beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş normativlər deməyə əsas verir ki, Xocalı hadisələri Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş soyqırımı aktıdır.
Türk Ocaqları İstanbul Şöbəsinin müdiri Cezmi Bayram tarixboyu ermənilərin türk millətinə və Azərbaycan torpaqlarında dinc əhaliyə qarşı törətdikləri ardıcıl və düşünülmüş soyqırımı siyasəti, həmçinin Xocalı faciəsi haqqında bəhs edib. Cezmi Bayram bu qanlı hadisənin dünya miqyasında tanıdılmasının vacibliyini vurğulayıb.
“Erməni Təcavüzünün Tanıdılması” İctimai Birliyinin sədri Səriyyə Cəfərova tədbirdə çıxış edərək, müəllifi olduğu “Geriyə baxma” kitabı haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, əsər 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni vandalları tərəfindən törədilmiş Xocalı soyqırımından bəhs edir. Soyqırımı zamanı 613 nəfər şəhid olmuşdur – onlardan 70 nəfəri ahıldır. Müəllif vurğulayıb ki, bu insanların faciəli həyatı kitabda öz əksini tapıb.

При совместной организационной поддержке Азербайджанского института теологии, Стамбульского отделения «Тюркские очаги», Отделения Пендик Сообщества «Тюркские очаги», Общественного объединения «Признание армянской агрессии» в Центре искусств Мехмет Акиф Эрсой прошло очередное памятное мероприятие. В рамках этого мероприятия состоялась презентация книги «Geriyə baxma» (Не смотри назад), изданной АИТ.
Сначала память жертв Ходжалинского геноцида была почтена минутой молчания. Далее были озвучены государственные гимны Азербайджанской и Турецкой Республики. Открывший мероприятие вступительным словом заведующий Отделением Пендик Сообщества «Тюркские очаги» Ахмет Кара довел до внимания, что Турция признает Ходжалинский геноцид, как всенародную скорбь, трагедию, которая оставила неизгладимый след в памяти. Он отметил, что эта печаль навсегда останется в сердцах людей.
Проректор АИТ по науке и инновациям, доктор философии по философии Мирниях Мурсалов дал информацию о фактах геноцида в Ходжалы. Он сообщил, что люди - будь то женщины, старики, дети были убиты с особой жестокостью. Он подчеркнул, что на протяжении истории армяне питали враждебные чувства к тюрко-мусульманскому населению. Проректор отметил, что резня в Ходжалы не являлась случайной, международные нормативы дают основание сказать, что события, произошедшие в Ходжалы, являются актом геноцида в отношении азербайджанского народа.
Заведующий Стамбульским отделением «Тюркские очаги» Джезми Байрам рассказал о Ходжалинской трагедии, последовательной и продуманной политике геноцида армян в отношении тюркской нации и мирного населения на землях Азербайджана, продолжающейся на протяжении истории. Джезми Байрам подчеркнул важность признания этого кровавого события в мировом масштабе.
Председатель Общественного объединения «Признание армянской агрессии» Сарийя Джафарова дала информацию о книге «Geriyə baxma». Она сообщила, что в труде повествуется о Ходжалинском геноциде, совершенном армянскими вандалами в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года. В результате геноцида 613 человек стали шехидами, из них 70 стариков. Она довела до внимания, что трагическая жизнь этих людей нашла свое отражение в этой книге.