Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Türkiyənin İstanbul şəhərində Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar anım tədbirləri keçirir
23 Fevral, 2022
İstanbul Universitetində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu, İstanbul Universiteti Ədəbiyyat fakültəsi, Türk Ocaqları İstanbul Şöbəsi və “Erməni Təcavüzünün Tanıdılması” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan ilk tədbirdə ali təhsil müəssisəsinin nəşr etdirdiyi “Geriyə baxma” kitabının təqdimat mərasimi təşkil olunub.
Öncə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik ehtiram sükutu ilə yad edilib, Azərbaycan və Türkiyə respublikalarının dövlət himnləri səsləndirilib.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən İstanbul Universiteti Ədəbiyyat fakültəsinin tarix bölüm başqanı prof. Fatih M. Sancaktar Xocalı soyqırımından bəhs edib. F.Sancaktar soyqırımında yüzlərlə günahsız insanın ermənilər tərəfindən xüsusi amansızlıqla qətlə yetirildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, Ermənistanın hərbi-siyasi təcavüzü dünya ictimaiyyəti tərəfindən ittiham edilməli, beynəlxalq təşkilatlar, dünya dövlətləri təcavüzkarın Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi hərbi cinayətə – Xocalı soyqırımına beynəlxalq siyasi-hüquqi qiymət verməlidirlər.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov tarixboyu ermənilərin türk-müsəlman əhalisinə qarşı düşmən münasibətində olduqlarını diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, Xocalıda baş vermiş qətliam təsadüf deyil, məhz bilərəkdən və düşünülmüş şəkildə həyata keçirilib. Daha sonra bildirib ki, beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş normativlər deməyə əsas verir ki, Xocalı hadisələri Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş soyqırımı aktıdır.
Türk Ocaqları İstanbul Şöbəsinin müdiri Cezmi Bayram Xocalı soyqırımını ermənilərin tarixboyu törətdikləri ən böyük vəhşilik kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, həmin gecə Xocalıda yaşayan yerli əhali vəhşicəsinə qətlə yetirilib. Cezmi Bayram bu qanlı hadisənin dünya miqyasında tanıdılmasının vacibliyini vurğulayıb.
“Erməni Təcavüzünün Tanıdılması” İctimai Birliyinin sədri Səriyyə Cəfərova tədbirdə çıxış edərək, müəllifi olduğu “Geriyə baxma” kitabı haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, əsər 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni vandalları tərəfindən törədilmiş Xocalı soyqırımından bəhs edir. Soyqırımı zamanı 613 nəfər şəhid olmuşdur – onlardan 70 nəfəri ahıldır. Müəllif vurğulayıb ki, bu insanların faciəli həyatı kitabda öz əksini tapıb.

В рамках первого мероприятия, прошедшего в Стамбульском университете, при совместной организационной поддержке Азербайджанского института теологии, факультета литературы Университета Стамбул, Стамбульского отделения «Тюркские очаги» и Общественного объединения «Признание армянской агрессии» состоялась презентация книги «Geriyə baxma» (Не смотри назад), изданной АИТ.
Сначала память жертв Ходжалинского геноцида была почтена минутой молчания. Далее были озвучены государственные гимны Азербайджанской и Турецкой Республики. Открывший мероприятие вступительным словом заведующий Отделом истории факультета литературы Стамбульского университета проф. Фатих М.Санджактар рассказал о Ходжалинском геноциде. Он упомянул о том, что в ходе этого геноцида сотни невинных людей были убиты армянами с особой жестокостью. Ф.Санджактар отметил, что военно-политическая агрессия Армении должна быть осуждена мировым сообществом, международные организации, страны мира должны дать политико-правовую оценку Ходжалинскому геноциду - военному преступлению, совершенному на землях Азербайджана.
Проректор АИТ по науке и инновациям, доктор философии по философии Мирниях Мурсалов довел до внимания, что на протяжении истории армяне питали враждебные чувства к тюрко-мусульманскому населению. Он подчеркнул, что резня в Ходжалы не являлась случайной, она была запланирована. Далее он сообщил, что международные нормативы дают основание сказать, что события, произошедшие в Ходжалы, являются актом геноцида в отношении азербайджанского народа.
Заведующий Стамбульским отделением «Тюркские очаги» Джезми Байрам оценил Ходжалинский геноцид, как самое тяжкое преступление, совершенное армянами на протяжении истории. Он отметил, что в ту ночь местное население Ходжалы было зверски убито. Джезми Байрам подчеркнул важность признания этого кровавого события в мировом масштабе.
Председатель Общественного объединения «Признание армянской агрессии» Сарийя Джафарова дала информацию о книге «Geriyə baxma». Она сообщила, что в труде повествуется о Ходжалинском геноциде, совершенном армянскими вандалами в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года. В результате геноцида 613 человек стали шехидами, из них 70 стариков. Она довела до внимания, что трагическая жизнь этих людей нашла свое отражение в этой книге.